مجوز رهبری برای مذاکره با «قاتل حاج قاسم»؟!

«دولت ترامپ می‌تواند گذشته‌اش را جبران کند؛ تحریم‌ها را بردارد و به میز مذاکره بازگردد. ما کماکان بر سر میز مذاکره هستیم».

به گزارش انصاف نیوز این اظهارنظر جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در بهمن۹۸ درباره‌ی احتمال مذاکره‌ی ایران و آمریکا با وجود ترور سردار سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران با واکنش‌های منفی گسترده‌ای از سوی چهره‌های سیاسی و رسانه‌های جریان «دلواپس» همراه شد. اندکی پس از انتشار این خبر حتی شاهد تشکیل تجمع اعتراضی در برابر وزارت امور خارجه با شعارهایی مانند «ظریف حیا کن، وزارت خارجه را رها کن و مرگ بر سازشگر منافق و…» نیز بودیم.

منتقدان این اظهارات ظریف با اشاره به ترور سردار سلیمانی معقتد بودند که آنچه وزیر امور خارجه گفته است خلاف سیاست‌های نظام و رهبری بوده و مذاکره با «قاتل حاج قاسم» ممنوع است.

صبح امروز و نُه ماه پس از اظهارنظر ظریف درباره‌ی احتمال مذاکره با آمریکا در صورت بازگشت این کشور به برجام و اعتراضات به آن، رهبری انقلاب در سخنرانی تلویزیونی خود به مناسبت میلاد پیامبر (ص) تاکید کردند: «سیاست جمهوری اسلامی ایران در قبال آمریکا حساب‌شده و مشخص است و با رفت‌وآمد اشخاص تغییر پیدا نمی‌کند».

اما سیاست جمهوری اسلامی در برابر آمریکا که مشخص و حساب‌شده بوده و با رفت‌وآمد اشخاص تغییر پیدا نمی‌کند چیست؟

آیت‌الله خامنه‌ای در شهریور۹۸ درباره‌ی مذاکره با آمریکا گفته بودند: «چنانچه آمریکا حرف خود را پس گرفت و توبه کرد و به معاهده‌ی هسته‌ای [برجام] که آن را نقض کرده است، بازگشت، آن‌وقت در جمع کشورهای عضو معاهده که شرکت و با ایران صحبت می‌کنند، آمریکا هم می‌تواند شرکت کند».

سخنان امروز رهبری انقلاب درباره‌ی سیاست «غیر قابل تغییر» جمهوری اسلامی در موضوع مذاکره با ایالات متحده می‌تواند تاکیدی دوباره بر مجوز مذاکره در صورت بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای باشد؛ حتی اگر این اقدام از سوی «قاتل حاج قاسم» انجام شود.

انتهای پیام

کلیک کنید
سایت دیباچه

نوشته های مشابه

پیام

 1. شهید حاج قاسم سلیمانی برای امنیت و دفاع از سرزمین ایران جان خود را فدا کرد و نزد مردم ایران بعنوان قهرمان ملی تا ابد زنده خواهد ماند . ولی سرزمین ایران و منافع ملی ایران ومردم ایران خیلی مهمتر از این شهید هست و خواهد بود . لذا برای حفط ایران و منافع ملی می توان و باید در صورت مصلحت مذاکره و یا صلح کرد و…..

  12
  7
   1. من بعنوان یک جانباز اعلام می کنم همه شهدا و جانبازان جنگ هیچ توقع و امتیازی از مردم نداشته وخود را برتر و…. از ایران و مردم ایران نمی دانسته ونمی دانندو آنچه برای شهدا و جانبازان مهم است ایران و منافع ملی و مردم است .لذا اگر روزی اقتضا کند همانند مذاکره وصلح با عراق ……………..

    9
    1
   2. این دوست عزیز رو ببرن آمریکا […] تا انتقام همه رو یکجا بگیره، بکش دستی رو اخوی چه خبرتونه؟ چه خبرتونه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا