واکنش‌ها به توافق سودان و اسرائیل

روز گذشته دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا از توافق رژیم اسرائیا و سودان برای عادی‌سازی روابط دیپلماتیک خبر داد.

به گزارش ایسنا به نقل از بی‌بی‌سی، دونالد ترامپ بعد از یک مکالمه تلفنی با سردمداران سودان و اسرائیل، این خبر را اعلام کرد.

این توافق با کمک آمریکا انجام شده و سودان سومین کشوری است که در دو ماه گذشته به روابط خصمانه با اسرائیل پایان می‌دهد. پیش از این، امارات و بحرین هم با میانجگیری آمریکا توافقاتی را با هدف برقراری روابط با اسرائیل امضا کردند.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، از آنچه «حلقه سریع صلح» می‌خواند، استقبال کرده و این توافق را «پیشرفتی چشمگیر در راه صلح و آغاز دوره‌ای جدید» خوانده است.

نتانیاهو همچنین گفته است که هیأت‌هایی از اسرائیل و سودان برای گفت‌وگو در مورد همکاری‌های تجاری و کشاورزی دیدار خواهند کرد.

پیش‌تر وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده بود که سودان را از فهرست کشورهای حامی تروریستم خارج خواهد کرد و دونالد ترامپ هم گفته بود که آماده لغو تحریم‌های خارطوم است.

پیش از اعلام خبر اخیر، ترامپ رسماً سودان را از فهرست مذکور حذف کرد. این اقدام پس از آن انجام شد که سودان بیش از ۳۰۰ میلیون دلار به قربانیان «تروریسم» و خانواده‌های آنها اختصاص داد.

عبدالله حمدوک، نخست‌وزیر سودان، از ترامپ به خاطر حذف کشورش از فهرست کشورهای حامی تروریسم در آمریکا، تشکر کرد و گفت: دولت سودان در جهت روابط بین‌المللی تلاش می‌کند که به بهترین شکل در خدمت مردم باشد.

واصل ابو یوسف، یکی از مقامات سازمان آزادی‌بخش فلسطین، توافق سودان با اسرائیل را خنجر تازه‌ای که از پشت به فلسطینان ضربه زده، توصیف کرده است.

با توافق اخیر، از ۱۹۴۸ تاکنون کشورهای سودان، اردن، مصر، امارات و بحرین، موجودیت اسرائیل را به رسمیت شناخته‌اند.


، به نقل از المیادین، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی همچنین تاکید کرد که هیئت های هر دو طرف به زودی درباره همکاری در بسیاری از زمینه ها گفتگو خواهند کرد.

وی خاطرنشان کرد: “یک کشور عربی دیگر به حلقه صلح پیوست. این یک تغییر بزرگ است.”

نتانیاهو افزود: “امروز خارطوم به صلح با اسرائیل و به رسمیت شناختن آن بله گفت این آغاز دوره ای جدید است.”

رسانه های صهیونیستی به نقل از نتانیاهو گزارش دادند که دیدارهای آتی میان هیئت های دو طرف برای بررسی همکاری در زمینه های مختلف از جمله کشاورزی ، تجارت و بسیاری از زمینه ها برگزار خواهد شد.

نتانیاهو گفت: “آسمان سودان اکنون به روی اسرائیل باز شده است. این امکان پروازهای مستقیم و کوتاهتر بین اسرائیل ، آفریقا و آمریکای جنوبی را فراهم می کند.امیدوارم دایره صلح بیشتر گسترش یابد. ”

در بیانیه نخست وزیر رژیم صهیونیستی همچنین به موضوع فروش F-۳۵ های ایالات متحده به امارات پرداخته و توضیح داده شده است که تفاهمات جدید بخشی از توافق صلح با امارات نیست و بحث در مورد آن حدود یک ماه پیش با سفر بنی گانتس، وزیر جنگ رژیم صهیونیستی به واشنگتن آغاز و پایان یافت.


محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین، ضمن محکومیت توافق عادی سازی روابط میان سودان و  رژیم صهیونیستی این اقدام را مغایر با نتایج اجلاس های عربی و همچنین ابتکار صلح عربی دانست .”

وی جمعه شب در بیانیه ای مجددا تأکید کرد که “هیچ کس حق ندارد به نام ملت فلسطین و آرمان فلسطین صحبت کند.”

عباس تأکید کرد که “راه رسیدن به یک صلح همه جانبه و عادلانه باید مبتنی بر قوانین بین المللی و قطعنامه های شورای امنیت باشد و به اشغال سرزمین فلسطین توسط اسرائیل و دستیابی به کشور مستقل فلسطین با پایتختی قدس شرقی در مرزهای ۱۹۶۷ منجر شود.”

عباس اظهار داشت که رهبری فلسطین “تصمیمات لازم را برای حفاظت از منافع و حقوق مشروع مردم فلسطین اتخاذ خواهد کرد.”


عمر قمر الدین، وزیر خارجه سودان در سخنانی اظهار کرد: آنچه رخ داده توافق پیرامون عادی سازی روابط است نه خود عادی سازی روابط با اسرائیل.

وی در این باره تصریح کرد: درباره موافقت با عادی سازی روابط پس از تکمیل نهادهای قانون اساسی و تشکیل شورای قانونگذاری (پارلمان) تصمیم گیری خواهد شد.


سامی ابو زهری، از رهبران جنبش حماس نیز اظهار کرد: اعلام عادی‌سازی روابط میان سودان و رژیم اشغالگر مساله‌ای دردآور است و با تاریخ سودان که همواره یاری‌گر مساله فلسطین بوده، توافق ندارد.

جنبش حماس عادی‌سازی روابط میان سودان و رژیم صهیونیستی را یک اشتباه سیاسی دانست.

جبهه مردمی آزادسازی فلسطین نیز این مساله را محکوم و اعلام کرد: این امر به سریال سقوط و خیانت به حاکمیت‌های وابسته افزوده می‌شود.

همچنین این جبهه تاکید کرد: اقدام خائنانه حاکمیت سودان خیانت به انقلاب مردم سودان است.

خبرگزاری رویترز عربی به نقل از یکی از مسؤولان سازمان آزادی بخش فلسطین گزارش داد: پیوستن سودان به جمع کشورهای عادی‌کننده (روابط با اسرائیل) به منزله ضربه جدیدی از پشت به فلسطینی‌ها است.

علاوه بر اینها، حزب مردم فلسطین نیز ضمن ابراز تاسف از اینکه سودان در برابر فشارها و باج‌خواهیی‌های آمریکا تسلیم شده، عادی‌سازی سودان با رژیم اشغالگر را محکوم کرده و تشکیل یک جبهه مردمی عربی برای مقابله با عادی‌سازی را خواستار شد.

حزب مردم در ادامه تاکید کرد: این حرکت محکوم به منزله خروج دیگری از طرح صلح عربی سال ۲۰۰۲ بوده و ضربه بزرگی را به مبارزه مردم ما و مساله ملی و عادلانه آنها وارد می‌آورد و همین‌طور فایده‌ای برای مردم سودان و بلندپروازی‌های آنها نداشته بلکه بر بحران‌های متعدد آنها خواهد افزود.

همچنین حزب مردم فلسطین مقابله با موج عادی‌سازی با گام‌هایی جدی برای تشکیل جبهه یکپارچه عربی مردمی و حرکت بدون تردید و وقت‌کشی جهت پایان دادن به اختلافات و بازگرداندن وحدت ملی و نیز تقویت مقاومت مردم در برابر این چالش‌ها را خواستار شد.

جنبش جهاد اسلامی نیز اعلام کرد: توافق عادی‌سازی سودان و رژیم صهیونیستی خیانت به فلسطین و امت اسلامی و تهدیدی برای هویت و آینده سودان است.

داوود شهاب، از رهبران این جنبش گفت: حاکمیت سودان این کشور را به سمت آغوش اسرائیل سوق می‌دهد و آن را همانند هدیه‌ای رایگان به اسرائیل تقدیم می‌کند و مبالغ بسیار سنگینی از سهمیه فقرا و آوارگان این کشور را برای کسب رضایت آمریکا پرداخت می‌کند.

شهاب افزود: حاکمیت سودان با این اقدام صفحه‌ای سیاه را در تاریخ سودان ثبت کرد.

او توافق سودان و رژیم صهیونیستی را تهدیدی برای هویت و آینده سودان و خیانت به امت اسلامی و اصول توافق عربی دانست و گفت: اطمینان داریم مردم سودان و احزاب آن هرگز این خیانت را نخواهند پذیرفت و فراکسیون‌های آزادی و تغییر در برابر یک آزمایش سرنوشت‌ساز قرار دارند که راه تغییر در این کشور عزیز را تعیین خواهد کرد.

این رهبر جهاد اسلامی فلسطین افزود: سودان کشور بزرگی است و فداکاری‌های بسیاری برای فلسطین انجام داده است، مردم سودان از ماهیت طرح صهیونیستی-آمریکایی برای بر هم زدن اجماع عربی و محاصره کشورهای اسلامی آگاه‌تر هستند.


دفتر سیاسی جنبش انصارالله یمن در بیانیه‌ای به شدت عادی سازی روابط میان سودان و رژیم صهیونیستی و توطئه علیه مسئله و ملت فلسطین را محکوم کرد.

در این بیانیه آمده است: رژیم‌های جنایت‌کاری که با طمع‌ورزی‌های رژیم صهیونیستی غاصب هم‌راهی می‌کنند و بر مقدس‌ترین مسئله اسلام چوب حراج زده‌اند، امروز در برابر ملت‌هایشان و تمامی ملت‌های منطقه رسوا شده‌اند.

انصارالله یمن در ادامه تأکید کرد: رژیم‌های دست نشانده‌ای مانند امارات، بحرین و سودان که در کنار دشمن امت اسلام ایستاده و عزت خود را فروخته‌اند، از این اعمال و اقدامات جز ضرر، ننگ و رسوایی تاریخی چیز دیگری عایدشان نخواهد شد.

در ادامه این بیانیه آمده است: هرچقدر این رژیم‌ها خیانت کنند و روابط خود (با رژیم صهیونیستی) را عادی‌ کنند و وفاداری خود را به آمریکا و اسرائیل اعلام کنند، ملت‌های آن‌ها هرگز آن را نخواهند پذیرفت و به محکوم کردن این گونه اقدامات و هرگونه تحرکات برای نابودی آرمان فلسطین ادامه خواهند داد.

محمد علی الحوثی، عضو شورای عالی سیاسی یمن و از رهبران انصارالله نیز در این باره اظهار کرد: ائتلاف متجاوز آمریکایی، اماراتی و سودانی کودکان یمن را می‌کشد و روابطشان را با قاتلان کودکان فلسطین عادی می‌کنند.

انتهای پیام

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن