مقصران منتقد | علی مطهری

علی مطهری، نماینده‌ی مردم در مجلس دهم در یادداشتی با عنوان «» در روزنامه‌ی ایران نوشت:

بدون شک نوع رفتار برخی افراد و گروههایی که خود را انقلابی می نامند و معمولا مرتبط با نهادهای حکومتی هستند آفتی است که کیان جمهوری اسلامی را تهدید می کند. اینها غیر از رهبر، متعهد به حفظ احترام هیچ یک از مقامات کشور نیستند و به راحتی هتک حرمت می کنند. حملات و اهانتهایی که اخیراً به آقای روحانی، رئیس جمهور شد و قبلاً توهین هایی که به آقای ظریف در مجلس شد و پیش از آن حمله فیزیکی با مُهر که به رئیس سابق مجلس در قم شد و باز قبل از آن حمله ای که با آجر و سنگ و گاز فلفل به اینجانب در فرودگاه شیراز شد، شواهدی بر این مدعاست. وقتی از آنها سؤال می کنی که چرا این کارها را می کنید، می گویند برای حفظ نظام. گویی نظام جمهوری اسلامی که پیام آور مکارم اخلاق است با توهین و هتک حرمت حفظ می شود. وقتی به حرفهای آنها در پس توهین ها دقت می کنیم می بینیم انتقاد از وضعیتی است که خود بیشترین سهم را در ایجاد آن داشته اند. اینها را باید مقصران منتقد و به عبارت بهتر فرصت طلبان منافق نامید. ذکر دو نمونه برای اثبات این مطلب کافی است.

نمونه اول این است که در زمان دولت قبلی خیرخواهان و مصلحان جامعه بارها هشدار دادند که مراقب باشید پرونده هسته ای ما به شورای امنیت سازمان ملل نرود. اما ژست انقلابی و میل به خودنمایی همین تیپ افراد باعث شد که قطعنامه ها را کاغذ پاره بنامند و مردم ایران را در یک مسیر رنج و سختی غیر ضروری قرار دهند که تا به امروز ادامه دارد، شبیه اقدام غیر ضروری تسخیر سفارت آمریکا که هنوز درگیر تحریمهای آن هستیم و کسی نیست توضیح دهد که چه ضرورتی برای این کار وجود داشت.

نمونه دوم که نشان می دهد این منتقدان هتاک به وضع موجود، خود بیشترین نقش را در ایجاد این وضع داشته اند نوع برخورد آنها با موضوع برجام است. پس از شیرین کاری دولت قبلی و صدور قطعنامه های متعدد علیه ایران مبنی بر تحریمهای گوناگون، کل نظام به این نتیجه رسید که با مذاکره با آمریکا و پنج کشور دیگر این موضوع را به سرانجام نیک برسانند و مردم را بی جهت دچار مشکلات نکنند. نتیجه این مذاکرات طولانی و طاقت فرسا توافق برجام بود که با صلاحدید کل نظام امضا شد و گشایشی برای کشور ایجاد می کرد. شرکتهای اروپایی و آمریکایی برای سرمایه گذاری در ایران به کشور سرازیر شدند و می رفت که رونق اقتصادی ایجاد شود که ناگاه با اقدامات مخرب همین مقصران منتقد مواجه شد. پیامها به اروپا و آمریکا داده شد که آدم عاقل در ایران سرمایه گذاری نمی کند و در کنار آن موشک پرانی بی موقع، به طوری که طرفهای اروپایی و آمریکایی فهمیدند که سرمایه گذاری در ایران امن نیست. ترامپ هم از این فرصت استفاده کرد و از برجام خارج شد و برنامه فشار حداکثری خود را آغاز کرد و تا امروز البته مردم ایران خوب مقاومت کرده اند و به این درک رسیده اند که در مقابل قلدری آمریکا نباید سرخم کنند. اما آیا اگر این گروه به اصطلاح انقلابی با برجام آن گونه رفتار نمی کرد و سرمایه گذاریهای خارجی در کشور انجام می شد اصلا ترامپ می توانست از برجام خارج شود؟ قطعا وضع دیگری داشتیم و مجبور به تحمل یک ریاضت تحمیلی نبودیم.

اکنون همانها که زمینه این وضع را فراهم کرده اند منتقد هستند و هتاک و طلبکار. در تاریخ، این گونه افراد را «فرصت طلب» می نامند و فرصت طلبی آفتی است که گریبانگیر اکثر نهضتهای اجتماعی می شود، همچنان که استاد شهید آیت الله مطهری «رخنه فرصت طلبان» را یکی از آفات نهضت اسلامی مان دانسته اند. ایشان در کتاب «نهضتهای اسلامی» می گویند این که می گویند انقلاب فرزندخور است، این طور نیست، غفلت از رخنه فرصت طلبان است که باعث می شود انقلاب فرزندان خود را یک یک به حاشیه براند.

هشداری که رهبر انقلاب درباره هتک حرمت مسئولان بلندپایه کشور دادند مانعی است در مقابل این فرصت طلبان که از فرصت سختی معیشت مردم که خود در آن نقش اصلی را داشته اند برای تصاحب قدرت بهره برداری می کنند.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

یک پیام

  1. سلام…درصدر‌اسلام‌بارها‌خاطراتی‌خواندم‌که‌مثلا‌شخصی‌آمده‌حرف‌زده‌که‌گاهی‌ساز‌مخالف‌بوده‌گاهی‌بی‌ادبی‌بوده‌امثال
    جناب‌عمرشمشیر‌کشیده.واجازه‌خواسته‌که‌گردن‌طرف‌را‌قطع‌کندوپیامبر‌اکرم‌.ص.نهی‌کرده‌‌اما‌درمورد‌حضرت‌علی.ع.حتی‌یک‌مورد‌هم‌نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا