داستان عکس برهنه پوتین که در فیسبوکش منتشر کرد چه بود؟

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در صفحه‌اش در فیس‌بوک عکسی از خودش را منتشر کرده است که سوار بر خرس و با سرنگ حاوی واکسن بر دوش از رودخانه‌ای می‌گذرد.

به گزارش همشهری آنلاین پوتین در توضیح عکس نوشته است: «روسیه جهان را نجات می‌دهد- واکسن بر ضد کووید-۱۹ در اختیار کشورهای متفاوت قرار خواهد گرفت.»

رویترز در گزارشی درباره این واکسن نوشته بود. این واکسن که در یادبود نخستین ماهواره پرتاب‌شده در جهان دوران اتحاد شوروی در ۱۹۵۷، «اسپوتنیک V» نامیده شده است، هنوز مرحله نهایی کارآزمایی بالینی را نگذرانده است و برخی دانشمندان نگران این هستند که مسکو برای برنده شدن در مسابقه واکسن کرونا ملاحظات درباره بی‌خطر بودن واکسن را نادیده گرفته است.

در خیابان‌های مسکو، برخی از روس‌ها می‌گویند حاضر به زدن این واکسن نیستند و برخی دیگر با دولتشان موافقند که ابراز تردید کارشناسان خارجی درباره این واکسن ناشی از حسادت است.

اکاترینا سباداش ۳۶ ساله که در بیرون تئاتر بولشوی مسکو ایستاده بود، گفت:‌ «من به طور کلی به واکسن‌های روسی اعتماد ندارم. من قطعا این واکسن را نمی‌زنم.»

ناصر ریاحی عضو اتاق بازرگانی تهران در مصابحه با ایسنا با اشاره به تفاوت فرایند واکسن کرونا با واکسن‌هایی مانند آنفلوآنزا گفت: در حوزه واکسیناسیون، با دو مدل اصلی مواجه هستیم. یک مدل واکسن زدن به اختیار مردم است مانند واکسن آنفلوآنزا که با هماهنگی انجام‌شده هر سال میزان دوزی که در بازار ایران مورد نیاز است از سوی بخش خصوصی وارد شده و در بازار عرضه می‌شود. نوع دوم واکسن اختیاری نیست و همه مردم باید استفاده کنند. از این رو مدیریت این حوزه مستقیما در اختیار دولت است.

وی ادامه داد: در صورتی که واکسن نهایی برای ویروس کرونا پیدا شود و تاییدیه رسمی بگیرد، دولت باید مذاکرات برای وارد کردن این واکسن و در اختیار مردم قرار گرفتن آن را آغاز کند.

این فعال صنعت دارو درباره میزان اثربخشی واکسن روسیه در برابر ویروس کرونا گفت: روسیه جزو کشورهایی است که در این حوزه رفتار خاص خود را دارد. برای مثال مواد بیولوژیک واکسن خود را برای تست و آزمایش در اختیار مراجع بین‌المللی قرار نمی‌دهد و از این رو هیچ نهادی در خارج از روسیه نمی‌تواند کیفیت و میزان اثرگذاری واکسن این کشور را تضمین کند.

انتهای پیام

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن