کاندیداهای احتمالی ۱۴۰۰ – نجات‌الله ابراهیمیان

[سیزدهمین دوره‌ی انتخابات ریاست جمهوری حدود یک سال دیگر، احتمالا در خردادماه ۱۴۰۰ برگزار خواهد شد. انصاف نیوز به مرور رزومه‌ی نامزدهای احتمالی این انتخابات را منتشر می‌کند]

نجات‌الله ابراهیمیان، حقوقدان و عضو پیشین شورای نگهبان در سال ۱۳۴۴ به دنیا آمد. او متولد تنکابن در استان مازندران است.

ابراهیمیان دارای دکتری حقوق از کشور فرانسه بوده و لیسانس و فوق لیسانس خود را نیز در همین رشته از دانشگاه تهران اخذ کرده است.

بنا بر آنچه در زندگینامه‌ی رسمی منتشر شده‌ی آقای ابراهیمیان آمده است، بخشی از سوابق فعالیت او به این شرح است: «دادیار دادگستری، ریاست شعب دادگاه عمومی و مستشاری، ریاست شعب دادگاه تجدیدنظر استان تهران، مدیرکل امور پارلمانی وزارت دادگستری، معاون دادستان انتظامی قضات و عضو هیأت علمی دانشگاه».

ابراهیمیان فعالیت خود در قوه قضاییه را از سال ۱۳۷۰ آغاز کرد و در مناصب مختلف قضایی از دادیاری تا ریاست شعبه‌ی دادگاه تجدیدنظر استان تهران فعال بود.

نجات‌الله ابراهیمیان در تیرماه سال ۱۳۹۲ با پیشنهاد رئیس وقت قوه قضاییه و‌ رای مجلس شورای اسلامی به‌عنوان عضو حقوقدان شورای نگهبان برگزیده شد.

انتخاب ابراهیمیان به‌عنوان سخنگوی شورای نگهبان، او را به چهره‌ای شناخته شده در میان رسانه‌ها تبدیل کرد، اما زمان این حضور کمتر از دو سال بود و در نهایت او از سخنگویی شورای نگهبان استعفا کرد. روایت ابراهیمیان از این استعفا و اختلاف نظر با آیت‌الله جنتی: «یک علت فرار کردن از سخنگویی این است که من انقلابی هستم، نه سیاسی به معنای کلاسیک و یک انقلابی باید صادق باشد…در بحث انتخابات من نگاه ویژه‌ای داشتم و عقیده داشتم که کار بر روی اسلوب ویژه‌ای صورت بگیرد. وقتی طبق نگاه شما کار پیش نمی‌رود و شما احساس می‌کنید که طبق مقررات باید به‌گونه‌ای دیگر باشد بهتر است کسی از این دفاع کند که آن را قبول دارد. بخشی از مشکلی هم که وجود داشته مسائل شخصی کم اهمیت است. دبیر شورا که سالیان سال حضور دارند در شورا و شخصیت مورد احترامی هستند در ابتدا با انتخاب اعضای جدید در شورای نگهبان خیلی موافق نبودند و با این اعضایی که توسط مجلس انتخاب شدند به این اعضا خیلی روی خوشی نشان ندادند. این در انجام کار سخنگویی هم موثر بود. شاید ایشان با آقای ره‌پیک و دوستان دیگر انس و الفت بیشتری داشتند که باعث می‌شد مقداری برای من کار جمع‌آوری اطلاعات و انتقال آن و ارتباط با رسانه با دشواری صورت بگیرد. من سعی کردم راه را باز بگذارم که طبق سلیقه ایشان عمل شود. احترام ایشان واجب است. در امر اطلاع‌رسانی انتخابات سعی کردم خیلی مداخله نکنم در عین اینکه عقاید خودم را محترم می‌شمارم. با مسامحه تعبیری دارم به سخنگوهای دیگر برنخورد خودم را می‌گویم. تعبیرم این است که سخنگو یعنی بلندگو. بلندگو یعنی بوق، سخنگو یعنی بوق. خب این سمت مهمی نیست که شما بوق یک مجموعه شوید.‌‌ من گاهی می‌پسندم سخنگوی‌ خودم شوم. اگر شرایط فراهم شد به نحوی که بتوانم احساس کنم اکثریت رویه‌های جاری همان رویه‌هایی است که می‌توانم براساس اعتقاد قلبی خودم از آنها دفاع کنم در خدمت همکاران هستم».

پس از پایان دوره‌ی شش‌ساله‌ی حضور ابراهیمیان در شورای نگهبان نام او در فهرست حقوقدانان پیشنهادی رئیس جدید قوه قضاییه به مجلس قرار نگرفت.

آقای ابراهیمیان از چهره‌های جریان اصولگراست که در کارنامه‌ی کاری خود علاوه بر حضور در شورای نگهبان، سابقه‌ی فعالیت حقوقی و قضایی نیز دارد.

نجات‌الله ابراهیمیان برای ۱۴۰۰ نمی‌آید

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا