کریم سنجابی: تظاهرات خوب بود، گروگانگیری بد

روایت‌های متفاوت از اشغال سفارت آمریکا (۳)

به کوشش ناصر غضنفری، انصاف نیوز:

بعد از آنکه آمریکا در تبانی محافل ارتجاعی و سرمایه داری، شاه مخلوع را به عنوان بیمار به آن کشور برد این اقدام به منزله آمدن شکار در جلوی صیاد بود.

ما در آن موقع می توانستیم به حق و بر اساس اصولی که از طرف آمریکا غیرقابل انکار بود و نمی توانست درباره آن بهانه جویی کند، موضوع رفتن شاه را وسیله قرار دهیم و مسائل خودمان را بیان کنیم و اساس را بلافاصله در استرداد شاه قرار دهیم و اگر دولت آمریکا راضی نمی شد شاه را مسترد بدارد آن موقع ما می توانستیم رابطه سیاسی یا رابطه اقتصادی را همان طور قطع کنیم و همچنین وجوهی را که در آنجا داریم خارج کنیم.

به هیچ وجه آمریکا در آن موقع نمی توانست عمل متقابلی انجام دهد زیرا کاملا حق با ایران بود. متاسفانه از این موقعیت، استفاده ای که باید بشود نشد و گروگانگیری سفارت بهانه ای به دست آمریکا داد که علیه ایران اقداماتی بکند و حتی بر خلاف اصول بین المللی، سرمایه های ما را در آنجا توقیف بکند.

بعد از اینکه این اقدامات از سوی دولت موقت به عمل می آمد، آن موقع مردم را تجهیز بکنند به اجتماع، به شعار دادن و تظاهرات. تظاهراتی که تا کنون انجام شده بسیار درست بوده اما در آن صورت، این اقدامات و تظاهرات به هیچ وجه بهانه ای دست آمریکا نمی داد که ایران را به عنوان ناقض اصول بین الملل در دنیا معرفی کند و بتواند در این راه همفکران و همراهانی علیه ایران به دست آورد و افکار محافل بین المللی را علیه ایران تجهیز بکند.

منبع: بیست و پنج سال در ایران چه گذشت، داود علی‌بابایی، جلد دوم

انتهای پیام

کلیک کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا