کاندیداهای احتمالی ۱۴۰۰ – عبدالرضا رحمانی فضلی

[سیزدهمین دوره‌ی انتخابات ریاست جمهوری حدود یک سال دیگر، احتمالا در خردادماه ۱۴۰۰ برگزار خواهد شد. انصاف نیوز به مرور رزومه‌ی نامزدهای احتمالی این انتخابات را منتشر می‌کند]

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور در سال ۱۳۳۸ به دنیا آمد. او متولد شیروان در استان خراسان شمالی است.

رحمانی فضلی دارای دکتری جغرافیای سیاسی از دانشگاه تربیت مدرس بوده و به‌عنوان دانشیار دانشگاه شهید بهشتی مشغول فعالیت است.

بنا بر آنچه در زندگینامه‌ی منتشر شده‌ی آقای رحمانی فضلی در فضای مجازی آمده است، او « فعالیت شغلی خود را از سال ۱۳۶۸ به عنوان معاون آموزشی و پژوهشی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه فردوسی مشهد آغاز کرد».

رحمانی فضلی در چهارمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی از حوزه‌ی انتخابیه شیروان کاندیدا شد و توانست به مجلس راه پیدا کند. او سپس به سازمان صداوسیما رفت و به مدت ده سال از ۱۳۷۵ تا ۱۳۸۵ به‌عنوان قائم‌مقام، معاونت برنامه‌ریزی، معاونت امور مجلس و معاونت سیاسی این سازمان فعالیت مشغول فعالیت بود.

برخی از سوابق مدیریتی رحمانی فضلی به این شرح است: عضویت در کمیته شورای اطلاع‌رسانی دولت،  معاونت فرهنگی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، معاونت فرهنگی، رسانه‌ای و اجتماعی شورایعالی امنیت ملی و ریاست دیوان محاسبات

با انتخاب حسن روحانی به‌عنوان رئیس‌جمهور و آغاز به کار دولت اعتدال رحمانی فضلی با حکم رئیس‌جمهور و رای اعتماد مجلس به‌عنوان وزیر کشور فعالیت خود را آغاز کرد. او در دولت دوم روحانی نیز وزیر کشور است.

انتخاب رحمانی فضلی به‌عنوان وزیر کشور با انتقادات جدی اصلاح‌طلبان حامی روحانی همراه شد. منتقدان انتخاب او بر این عقیده بودند که روحانی در انتخاب وزیر کشور بر اساس علایق و دیدگاه‌های جریان اصولگرا رفتار کرده و چهره‌ای نزدیک به علی لاریجانی را به‌عنوان وزیر کشور به مجلس معرفی کرده است.

از جمله مهم‌ترین حادثه‌های دوران حضور رحمانی فضلی در وزارت کشور می‌توان به حوادث دی۹۶ و آبان۹۸، برگزاری انتخابات مجلس با کمترین درصد مشارکت در چند دهه‌ی اخیر، سیل فروردین۹۸ و… اشاره کرد.

منتقدان رحمانی فضلی معتقدند که کارنامه‌ی وزارت کشور در مواجهه با حوادث مختلف قابل قبول نبوده و در مقابل گروهی دیگر نیز در پاسخ می‌گویند اقدامات او در مقاطع مختلف منطبق با سیاست‌های دولت «اعتدال» و دستورات رئیس‌جمهور بوده است.

رحمانی فضلی از چهره‌های جریان اصولگراست که روابط بسیار نزدیکی با علی لاریجانی داشته و مورد اعتماد مسئولان نظام است.

وزیر کشور در ۱۴۰۰ کاندیدا نخواهد شد

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا