قالیباف: اقتصاد سلامت دچار اشکال جدی است

محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه روح حاکم بر جامعه پزشکی روحی است که در جبهه ها دیدیم، گفت: اقتصاد سلامت دچار اشکال جدی است و با آشفتگی مدیریتی در بخش‌هایی از کشور مواجه هستیم.

به گزارش ایسنا، رئیس و معاونان سازمان نظام پزشکی امروز (سه شنبه، ۲۸ مرداد) با محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت و گو کردند.

قالیباف در این نشست با تبریک فرا رسیدن روز پزشک به جامعه پزشکی و کادر درمان، گفت: پزشکان در شرایط سخت بسیار تاثیرگذار هستند و برای نجات جان انسان ها، جان خود را به خطر می اندازند؛ در زمان جنگ مشکلات و کمبودهایی را از نظر تجهیزات و امکانات داشتیم، اما خدمتی که جامعه پزشکی به تامین امنیت روحی و روانی رزمندگان کرد، هیچ بخش دیگری نتوانست این نقش را در جنگ ایفا کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: در حوزه کرونا، تصاویری را می بینیم که با رزمندگان مقایسه می شوند، اما بهتر است تصاویر فعلی با همان قشر رزمنده ای که در جنگ بودند مقایسه شود؛ تصاویر زیبای زیادی از جامعه پزشکی در جنگ داریم که بی نظیر هستند.

وی ادامه داد: بسیاری فکر می کردند جامعه پزشکی مرفه و بی درد است، اما کرونا نشان داد پزشکان امروز همان پزشکانی هستند که در دهه ۶۰ در زمان جنگ حضور داشتند و به کشور خدمت می کردند.

قالیباف با انتقاد از اینکه اقتصاد سلامت دچار اشکال جدی است، تصریح کرد: در این رابطه مسائلی مانند بیمه و مدیریت و هزینه بیمارستان از یک طرف وجود دارد و بخش دیگر آن هم مردم هستند و باید در حوزه اقتصاد سلامت به این ابعاد پرداخته شود؛ می طلبد اگر در این زمینه پیشنهادی برای رفع مشکلات وجود دارد، به مجلس منعکس شود تا بتوان آنها را سامان داد، البته بخشی از مشکلات مربوط به نوع مدیریت است و دچار آشفتگی مدیریتی در بخش هایی از کشور هستیم در واقع  در برخی موارد مشکل نبود امکانات و بودجه نیست. به عنوان مثال می‌توان به تعدد بیمه ها و صندوق های بازنشستگی اشاره کرد.

وجود عدم شفافیت و تضاد منافع در بخش های دولتی و سازمان های غیردولتی

وی با یادآوری اینکه عدم شفافیت و تضاد منافع، مشکلات جدی در بخش های دولتی و سازمان های غیردولتی ایجاد کرده است، گفت: یک بخش این مشکلات نیاز به قانونگذاری و تنقیح و اصلاح قوانین دارد و امروز پس از ۴۰ سال این نوع مدیریت پذیرفته شده نیست و نباید به این سبک عمل شود و باید در حوزه تقنینی و نظارتی مشکلات را به نوعی حل کرد و این موارد جزو دغدغه های ما در مجلس است.

قالیباف ادامه داد: نامه ای را به همه مراکز دولتی و غیردولتی ارسال و تاکید کردیم که مسائل را براساس اولویت به ما منعکس کنند تا در برنامه ۴ ساله مجلس آنها را مدنظر قرار دهیم.

ضرورت توجه به پیوست سلامت و در اولویت قرار گرفتن موضوع پیشگیری

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر ضرورت در اولویت قرار گرفتن موضوع پیشگیری و بهداشت افزود: باید به پیوست سلامت در تمامی امور توجه شود و مجموعه پزشکی آن را در جامعه به فرهنگ تبدیل کنند و اگر در این رابطه نیاز به وضع قانون داشته باشد، ما حمایت می کنیم و فرهنگ سازی در مورد موضوع پیوست سلامت باید مورد توجه جدی قرار گیرد و یکی از ضروریات است.

همیشه و در همه حال به جامعه پزشکی توجه کرده ام

وی یادآور شد: جامعه پزشکی بدون ایراد نیست و روح حاکم بر جامعه پزشکی روحی است که در جبهه ها دیدیم؛ همیشه و در همه حال به جامعه پزشکی توجه کرده ام زیرا سلامت جامعه را دنبال می کنند و امروز هم وظیفه خود می دانم از این صنف حمایت کنم.

قالیباف در رابطه با پیشنهاد رئیس سازمان نظام پزشکی مبنی بر ایجاد مرکز همایش های علمی گفت: در زمان حضورم در شهرداری ایجاد این مرکز مورد توجه قرار گرفت، زیرا به توریسم، اقتصاد، منزلت و چهره بین المللی شهر کمک می کند و می توان با همکاری سازمان نظام پزشکی، شهرداری و مجموعه پزشکی نسبت به انجام این کار اقدام کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مرکز همایش را باید با نگاه افق بلند ایجاد کرد و دغدغه ما هم ایجاد این مرکز است.

محمدرضا ظفرقندی، رئیس سازمان نظام پزشکی در این نشست با بیان اینکه حرفه پزشکی حرفه‌ای بسیار دشوار است، گفت: دانشجویان پزشکی باید دوره ۷ ساله را بگذرانند و پس از طی ۷ سال هم محدودیت هایی برای این رشته وجود دارد.

ضرورت عزم جدی برای حمایت از کادر درمانی

ظفرقندی با بیان اینکه بیش از ۶ هزار پزشک مبتلا به کرونا و ۱۶۰ پزشک بر اثر کرونا شهید شده اند، گفت: فداکاری‌های پزشکان زیاد است و پای کار ایستاده اند، می طلبد مانند زمان جنگ حمایت مناسبی از آنها شود و به طور قطع اگر عزم ملی در دستگاه ها از جمله قوه مقننه برای حمایت و پشتیبانی از این قشر انجام نشود، داستان کرونا ادامه خواهد داشت و ممکن است تداوم آن خسته شدن و عدم حضور پزشکان و کادر درمان را در پی داشته باشد.

کادر درمان خسته‌اند و کشش ندارند

وی تصریح کرد: کادر درمان خسته‌اند و کشش ندارند و تقاضا داریم با تصویب قوانین حمایتی و فوری انگیزه‌هایی را در آنها ایجاد کرد و برای ادامه کار حمایت شوند؛ همچنین رفع مشکلات مربوط به اقتصاد سلامت باید مورد توجه قرار گیرد زیرا در این حوزه روز به روز فاصله تورم و شرایط اقتصادی با تعرفه ها و هزینه های تمام شده در حوزه خدمات سلامت بیشتر می شود.

رئیس سازمان نظام پزشکی کشور یادآور شد: براساس بند ۸ ماده یک قانون بیمه همگانی، قیمت تمام شده باید محاسبه شود، اما سال‌هاست انجام نمی شود و تقاضا داریم در شرایط کرونا حمایت ویژه ای از ما در رابطه با بحث بیمه و مسائل اقتصاد سلامت انجام  و همچنین در مورد ایجاد مرکز همایش های ملی بر اساس استانداردهای بین المللی حمایت های لازم انجام شود.

انتهای پیام

دیباچه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا