گزارش فلاحیان به هاشمی درباره‌ی تندروها

خاطرات هاشمی (۱۱)

تلخیص: ناصر غضنفری، انصاف نیوز: 

یکشنبه ۵ خرداد ۱۳۷۰

آقای اکبر ترکان وزیر دفاع آمد. همراه محسن و مهدى و محافظان، با هلی‌کوپتر از منظریه به خُجیر رفتیم و وضع منطقه را دیدیم. سپس در سالن، گزارشى از پیشرفت کار ساخت موشک نازعات ارائه کردند و فیلمى از آزمایش‌های موفق آن را نمایش دادند. این موشک تا برد ۱۵۰ کیلومتر تولید مى‌شود.

از سایت صحرایى و تونل‌هاى جالبى که زیر کوه حفر کرده‌اند و از لانچرهاى پرتاب بازدید کردیم؛ قسمتى از کار ساختمانى این مرکز، در زمان مسئولیت محسن ساخته شده است.

دوشنبه ۶ خرداد

ساعت ده صبح، آقاى نصیری، رییس ایرنا آمد. گزارشى از وضع آوارگان و استان‌هاى غربى کشور را داد و گفت براى جلب عواطف کُردها، کارهاى فرهنگى بهترى مى‌شد انجام داد. براى تامین وسایل نقلیه استمداد کرد.

آقاى مجید انصارى، نماینده زرند آمد؛ براى نیازهاى زرند منجمله دانشگاه آزاد اسلامى و بهدارى استمداد نمود و به نحو ظریفى از تندى‌هاى اظهارات نمازجمعه گله کرد. گفتم مى‌توانستند آنها هم مثل خط دیگر، با اظهاراتى مطلب را از خود دور کنند. در مورد طرح مجلس درخصوص بنادر آزاد، تذکر دادم که اگر همین‌جور که هست رأى بیاورد، ضرر زیادى وارد مى‌کند.

سرشب آقای علی فلاحیان وزیر اطلاعات آمد و گفت تندروها از اظهارات و بیانیه‌ها ناراحتند و دارند براى نوعى جواب دادن آماده مى‌شوند.

سه‌شنبه ۷ خرداد

آقای آدریان ناستازه وزیر امورخارجه رومانى آمد؛ نامه رییس جمهورشان را آورد که مرا به رومانى دعوت کرده و خواستار توسعه روابط است. گفت وضع نظم و تولید رومانى خراب است و نگرانى دارند.

نماز جماعت در مجلس به امامت من خوانده شد. چند نفر سئوالاتى مطرح کردند و از اظهارات من در نماز جمعه، گله‌اى از موضع ضعیف کردند و براى رفع تشنج، تقاضاى کمک نمودند.

محافظه‌کاران پیام تندى امضا کرده‌اند و رادیکال‌ها تقاضا داشتند که جلوی‌شان را بگیرم. صحبت کردم و جواب سئوالات را دادم ؛ قانع شدند. شام خوردیم. مراجعات نمایندگان زیاد بود. با آقاى کروبى، رییس مجلس شورای اسلامی مصاحبه مشترک انجام دادیم.

منبع: خاطرات آیت الله هاشمی رفسنجانی در سال ۱۳۷۰

انتهای پیام

نوشته های مشابه

پیام

  1. نمی دانم چرا نمی نویسید که منظور از تندرو ها در این متن جریان مجمع روحانیون و سازمان مجاهدین انقلاب هستند که بعدها به نام اصلاح طلبان تغییر نام – و نه تغییر منش – دادند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا