اقتدار در گرو تصمیم‌های پخته است نه سریع

حجت‌الاسلام شهاب‌الدین حائری شیرازی در یادداشتی تلگرامی با عنوان «اقتدار در گرو تصمیم‌های پخته است نه سریع» نوشت:

اخیرا موفق به دیدن قسمت‌هایی از سریال (تاج – the crown)متعلق به شبکه نتفیلیکس محصول سال 2016 شدم.

فیلم به زندگی ملکه فعلی انگلیس پرداخته و نکات آموختنی بسیاری برای علاقه‌مندان به سیاست دارد.

از آن جمله قسم و پیمانی است که ملکه بایست در زمان تاج گذاری به انجام رساند بدین مضمون که دیگران در مقابل ملکه پاسخگو هستند وملکه در مقابل خدا.

اما نکته حائز اهمیت این است که به واسطه وجود احزاب قدرتمند و مطبوعات آزاد و همچنین اقتدار کلیسا ملکه مجبور می‌شود از تصمیم‌های فراوانی صرف‌نظر نموده و خواست مردم، حزب، کابینه، کلیسا را مد نظر قرار دهد وطبعا تصمیم‌های قابل دفاع و عقلایی وپخته‌ای بگیرد.

آنچه موجب پاسخگویی عملی ملکه در قبال اقداماتش می‌شود، وجود نهادهای قدرتمند در کنار ملکه است و همین امر سبب مصلحت اندیشی دقیقتر در تصمیم‌های جزئی و کلی می‌گردد .

عکس این امر در کشور ما حاکم بوده و هست و به این مصلحت اندیشی که انگشت اشاره عالی ترین مقام مملکت بایست بتواند در کوتاه ترین زمان، مردم را به مسیری هدایت کند، عملا از شکل گیری احزاب قدرتمند و مطبوعات آزاد جلوگیری شده است. حال آنکه نبود نهادهای ناظر مردمی نظیر احزاب و مطبوعات قدرتمند و آزاد، موجب ساده شدن تصمیم‌گیری‌های کلی وجزئی نهاد قدرت از طرفی و احتمالا عدم بهره مندی از اتقان کافی همین تصمیم ها می‌گردد.

فرض کنید الان احزاب ومطبوعات قدرتمند در جامعه ما حضور داشتند آیا مسئولین را ملزم به پاسخگویی در برابر تصمیمهایی نظیر بی پاسخ گذاشتن نامه اوباما که خواستار حل مسائل فیمابین شده بود یا نپیوستن به اف ای تی اف، و یا تعداد زیاد کشته های آبان98 نمی‌کردند؟!

مشکل همینجاست که ما برای حفظ اقتدار نهاد قدرت، قید پخته‌تر شدن تصمیم‌های این نهاد را زده‌ایم و این کار تبعات سهمگینی دارد که با آن دست و پنجه نرم می‌کنیم.

بایست به قانون اساسی بازگردیم و قدرت را متعلق به مردم و در خدمت مردم بخواهیم.

انتهای پیام

کلیک کنید
سایت دیباچه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا