آیا تاکنون از خدمات نئوبانک‌ها استفاده کرده‌اید؟

  • خیر (78%, 109 رای)
  • بله (22%, 31 رای)

جمع آرا: 140

Loading ... Loading ...

گزارش ایسنا از تجمع مقابل موزه هنرهای معاصر

در تجمع معترضان نسبت به واگذاری موزه هنرهای معاصر به بنیاد رودکی، اعلام شد که بحث واگذاری این موزه به‌طور کامل از دستور کار خارج شده است.

به گزارش خبرنگار ایسنا، معترضان به موضوع واگذاری موزه هنرهای معاصر به بنیاد رودکی، عصر امروز (شنبه، 21 فروردین‌ماه) در مقابل این موزه تجمع کردند. در این تجمع، بحث واگذاری موزه از سوی مجید ملانوروزی – سرپرست موزه هنرهای معاصر – به‌طور کامل منتفی اعلام شد.

براساس بیانیه‌های مختلفی که در فضای مجازی از سوی انجمن هنرمندان نقاش ایران منتشر شده بود، گروهی از معترضان نسبت به واگذاری موزه هنرهای معاصر، ساعت 15 امروز در مقابل موزه جمع شدند. در این تجمع، هنرمندان، اساتید دانشگاه و دانشجویان رشته هنر حضور داشتند. همچنین روی برخی پلاکاردهایی که در دست معترضان دیده می‌شد، جمله‌هایی مانند «گنجینه ملی را واگذار نکنید»، «سرمایه ملی را واگذار نکنید» و «آقای رئیس‌جمهور موزه هنرهای معاصر را نجات دهید» نوشته شده بود.

معصومه مظفری

معصومه مظفری – رئیس انجمن هنرمندان نقاش – نیز در این تجمع، نامه سرگشاده‌ای را که توسط انجمن هنرمندان سفالگر، مهندسان شهرساز، تصویرگران و انجمن علمی نقاشی دانشگاه هنر خطاب به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نوشته شده بود، برای حاضران خواند.

در این نامه تأکید شده بود: اگر واکنش به‌موقع انجمن هنرمندان نقاش نبود و این موضوع در فضای مجازی دنبال نمی‌شد، امروز واگذاری موزه هنرهای معاصر به‌صورت پنهانی و در سکوت خبری انجام شده بود.

همچنین در این نامه خطاب به وزیر آمده بود: باید جلسه مشترکی با نمایندگان انجمن‌های هنری، هنرمندان و خبرنگاران با حضور وزیر تشکیل شود تا به پرسش‌های بی‌پاسخ در اذهان عمومی پاسخ داده شود و آرامش به جامعه هنری برگردد.

سپس طوماری که ترکیبی از چند نامه انجمن‌های خصوصی و فرهنگ‌دوستان بود، به حاضران ارائه شد تا موافقان، این طومار را امضا کنند. در این طومار عنوان شده است که جامعه هنری خواستار عذرخواهی رسمی مسؤولان به‌دلیل پنهان‌کاری موضوع واگذاری است. همچنین تصمیم‌گیری شفاف برای مدیریت نهادهای مرتبط با هنر، مختومه اعلام شدن بحث واگذاری و رفع نگرانی اهالی فرهنگ، از جمله موضوع‌های عنوان‌شده در این طومار بود.

ملانوروزی

در ادامه، مجید ملانوروزی – سرپرست موزه هنرهای معاصر و مدیرکل دفتر هنرهای تجسمی – اظهار کرد: همه جریان‌های هنری از چپ و راست و سایت‌ها و روزنامه‌های مختلف به جریان واگذاری موزه واکنش نشان دادند و این نشان‌دهنده اهمیت موزه و وابسته نبودن آن به جریان‌های مختلف است. همه آن‌هایی که این‌جا جمع شده‌اند چه اخبار درستی شنیده باشند و چه نادرست، برای ماندگاری موزه به اینجا آمده‌اند. مخاطب نامه‌هایی که خوانده شد، من نبودم؛ اما به جهت این‌که شما در مقابل موزه هنرهای معاصر جمع شده‌اید خود را ملزم به پاسخگویی می‌دانم.

او بیان کرد: موزه هنرهای معاصر به‌صورت دولتی اداره می‌شود و این موضوع معایب و محاسنی دارد؛ از سال گذشته که بازرسی کل کشور به موضوع هزینه‌ها وارد شد، نامه‌ای را دریافت کردیم که تمام درآمدهای موزه باید به خزانه دولت برود. یک سال و اندی است که درآمدها به خزانه دولت ریخته می‌شود، به همین دلیل وزارت ارشاد برای اداره بهتر موزه نقطه‌نظراتی داشت.

وی همچنین توضیح داد: در شورای توسعه تحول اداری بحث واگذاری مکان‌هایی مانند برج آزادی، تالار فردوسی و موزه هنرهای معاصر به بنیاد رودکی مطرح شد که ما خیلی در جریان این بحث نبودیم و آن‌ها نامه‌ای کارشناسی از ما نخواستند. ما به بحث واگذاری موزه طبق بندهای قانونی به بنیاد رودکی اعتراض کردیم نه فقط به‌خاطر گنجینه موزه، بلکه به‌خاطر نقش سیاست‌گذاری و مستندسازی آن در هنر معاصر. آثار موزه، غرور ملی برای همه ماست و همه آن‌هایی که از خارج از کشور به دیدن گنجینه می‌آیند، با دیدن آن، نگاه دیگری به هنر ایران پیدا می‌کنند. موزه یک جریان کاملا فرهنگی است که نمی‌توان به آن دست زد. اگر به بخش خصوصی واگذار شود هر کسی که پول بدهد، می‌تواند در آن نمایشگاه بگذارد و این، به کیان فرهنگ و هنر ضربه می‌زند.

رئیس موزه هنرهای معاصر گفت: مطرح شدن این موضوع در فضای مجازی باعث شد، منتفی شدن بحث واگذاری موزه به بنیاد رودکی سریع‌تر انجام شود و طبق نامه‌ای مکتوب از معاونت توسعه منابع وزارتخانه، وزیر ارشاد 21 اسفندماه 94 با واگذاری مدیریت این مکان به بخش غیردولتی مخالفت و بر استمرار مدیریت آن به شکل فعلی تأکید کرد. به همین اساس، واگذاری موزه به‌طور کامل از دستور کار خارج شده است.

ملانوروزی ادامه داد: امیدوارم کمپین‌های تشکیل‌شده برای حمایت از موزه هنرهای معاصر حفظ شوند تا هر زمانی که در مدیریت و برنامه‌های آن، خللی ایجاد شد همراه موزه باشند. دغدغه واگذاری مرتفع شده و نگرانی‌ای در این زمینه وجود ندارد.

سرپرست موزه هنرهای معاصر در بخش دیگری از سخنانش و در پاسخ به پرسش برخی حاضران درباره وضعیت گنجینه موزه هنرهای معاصر، گفت: بخشی از آثار به‌دلیل مغایر بودن با مقررات کشور، اجازه دیده شدن ندارند؛ اما از تمام آثار گنجینه عکس‌برداری شده و قرار است در پنج جلد برای نمایشگاه ملی به چاپ برسد. همه انجمن‌ها و رسانه‌هایی که درباره وضعیت آثار گنجینه دچار نگرانی و شبهه شده‌اند، می‌توانند نمایندگان‌شان را به موزه معرفی کنند تا این نگرانی‌ها از طرف موزه برای آن‌ها رفع شود.

سپس عباس مشهدی‌زاده – هنرمند و پژوهشگر – در سخنانی گفت: ما پیگیر محافظت از خانه‌مان خواهیم بود، نه امروز، نه فردا، بلکه تا وقتی که قلب‌مان می‌تپد، چون اینجا خانه فرهنگ است. هنر نگین فرهنگ است، ما از آجرهای اینجا هم محافظت می‌کنیم.

در پایان، حاضران در این تجمع طومار یادشده را امضا کردند و از مقابل موزه هنرهای معاصر پراکنده شدند. در این تجمع، مأموران نیروی انتظامی نیز برای جلوگیری از هرگونه تنش و درگیری حضور داشتند.

معصومه مظفری، عباس مشهدی‌زاده، فرح اصولی، مهدی احمدی، بهنام کامرانی، بهرام دبیری، علیرضا مجابی و … از جمله هنرمندان حاضر در این تجمع بودند.

انتهای پیام

 

دیباچه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا