یادداشت جو بایدن درباره‌ی رویکردش در برابر ایران

جو بایدن، نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در یادداشتی با انتقاد از سیاست‌های رئیس‌جمهور فعلی آمریکا در برابر ایران، رویکردهایی که خود در صورت پیروزی در انتخابات در برابر ایران در پیش خواهد گرفت را با مطرح کردن ادعاهایی علیه کشورمان تشریح کرد.

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه سی. ان. ان،  جو بایدن نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا در یادداشتی درباره سیاست خارجی دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در زمینه ایران با مطرح کردن ادعاهایی علیه ایران نوشت که وقتی که دونالد ترامپ رئیس جمهور شد قول  «توافقی بهتر»  را برای محدود کردن برنامه هسته‌ای ایران داد و متعهد شد که ایران را تحت فشار قرار دهد تا رفتار خصومت آمیز ایران در خاورمیانه را متوقف کند که این‌ها هم مانند بسیاری دیگر از وعده‌های رئیس‌جمهور ترامپ فقط حرف‌هایی پوچ بودند. او در عوض سیاستی را کنار گذاشت که در تامین امنیت آمریکا کارآمد بود و این شدت خطر را بیشتر کرده است.

بایدن در این یادداشت ادامه داد: ماه اخیر ثابت کرد که سیاست ترامپ در زمینه ایران شکستی خطرناک است. او در سازمان ملل نتوانست حمایت حتی یکی از نزدیک ترین متحدان آمریکا را برای تمدید تحریم تسلیحاتی علیه ایران جلب کند. سپس ترامپ سعی کرد تحریم هایی یک جانبه را بر ایران اعمال کند تا سرانجام تمام اعضای شورای امنیت به طور مجازی متحد شوند و طرحش را رد کنند.  اکنون گزارش ها حاکی از آنند که ایران ۱۰ برابر مقدار اورانیوم غنی شده در زمانی که باراک اوباما سمت ریاست جمهوری را ترک گفت،  ذخایر اورانیم غنی شده دارد.

این نامزد دموکرات در بخشی دیگر از یادداشتش با تشریح این که خروج یک جانبه دولت فعلی آمریکا آن را به انزوا کشانده و تنش ها با ایران را افزایش داده است و همچنین با مطرح کردن این ادعا که در نتیجه عملکرد ترامپ، ایران اکنون برای دست یافتن به یک سلاح هسته ای در مسیر کوتاه تری قرار گرفته است، رویکرد های خودش به عنوان رئیس جمهور احتمالی آمریکا نسبت به ایران را برشمرده و تشریح کرد.

او نوشت که ابتدا سرسختانه متعهد خواهد شد که مانع دست یابی ایران به یک سلاح هسته ای شود.

بایدن اظهار کرد که دوم این که روش قابل اطمینانی را برای بازگشت به دیپلماسی به ایران پیشنهاد خواهم داد.  اگر ایران به پایبندی جدی به توافق هسته ای بازگردد آمریکا به عنوان نقطه آغازی برای تداوم مذاکرات به توافق هسته‌ای باز می گردد.  ما با متحدانمان برای تقویت و تمدید مقررات توافق هسته ای همکاری خواهیم کرد و دیگر مسائل نگران کننده را نیز مورد بررسی قرار خواهیم داد. این شامل فعالیت شدید برای آزادی آمریکایی هایی است که به ادعای وی ناعادلانه بازداشت شده اند و اعلام خطر به حکومت ایران برای آن‌چه تخطی از حقوق بشر می خواند، است.
وی افزود: ما همچنین به شرکایمان کمک خواهیم کرد تنش ها را کاهس داده و درگیری های منطقه ای  را از جمله جنگ فاجعه بار یمن کم کنند.  علاوه بر این،  اقداماتی انجام خواهم داد که مطمئن شوم تحریم های آمریکا در مبارزه ایران با کووید-۱۹ مانعی ایجاد نمی‌کنند  و یک روز ممنوعیت سفر اعمال شده توسط رئیس جمهور ترامپ برای کشورهای دارای اکثریت مسلمانان را لغو خواهم کرد.

این سناتور آمریکایی در بند سوم با بیان این که با فعالیت‌های  ثبات‌زدای ایران که به ادعای وی دوستان و شرکای آمریکا در منطقه را تهدید می‌کند،  مقابله می‌کنیم، نوشت: طبق توافق همکاری امنیتی آمریکا و اسرائیل،  آمریکا با اسرائیل همکاری نزدیکی خواهد داشت تا اطمینان حاصل کند که اسرائیل می‌تواند از خود در برابر ایران  و شبه نظامیان آن دفاع کند.

وی ادامه داد که ما به استفاده از تحریم های هدف دار علیه آن چه بدرفتاری ایران در زمینه حقوق بشر،  حمایتش از تروریسم و برنامه موشک های بالستیک می حواند، ادامه خواهیم داد.

بایدن افزود: اگر ایران تقابل را انتخاب کند،  من آماده‌ام از منافع مهم و نظامیانمان دفاع کنم. اما اگر ایران نشان دهد آماده در پیش گرفتن مسیر دیپلماسی است،  من هم آماده ام این مسیر را طی کنم.

انتهای پیام

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن