«واکسن کرونا پیش شرط برگزاری المپیک نیست»

بر اساس اعلام یکی از مسئولان رده بالای المپیک ممکن است این بازی‌ها حتی بدون کشف واکسن کرونا هم برگزار شود و این موضوع پیش‌شرط برگزاری المپیک نیست.

به گزارش ایسنا و به نقل از سایت واشنگتن پست، دولت ژاپن می گوید که انتظار دارد کل کشور در اواسط سال آینده علیه ویروس کرونا واکسینه شوند. اما حتی اگر این اتفاق نیفتد، برگزارکنندگان بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ توکیو اصرار دارند که بازی‌ها می‌توانند با تماشاگران محدود ادامه پیدا کنند.

توشیرو موتو، مدیر توکیو ۲۰۲۰ در مصاحبه‌ای درباره برگزاری بازی‌های المپیک گفت: ما فکر نمی‌کنیم که واکسن پیش شرط برگزاری المپیک باشد. البته که اگر یک واکسن موثر تا سال آینده تولید شود بسیار مفید خواهد بود و ما امیدواریم که چنین باشد.

بیش از ۱۰ ماه قبل از مراسم افتتاحیه برنامه‌ریزی شده برای برگزاری المپیک در سال ۲۰۲۱ ، موتو گفت که خیلی خوش بینانه خواهد بود که تصور کنیم مسئله ویروس کرونا تا آن زمان یعنی تا تابستان سال آینده گذشته باشد.

به نظر می‌رسد برنامه‌های بازی‌ها در مسیرهای موازی در حال توسعه است. دولت می‌گوید که در صورت موفقیت آمیز بودن آزمایش‌های بالینی، با شرکت دارویی Pfizer و شریک آلمانی آن BioNTech توافق کرده است که تا ژوئن سال آینده ۱۲۰ میلیون دوز واکسن خود را برای ۶۰ میلیون نفر تأمین کند.

در همین راستا وزارت بهداشت اعلام کرده است که توافق کرده است که ۱۲۰ میلیون دوز واکسن جداگانه از داروخانه انگلیسی AstraZeneca در سال آینده خریداری کند و ۳۰ میلیون دوز آن تا ماه مارس تأمین شود.

شوجی واتانابه، رئیس کنترل ویروس کرونا  روز سه شنبه در یک کنفرانس خبری گفت، هدف این است که اطمینان حاصل شود که واکسن در طول نیمه اول سال ۲۰۲۱ به کل ملت ارائه خواهد شد.

در همان زمان، نمایندگان دولت مرکزی، کلانشهر توکیو و کمیته المپیک ژاپن روز جمعه شروع به تهیه نقشه‌هایی در مورد نحوه میزبانی بازی‌ها می‌کنند.

موتو همچنین گفت: ما فکر می‌کنیم که بازی‌های المپیک با ویروس کرونا برگزار می‌شود، بنابراین برای ما بزرگترین وظیفه بررسی و دستیابی به اقدامات لازم و موثر برای مبارزه با ویروس کرونا است. این فقط تماشاگران نیستند، ما در حال بحث درباره اقدامات موثر برای ورزشکاران و سایر افراد از جمله رسانه‌ها، کمیته‌های ملی المپیک و فدراسیون‌های بین المللی هستیم.

موتو اعلام کرد که مقامات در مورد فاصله اجتماعی و احتمالاً محدود کردن تعداد تماشاگران و همچنین ماسک صورت در این رقابت‌ها بحث خواهند کرد.

ژاپن اکنون ورود مسافران بیش از ۱۴۰ کشور به این کشور را محدود کرده است و موتو در پایان گفت که تصمیم گیری در مورد اینکه چگونه و از کدام کشورها تماشاگران خارج از کشور می‌توانند به ژاپن وارد شوند، در نهایت به تصمیم دولت بستگی دارد.

انتهای پیام

دیباچه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا