سوت زنى در تاریکى و براى تاریکى

جابر ساجدی در یادداشتی برای انصاف نیوز درباره‌ی یک مورد به نام سوت زنی نوشت:

خانم صبا (صفورا) آذرپیک مدتى است بواسطه آونگارد بودنش در افشاگرى پدیده‌هاى ناصحیح‌ها  و ناصواب‌ها در فرایندهاى انتصابات مدیریتى و البته مسوولین برآمده از فرآیندهای انتخاباتی در سطوح مختلف مورد توجه در فضاى مجازى قرار گرفته است. این رویه چندان که در کشورهایی با رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران آزاد و مستقل جا افتاده، فى نفسه مى‌تواند ساختار مدیریتى کشور را که در دوره‌هاى مختلف افرادى به ناشایستگى در مسند مدیریتى نشسته‌اند را قدرى پالایش کند و یا موجب شود انتصاب ناصحیح و ناصواب یا صورت نگیرد یا با هزینه بسیار بالا انجام شود.

اخیراً در مورد آقاى سالارى ایشان به همان شیوه سوت زنى خود مطالبى طرح کردند که گمان می‌کنم ناخواسته این سوت زنى ایشان نه در جهت روشنگرى که گامى براى تاریکى بوده است.

نکاتى که تاکنون ایشان در مورد آقاى سالارى گفته‌اند معطوف به چند محور اصلی است: ۱- فرار ایشان به خارج براى دستگیر نشدن به دلیل فساد و تخلف ۲- جعل مدرک دکتراى ایشان.

فارغ از صحت اصل موضوع و اثبات یا رد توانمندی نامبرده برای این سمت که معرفی و تصمیمش از وظایف دولت و تاییدش از اختیارات مجلس شورای اسلامی است، در این یادداشت فقط به ادعاهاى مطرح شده توسط خانم آذر پیک پرداخته می‌شود که حتی در جدیدترین اظهاراتش خواسته یا ناخواسته حتی دستگاه‌های نظارتی از بخش‌های مختلف نظام و دستگاه قضایی را هم متهم به فساد سیستماتیک کرده است!

١- فرار به خارج کشور بخاطر فساد: حتما خانم آذر پیک می‌دانند در فرآیندهاى انتصاباتى در سطوحى چون استاندارى یا ریاست یک سازمان حساس و ملى چون تامین اجتماعى، دستگاه‌هاى امنیتى تمامى فرایندهاى بررسى‌هاى امنیتى را بر اساس دستورکار و رویه مشخصی توسط چند لایه کارشناس و مدیر انجام می‌دهند و پس از حصول اطمینان از نبود هیچ کد ضد امنیتى فرد را تایید می‌کنند.

مصطفی سالارى بدون پایگاه و تعلقی در ساختار سنتی قدرت و حاکمیت، دو دوره استاندار بوده و هم اکنون مدیرعامل سازمان تامین اجتماعى است و بدون کوچکترین تشکیک و تردیدی همه بررسى‌هاى امنیتى در مورد صلاحیت ایشان توسط دستگاه‌هاى امنیتى انجام شده است. اتهام و ادعاها محلی از اعراب ندارد و نمی‌توان با تدلیس رسانه‌ای این مسیر را منحرف نشان داد.

اتفافا خانم آذرپیک که خودشان و بعضی اعضای خانواده‌شان بی‌ارتباط و ناآشنا به فرآیند ورود به بخش‌ها و سطوح مختلف نظام اداری کشور نیستند و از طرفی خودشان هم سبقه چرخشکار در دستگاه قضایی را دارند، نمی‌توانند اینطور قضاوت نادرست یا شاید حتی فرافکنی و مغالطه کنند.

٢- مدرک دکترا: اینکه مدرک دکتراى آقاى سالارى از فرانسه درست است یا نه و یا چرا با دکترای حقوق از دانشگاه تهران نامزد وزارت صمت شده، یک مغالطه است. چرا مغالطه؟

سطوح مدیریتى به چهار دسته تقسیم مى شوند: ١-سطح عملیاتى ٢-سطح تصمیم گیرى ٣-سطح تصمیم سازى ۴- سطح افق سازى

وزیر یک موقعیت تصمیم سازى و افق سازى است و قاعدتاً در این موقعیت توانایى‌هایى لازم است که بطور خلاصه عبارتند از:

١- توانایى بهره مندى از عقول منفصل (ایجاد بستر مشارکت صاحب نظران)

٢- توانایى مقاومت در برابر مقاومت‌هاى بازدارنده رشد و توسعه

٣- توانایى ایجاد و بسط خلاقیت‌هاى سازمانى

۴- توانایى فراگیرى سازى ایده‌هاى خاص مدیریتى خویش در تمام سطوح سازمان

رصد عملکرد سالارى در دو دوره مدیریتى در استاندارى دو استان مهم و پرچالش بوشهر و گیلان و هم اکنون در وسیع و چندبعدی سازمان تامین اجتماعى با ۴۲ میلون نفر خدمت‌گیرنده نشان داد مدیرى توانمند در سطح تصمیم سازى و افق سازى و تحول‌آفرینی است و تمام چهار توانایى را که گفته شد در ایشان بطور بسیار قابل قبولى وجود دارد.

لازم است خانم صبا آذر پیک بدانند ما در ایران امروز به مدیران و وزیرانى نیاز داریم که این چهار توانایى را داشته باشند؛ حال دکترا با هر گرایشی از ایران داشته باشد یا فرانسه یا هر جای دیگر!

خوب است بدانیم که آقاى استفان لوون نخست وزیر سوئد دو سال در دبیرستان تحصیل کرد و سپس در هنرستان جوشکارى آموخت!

سوئد براى موقعیت مدیریتى چون نخست وزیر نیاز به آن چهار توانایى که گفته شد دارد تا اینکه مدرک دکترا داشته باشد یا نه!

آقاى سالارى توانایى‌هاى چهارگانه ذکر شده را دارد و این کفایت می‌کند.

کاش همه وزراء این توانایى را داشتند ولى مدرک دکترا نداشتند، در این صورت وضعیت ما بهتر از این بود که اکنون است.

کاش صبا آذر پیک سوت زنى‌اش را در روشنایى و براى رفع تاریکى انجام دهد نه در تاریکى و براى تاریکى!

گزارش شنود یا ادعای دروغ یک خبرنگار؟!

پاسخی به ژست افشاگرانه‌ی صبا آذرپیک

انتهای پیام

نوشته های مشابه

پیام

 1. اگر چنانچه مدیران انتصابی از چندین لایه امنیتی و غیره برای بررسی صلاحیت عبور میکنند ، پس این حجم فساد از کجا آمده ؟
  تامین اجتماعی کارنامه قابل دفاعی ندارد که مدیریت ایشان ملاکی بر تایید صلاحیتشان باشد.
  ظاهراً شما از طرفداران برخورد با فساد بصورت جناحی و گزینشی هستید .
  متاسفانه دیدگاه ملی و اخلاق نزد سیاستمداران ما کمیاب شده است

  4
  1
 2. مغالطه را نویسنده متن بصورت حرفه ای انجام داده. آنجا که صحبت از مدرک دکترا از فرانسه هست حرف خانم آذرپیک معطوف به جعلی بودن این ادعاست نه نوع دکترا. قاعدتا اگر ثابت شود که ایشان بدون داشتن دکترا از فرانسه؛ متوسل به دروغ و فریبکاری شده اند مستقل از اینکه اصلا چه مدرکی دارند یا چه مدرکی به درد مدیریت و وزارت می خورد، صحبت اصلی این است که چنین شخص فریبکاری نباید نه وزیر شود و نه رئیس سازمان تامین اجتماعی.
  خوب است بجای این توجیهات ایشان در مورد مدرک تحصیلی شان از فرانسه شفاف سازی کنند. متاسفانه در این مورد سکوت کرده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا