چه کسی باید نماینده‌ی مدیران مسئول در هیات نظارت شود؟ – ۲

امیرحسین ناظری کنزق، انصاف نیوز: بیستم آبان انتخابات نماینده‌ی مدیران مسئول در هیات نظارت بر مطبوعات است.  هیاتی که از نظر قانون تنها مرجع صدور مجوز و لغو آن است.

وزیر فرهنگ و ارشاد، یک قاضی از طرف قوه قضاییه، یک نماینده‌ی مجلس به انتخاب نمایندگان، یک استاد دانشگاه به انتخاب وزیر علوم، یک استاد حوزه به انتخاب شورای عالی حوزه علمیه، یک نماینده از شورای عالی انقلاب فرهنگی و یک نفر از میان مدیران مسئول رسانه‌ها به انتخاب خودشان اعضای این هیات را تشکیل می‌دهند.

سال‌ها بود نام «حسین انتظامی» با جایگاه «نماینده‌ی مدیران در هیات نظارت بر مطبوعات» گره خورده بود. او در هشت دوره، مجموعا ۱۶ سال نماینده‌ی مدیران مسئول در این هیات بود.

هرچند در این سال‌ها انتقاداتی به حسین انتظامی می‌شد و مخالفانی داشت ولی در هر حال او توانست ۸ دوره متوالی رای اکثریت مدیران مسئول را بگیرد. اما او در نامه‌ای اعلام کرد برای این دوره از انتخابات نامزد نخواهد شد. بنابراین بعد از ۱۶ سال شخص جدیدی روی این صندلی خواهد نشست.

عدم کاندیداتوری حسین انتظامی و براساس آن جدید بودن نماینده‌ی مدیران مسئول در این هیات و از سویی با توجه به اینکه بخشی از این هیات از طرف دولت انتخاب می‌شوند و سال آخر دولت تدبیر و امید است این نماینده علاوه بر نمایندگان این دولت باید با نمایندگان دولت بعدی نیز همکاری کند، این دوره از انتخابات را تبدیل به دوره‌ی خاصی کرده است.

انصاف نیوز در پرونده‌ی ویژه‌ای  که از چند روز پیش آغاز شده و تا روز برگزاری انتخابات ادامه خواهد داشت به این دوره از انتخابات می‌پردازد. در ادامه شما بخشی از مصاحبه‌های «غلامرضا منتظری» نماینده‌ی مجلس در این هیات، «محمدعلی وکیلی» نماینده‌ی سابق مجلس در این هیات، «جعفر محمدی» صاحب امتیاز و سردبیر سایت عصر ایران، «علیرضا مشهدی زاده» حقوقدان، «مصطفی فقیهی» مدیر مسئول پایگاه خبری انتخاب و «محمد سعید احدیان» مشاور رسانه‌ای رئیس مجلس و مدیر مسئول روزنامه‌ی خراسان را درباره‌ی ویژگی‌ها و شاخصه‌های بایسته‌ی نماینده‌ی مدیران مسئول در هیات نظارت را می‌خوانید.


«نماینده نباید نگاه سیاسی خود را دخالت دهد»

غلامرضا منتظری، نماینده‌ی مجلس یازدهم در هیات نظارت:غلامرضا منتظری

چند شاخصه برای انتخاب نماینده‌ی مدیران مسئول مهم است. شاخص اول توانمندی و تجربه است. نماینده باید کسی باشد که در این مطبوعات استخوان خرد کرده باشد.

موضوع دوم بحث تخصص و دانایی محوری است کسی که این حوزه را به درستی بشناسد می‌تواند به ما در این مجموعه کمک بسزایی کند.

شاخصه بعدی داشتن حسن شهرت و مقبولیت در میان رسانه ها است.

شاخص های بعدی تعهد و دلسوزی است. کسی که انتخاب می‌شود باید تمام دغدغه‌اش این باشد که به رشد مجموعه مطبوعات کمک کند نه اینکه دنبال شهرت یا ارتباطات باشد.

نکته بسیار مهم دیگر نیز داشتن شاخصه انصاف و بی طرفی است کسی که انتخاب می شود نباید نگاه سیاسی خود را دخالت دهد. باید همه برای او یکسان باشند و تلاش کند به عدالت برای تمام مطبوعات از تمام جهات سیاسی فعالیت کند.


«نماینده‌ از رسانه‌های خصوصی انتخاب شود»محمدعلی وکیلی

محمد علی وکیلی، نماینده‌ی مجلس دهم در هیات نظارت:

با مشاهداتی که ظرفیت ۴ سال از هیئت نظارت داشتم نماینده مدیران مسئول هرچند یک نفر در میان جمعی هفت نفره است؛ اما اگر توانا باشد می‌تواند تبدیل به شخصیتی تاثیر گذار در آن جمع شود.

این بسیار مهم است که چه کسی انتخاب می شود. از طرفی به نظرم بسیار مهم است که این فرد از میان رسانه های خصوصی انتخاب شود چرا که او می تواند شرایط و مشکلات رسانه‌های خصوصی را درک کند.


«نماینده باید فارغ از دیدگاه سیاسی، دنبال منافع رسانه‌ها باشد»

جعفر محمدی، صاحب امتیاز و سردبیر پایگاه خبری عصر ایران:جعفر محمدی

این فرد باید نماینده‌ی صنف رسانه‌ها باشد، نماینده‌ی صنف بودن بسیار مهم است، در هیئت نظارت بر مطبوعات سوگیری‌های شخصی وجود دارد، هر نماینده‌ای در این هیئت باید فارغ از دیدگاه سیاسی خود باید منافع صنفی رسانه‌ها را نمایندگی کند.

به لحاظ رای یک نفر نمی‌تواند تاثیرگذاری داشته باشد، یک رای در مقابل آرای دیگر محکوم به شکست است، اما کسی که رای می‌آورد باید قدرت اقناعی بالایی داشته باشد. باید اعضای هیئت نظارات مطبوعات ذهنیت منفی به آن شخص نداشته باشند، در این صورت فرد منتخب با وجود یک رای بقیه‌ی اعضای هیئت نظارت را متقاعد کند و منافع رسانه‌ها را تامین کند. کاری که آقای دکتر انتظامی به خوبی انجام داد.

به عقیده‌ی بنده باید ساختار هیئت نظارت بر مطبوعات تغییر کند. اما اگر بخواهیم با همین ساختار جلو برویم، تعداد نماینده‌های رسانه‌ها باید در این هیئت بیشتر شود. یک فرد منتخب به زمانی برمی‌گردد که تعداد بسیار محدودی رسانه داشتیم و با امروز قابل قیاس نیست.


«نماینده‌ می‌تواند از میان غیررسانه‌ای‌ها هم باشد»

مصطفی فقیهی، مدیر مسئول پایگاه خبری انتخاب:مصطفی فقیهی

فرد مورد نظر باید حتما با مشکلات اهالی و اصحاب رسانه آشنایی کامل داشته باشد. حتی‌المقدور وابستگی به هیچ جریان سیاسی نداشته باشد و مهم‌ترین دغدغه‌اش برای حضور در این هیات، دفاع از حقوق رسانه‌ها و اهالی آن باشد.

البته این دفاع لزوماً به این معنی نیست که در هر حال، حامی یک رسانه باشد. ممکن است برخی اهالی معدود رسانه، زبان به هتاکی بگشایند و یا خلاف قواعد اخلاقی و انسانی، اقداماتی را مرتکب شوند. در این مواقع، نماینده‌ی رسانه ها باید از حقیقت دفاع کند، ولو علیه آن رسانه یا فرد مرتبط. اما در سایر موارد، وظیفه دارد ضمن ارتباط مدام و موثر با اصحاب رسانه، از حقوق آنان دفاع کند. نماینده‌ی رسانه‌ها باید روزانه فرصتی را جهت شنیدن دغدغه‌های اهالی رسانه داشته باشد؛ اینکه در حوزه‌ی دیگری فعال باشد که فرصت اندکی داشته باشد، مناسب برای عضویت در هیات مذکور نیست.

نماینده اگرچه اندک، اما می‌تواند موثر باشد، با توجه به مولفه‌های پیش گفته، و برخورداری از شجاعت و شهامت، حتما می‌تواند نقش اقناعی مفید در شورا داشته باشد و یا حتی با هماهنگی با اصحاب رسانه، شرایطی را موجب شود که هیات نظارت، ولو جبراً نظر نماینده‌ی رسانه‌ها را بپذیرد.


«نماینده‌ی مدیران مسئول باید با فصای رسانه‌ها‌ی مکتوب و مجازی آشنا باشد»

محمدسعید احدیان مدیرمسئول روزنامه‌ی خراسان و دستیار سیاسی و رسانه‌ای رئیس محلس:

طبیعتا خود اسم نماینده‌ی مدیر مسئول نشان‌دهنده‌ی این موضوع است که باید از همه‌ی رسانه‌ها نمایندگی کند. به هر حال تنها کرسی که رسانه‌ها در هیئت نظارت بر مطبوعات دارند، همین گزینه است. طبیعتا هر رسانه‌ای در هر جای ایران و جریان‌های سیاسی مختلف به تنها کسانی که نگاه می‌کنند، آن فرد است.  طبیعتا باید نماینده‌ی همه‌ی جریان‌ها باشد، و ارتباط خوبی با نیروهای صنفی و دیگران داشته باشد.

نماینده‌ی مدیران مسئول در هیات، اقلیت نیست، بلاخره کسانی که در هیئت نظارت هستند، یک شان حاکمیتی دارند تا به نمایندگی از حاکمیت نکات لازم را در مسیر رسانه‌ها پیش ببرند حتما می‌تواند این نقش را ایفا کند اما مشروط به اینکه از دل خود رسانه‌ها در آمده باشد.

اگر آن فرد فضای رسانه را درک نکند، اصلا نمی‌تواند در آنجا نمایندگی کند، باید یک درک دقیقی از فضای رسانه‌ای داشته باشد و در عرصه‌های مختلف رسانه‌ای چه مکتوب و چه مجازی فعالیت کرده باشد و درک دقیقی داشته باشد. چون شرایط رسانه‌ها متفاوت است و ترکیبی از رسانه‌های مجازی و مکتوب است.

چه کسی باید نماینده‌ی مدیران مسئول در هیات نظارت شود؟

انتهای پیام

کلیک کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا