دکتر سروش: آیت‌الله صانعی فقیهی نوآور و دلیر بود

عبدالکریم سروش در مقدمه‌ی نشست ۹۷ شرح دفتر نخست مثنوی که شب یکشنبه ۱۳ سپتامبر در شمال کالیفرنیا برگزار شد، به مناسبت درگذشت آیت‌الله ‌یوسف صانعی، از مراجع تقلید در قم، از او به عنوان فقیهی شجاع یاد کرد که در دفاع از محرومان و منتقدان سنگ تمام گذاشت.

به گزارش انصاف نیوز به نقل از کانال تلگرامی وی، دکتر سروش به دفاع آن مرحوم از آیت‌آلله منتظری اشاره کرد که به گفته‌ی او خطر کرد و حتی به کوچه آمد تا جلوی مهاجمان به بیت آیت‌الله منتظری را بگیرد: «او منتقد زیاده‌روی‌ها و کجروی‌ها بود و به همین دلیل چند بار مورد هجوم قرار گرفت».

به گفته‌ی آقای سروش، «عالمان بی‌عمل بسیارند و آنچه برای ما لازم است انسانیت و شرافت و زیر پا نهادن رفاه است برای رسیدن به پله‌های بالاتر انسانی و این ویژگی‌هاست که سبب می‌شود که ما بر شجاعت و مرد عمل بودن و بانگ‌زدن‌های مرحوم صانعی بر علیه کجروی‌ها تاکید کنیم».

سروش گفت: او بر مسند مرجعیت بود و می‌توانست از مناصب بالاتر و مهمتر برخوردار باشد و محبوب قلوب شود و القاب بزرگی را به او نسبت دهند، اما چنین نکرد و ترجیح داد همه این مناصب و مقامات را به کناری نهد و راه پرخطرتری را انتخاب کند.

انتهای پیام

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن