عیدی ۵۰۰ تومنی به وزرا و مشاورین، مطالعه اسناد ساواک

خاطرات هاشمی (3)

تلخیص: ناصر غضنفری، انصاف نیوز:

دوشنبه ۱۲ فروردین ۱۳۷۰     ۱۵ رمضان ۱۴۱۱           ۱ آوریل  ۱۹۹۱

با عفت و فاطى، وقت زیادى صرف خواندن پرونده‌هایم کردم که توسط ساواک رژیم سابق، در جریان تعقیب‌ها و بازداشت‌ها و محاکمات از سال ۱۳۴۲ تا  ۱۳۵۷ تهیه شده و اخیراً آن را از وزارت اطلاعات گرفته‌ام؛ جالب و خاطره انگیز است. مواد خوبى براى تهیه یک تألیف خواندنى دارد. گزارش‌ها معمولاً برای مقصر شناختن من تهیه شده و سطحی است؛ عمق ندارد. لابد گزارش دهنده‌ها، بی‌سواد و کم تجربه بودند.

آقاى علیرضا معیرى مشاور روابط بین‌الملل رییس‌جمهور تلفنى اطلاع داد که عملیات سپاه علیه منافقین در ارتفاعات مروارید پایان یافته است؛ جمعى را کشته‌اند و جمعى را به اسارت آورده‌اند و از خودمان هم حدود سى شهید و مفقود داشته‌ایم. گفتم خبر را با توجه به قصد نفوذ آنها به ایران تنظیم کنند و به عراق اعتراض نمایند.

سه‌شنبه ۱۳ فروردین ۱۳۷۰

در خانه بودم. بیشتر وقت به خواندن پرونده‌ام در ساواک گذشت. محسن، رییس دفتر بازرسی ویژه رییس‌جمهور آمد  و راجع به کشتى سازى خلیج فارس، گزارش شفاهى داد؛ شرکت کره‌اى به وظیفه خود عمل نکرده و اکنون نگران محکومیت در دادگاه ایران است و مى‌ترسد که براى کار آینده‌اش در ایران مشکلى پیش آید. تلاش می‌کند که خود را نجات دهد. نظر بازرسی این است که پیشنهادهای  وزارت صنایع سنگین براى رفع اختلاف، منطقى است.

آقاى عبدالله نورى، وزیر کشور و آقاى غلامحسین محمدى گلپایگانى از دفتر رهبرى، تلفنی درباره احتمال ورود تعداد بسیار زیادى از آوارگان کرد عراقى به ایران پس از شکست شورش آنها در مقابل صدام گفتند؛ گفته شده پشت مرز رسیده‌اند.

همچنین آقای محمدی خبر از توافق با احمدآقا در مورد سرپرستى حج از طرف رهبرى داد؛ قبلاً در این خصوص با رهبرى و احمدآقا صحبت  کرده بودم.

چهارشنبه ۱۴ فروردین ۱۳۷۰     ۱۷ رمضان ۱۴۱۱    ۳ آوریل  ۱۹۹۱

تنهایى سحری خوردم. سفیرمان از کویت تلفنى گفت حدود ۱۵ هزار عراقى به منطقه تحت اشغال آمریکایى‌ها پناه برده‌اند که سیصد نفر از آنها ایرانى هستند و عمدتاً  از خانواده‌هاى خویى، ایروانى و… که مى‌خواهند به ایران بیایند؛ گفتم ترتیب انتقال‌شان داده شود.

دکتر ولایتى، تلفنى گفت ترکیه خواستار تشکیل فورى جلسه شوراى امنیت سازمان ملل براى بررسى مسأله سرکوب مردم عراق توسط صدام شده است. از ما خواسته‌اند در جلسه صحبت کنیم؛ موافقت کردم.

آقاى سید محمد موسوی خوئینى‌ها، با اعضای مرکز مطالعات استراتژیک ریاست جمهوری آمدند. گزارش کار دادند و نیازها را گفتند. خواستار توجه بیشتر من براى فعال‌تر شدن مرکز شدند. از اینکه اکثر معاونان از یک خط سیاسی هستند، انتقاد کردم.

شب وزرا، معاونان و مشاوران رییس‌جمهور با اعضاى خانواده خود براى افطار مهمان من بودند. به همه پانصد تومان عیدى دادم و براى خانم‌ها چند کلمه‌اى صحبت کردم. از دعوت خوشحال بودند. اعضای خانواده خودم هم بودند. عفت هم به زنان عیدى داد.

منبع: خاطرات هاشمی رفسنجانی در سال ۱۳۷۰

خاطرات هاشمی (۱)

خاطرات هاشمی (۲)

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا