مقصران منتقد | علی مطهری

علی مطهری، نماینده‌ی مردم در مجلس دهم در یادداشتی با عنوان «» در روزنامه‌ی ایران نوشت:

بدون شك نوع رفتار برخي افراد و گروههايي كه خود را انقلابي مي نامند و معمولا مرتبط با نهادهاي حكومتي هستند آفتي است كه كيان جمهوري اسلامي را تهديد مي كند. اينها غير از رهبر، متعهد به حفظ احترام هيچ يك از مقامات كشور نيستند و به راحتي هتك حرمت مي كنند. حملات و اهانتهايي كه اخيراً به آقاي روحاني، رئيس جمهور شد و قبلاً توهين هايي كه به آقاي ظريف در مجلس شد و پيش از آن حمله فيزيكي با مُهر كه به رئيس سابق مجلس در قم شد و باز قبل از آن حمله اي كه با آجر و سنگ و گاز فلفل به اينجانب در فرودگاه شيراز شد، شواهدي بر اين مدعاست. وقتي از آنها سؤال مي كني كه چرا اين كارها را مي كنيد، مي گويند براي حفظ نظام. گويي نظام جمهوري اسلامي كه پيام آور مكارم اخلاق است با توهين و هتك حرمت حفظ مي شود. وقتي به حرفهاي آنها در پس توهين ها دقت مي كنيم مي بينيم انتقاد از وضعيتي است كه خود بيشترين سهم را در ايجاد آن داشته اند. اينها را بايد مقصران منتقد و به عبارت بهتر فرصت طلبان منافق ناميد. ذكر دو نمونه براي اثبات اين مطلب كافي است.

نمونه اول اين است كه در زمان دولت قبلي خيرخواهان و مصلحان جامعه بارها هشدار دادند كه مراقب باشيد پرونده هسته اي ما به شوراي امنيت سازمان ملل نرود. اما ژست انقلابي و ميل به خودنمايي همين تيپ افراد باعث شد كه قطعنامه ها را كاغذ پاره بنامند و مردم ايران را در يك مسير رنج و سختي غير ضروري قرار دهند كه تا به امروز ادامه دارد، شبيه اقدام غير ضروري تسخير سفارت آمريكا كه هنوز درگير تحريمهاي آن هستيم و كسي نيست توضيح دهد كه چه ضرورتي براي اين كار وجود داشت.

نمونه دوم كه نشان مي دهد اين منتقدان هتاك به وضع موجود، خود بيشترين نقش را در ايجاد اين وضع داشته اند نوع برخورد آنها با موضوع برجام است. پس از شيرين كاري دولت قبلي و صدور قطعنامه هاي متعدد عليه ايران مبني بر تحريمهاي گوناگون، كل نظام به اين نتيجه رسيد كه با مذاكره با آمريكا و پنج كشور ديگر اين موضوع را به سرانجام نيك برسانند و مردم را بي جهت دچار مشكلات نكنند. نتيجه اين مذاكرات طولاني و طاقت فرسا توافق برجام بود كه با صلاحديد كل نظام امضا شد و گشايشي براي كشور ايجاد مي كرد. شركتهاي اروپايي و آمريكايي براي سرمايه گذاري در ايران به كشور سرازير شدند و مي رفت كه رونق اقتصادي ايجاد شود كه ناگاه با اقدامات مخرب همين مقصران منتقد مواجه شد. پيامها به اروپا و آمريكا داده شد كه آدم عاقل در ايران سرمايه گذاري نمي كند و در كنار آن موشك پراني بي موقع، به طوري كه طرفهاي اروپايي و آمريكايي فهميدند كه سرمايه گذاري در ايران امن نيست. ترامپ هم از اين فرصت استفاده كرد و از برجام خارج شد و برنامه فشار حداكثري خود را آغاز كرد و تا امروز البته مردم ايران خوب مقاومت كرده اند و به اين درك رسيده اند كه در مقابل قلدري آمريكا نبايد سرخم كنند. اما آيا اگر اين گروه به اصطلاح انقلابي با برجام آن گونه رفتار نمي كرد و سرمايه گذاريهاي خارجي در كشور انجام مي شد اصلا ترامپ مي توانست از برجام خارج شود؟ قطعا وضع ديگري داشتيم و مجبور به تحمل يك رياضت تحميلي نبوديم.

اكنون همانها كه زمينه اين وضع را فراهم كرده اند منتقد هستند و هتاك و طلبكار. در تاريخ، اين گونه افراد را «فرصت طلب» مي نامند و فرصت طلبي آفتي است كه گريبانگير اكثر نهضتهاي اجتماعي مي شود، همچنان كه استاد شهيد آيت الله مطهري «رخنه فرصت طلبان» را يكي از آفات نهضت اسلامي مان دانسته اند. ايشان در كتاب «نهضتهاي اسلامي» مي گويند اين كه مي گويند انقلاب فرزندخور است، اين طور نيست، غفلت از رخنه فرصت طلبان است كه باعث مي شود انقلاب فرزندان خود را يك يك به حاشيه براند.

هشداري كه رهبر انقلاب درباره هتك حرمت مسئولان بلندپايه كشور دادند مانعي است در مقابل اين فرصت طلبان كه از فرصت سختي معيشت مردم كه خود در آن نقش اصلي را داشته اند براي تصاحب قدرت بهره برداري مي كنند.

انتهای پیام

کلیک کنید
سایت دیباچه

نوشته های مشابه

یک پیام

  1. سلام…درصدر‌اسلام‌بارها‌خاطراتی‌خواندم‌که‌مثلا‌شخصی‌آمده‌حرف‌زده‌که‌گاهی‌ساز‌مخالف‌بوده‌گاهی‌بی‌ادبی‌بوده‌امثال
    جناب‌عمرشمشیر‌کشیده.واجازه‌خواسته‌که‌گردن‌طرف‌را‌قطع‌کندوپیامبر‌اکرم‌.ص.نهی‌کرده‌‌اما‌درمورد‌حضرت‌علی.ع.حتی‌یک‌مورد‌هم‌نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا