اگر آرا الکترال بایدن و ترامپ برابر شود…

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در حال آماده‌سازی قانونگذاران این کشور برای سناریوی تساوی دونالد ترامپ و جو بایدن در بخش آرای الکترال در انتخابات ریاست جمهوری نوامبر و مجبور شدن این مجلس به تصمیم‌گیری درباره نتیجه انتخابات است.

به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه خبری هیل، نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا یکشنبه در نامه‌ای به دموکرات‌های مجلس نمایندگان هشدار داد، یک چنین سناریویی دربردارنده این است که هر یک از هیات‌های نمایندگان ۵۰ ایالت آمریکا در مجلس نمایندگان تنها یک رای در این فرآینده داشته باشند و به دموکرات‌ها تاکید کرده که با نزدیک شدن به موعد برگزاری انتخابات ماه نوامبر استراتژی خود را تغییر دهند.

طبق گزارش نشریه پولتیکو، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در نامه خود آورده است: قانون اساسی تصریح می‌دارد که یک نامزد انتخابات ریاست جمهوری باید اکثریت آرای هیات‌های نمایندگی ایالات را برای کسب پیروزی به دست بیاورد. ما باید به این اکثریت هیات‌های نمایندگی دست یابیم یا نگذاریم جمهوری‌خواهان این کار را کنند.

نتیجه تساوی در بخش آرای الکترال می‌تواند در نتیجه چند سناریو اتفاق بیفتد؛ از جمله اینکه هیچ کاندیدایی نتواند به ۲۷۰ رای الکترال به دلیل جمع کل آرا دست یابد؛ یا در نتیجه رویگردانی نمایندگان کالج الکترال؛ یا نمایندگان الکترال به نامزدی که در ایالتشان پیروز شده است، رای ندهند.

گزارش شده که از سال ۱۹۶۸ تاکنون هیچ نماینده‌ای به نامزدی که در ایالتش در جایگاه دوم قرار گرفته رای نداده است اما در سال ۲۰۱۶ چند تن از این نمایندگان کالج الکترال اصلا از رای دادن خودداری کردند و تعدادشان نیز به طرزی غیرعادی بالا بود.

در حال حاضر جمهوری‌خواهان کنترل کلی ۲۶ هیات نمایندگی ایالتی را در اختیار دارند، در حالی که این میزان برای دموکرات‌ها ۲۳ مورد است. هیات نمایندگی پنسیلوانیا به طور برابر تقسیم شده است. هر دوی این ارقام می‌تواند در ماه نوامبر تغییر شدید پیدا کند چرا که کل ۴۳۵ کرسی نمایندگان دارای حق رای در مجلس نمایندگان در معرض انتخاب قرار می‌گیرند.

وقتی مردم در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا رأی می‌دهند، در واقع با این رأی به نمایندگانشان در کالج الکترال که شامل ۵۳۸ عضو است، حکم می‌کنند که به چه‌ کسی رای دهند. یعنی نمایندگان کالج الکترال از خودشان حق رأی ندارند و رایشان نمادین است و متعلق به نامزدی است که مردم همان ایالت او را انتخاب کرده‌اند. مثلا اگر مردم فلوریدا شخصی را انتخاب می‌کردند، نمایندگان آنها در کالج الکترال نمی‌توانستند با اختیار خودشان مثلا به فرد دیگری رای دهند.

اینکه هر ایالت چه تعداد نماینده در کالج الکترال دارد به جمعیت آن ایالت و نسبت آن به کل کشور بستگی دارد. ایالت‌های پرجمعیتی مانند کالیفرنیا، تگزاس، نیویورک، فلوریدا، پنسیلوانیا و ایلینوی که بیشترین جمعیت را در میان ایالت‌های آمریکا دارند، بیشترین آرای الکترال را هم به‌ خود اختصاص داده‌اند.

انتهای پیام

کلیک کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا