در بازدید دادستان تهران از زندان شهر ری چه گذشت؟

علی القاصی مهر، دادستان عمومی و انقلاب تهران صبح پنجشنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۹ به همراه ۸ تن از معاونان، ۲۸ نفر از قضات اجرای احکام و ناظر زندان و همچنین جمعی از مدیران زندان از ندامتگاه شهر ری (ویژه زنان استان تهران) بازدید دسته جمعی به عمل آوردند.

به گزارش ایسنا،، دادستان تهران پیش از برگزاری ملاقات چهره به چهره و در جمع معاونین و دادیاران ناظر بر زندان گفت: کسانی که به عنوان قاضی ناظر و اجرای احکام در زندان مستقر هستند باید بدانند فلسفه حضور آنها چیست؟ بنده اعتقاد دارم هیچ دری به روی افراد زندانی بسته نیست و خداوند هر دری را ببندد در دیگری را باز می‌کند.

وی افزود: ریاست محترم قوه قضائیه نسبت به مقوله زندان و وضعیت زندانیان نگاه تحولی ویژه ای دارند و رویکرد تحولی ریاست معظم قوه قضائیه رویکرد اصلاحی و باز اجتماعی شدن زندانیان است. ایشان بارها به بنده تاکید کرده اند که شخصاً در مورد زندان‌های تهران خصوصاً ندامتگاه شهر ری( ویژه زنان) ورود نمایم که امروز این توفیق حاصل شده که به همراه جمعی از قضات دادسرای تهران که موثر در بررسی و تعیین و تکلیف زندانیان هستند و مسئولیت مستقیم دارند در این مجموعه حاضر شویم. اهمیت این کار از آن جهت است که این شرایطی که امروز برای ما در جهت رفع مشکل زندانیان و کمک به آنها فراهم شده یک فرصت و نعمت بزرگی است که ممکن است برای هر کسی فراهم نشود. ما باید قدر این نعمت الهی که خدا برای ما مقدر نموده بدانیم و تلاش کنیم گره ای را که از مشکلات زندانیان که با دست شما باز می شود باز کنیم و این امر قطعاً در نزد خداوند دیده خواهد شد. آنچه در این بازدید حایز اهمیت است این است که در پایان امروز ببینیم حضور ما چقدر در رفع مشکل زندانیان موثر بوده است و گره از مشکل چند نفر به دست ما باز شده. ایشان تاکید کردند که ارتباط ما با زندانیان باید یک ارتباط نوع دوستانه و با احساس برادرانه و خواهرانه و معطوف به رفع مشکل آنها باشد.

القاصی گفت: ضمن تاکید ریاست محترم قوه قضائیه بر سیاست حبس زدایی و با توجه به این که قانونگذار در رابطه با فرایند اجرای مجازات حبس در راستای باز اجتماعی نمودن و روند اصلاحی زندانیان، سازوکار های خاصی را پیش بینی کرده است بایستی از این ظرفیت های قانونی حداکثر استفاده را جهت اصلاح مددجویان و بازگشت آنها به جامعه استفاده کنیم. خصوصاً خانم های زندانی که وضعیت آنها خاص و به لحاظ تبعیت پذیری از همسر خصوصاً در جرایم مرتبط با مواد مخدر و شرایط معیشتی و اقتصادی دچار مشکلاتی می شوند و با این که واجد مسولیت کیفری هستند ولی ایجاب می کند که در خصوص زنان و بالاخص زنان دارای فرزند خردسال نگاه ویژه در جهت آزادی آنها صورت گیرد.

دادستان تهران، در بدو ورود به زندان زنان در کارگاه‌های خیاطی، معرق کاری و قالیبافی ندامتگاه شهرری حضور یافت و به صورت چهره به چهره با مددجویان به گفت‌وگو پرداخت و در جریان مشکلات آنها قرار گرفت. در این دیدارهای حضوری، درخواست ها، مسائل و مشکلات زندانیان مورد بررسی قرار گرفت و دستورات مقتضی در راستای انجام دستورالعمل ساماندهی و کاهش جمعیت کیفری ریاست قوه قضاییه صادر و بر پیگیری فوری و حل مشکلات زندانیان تا حصول نتیجه نهایی تاکید شد.

وی در جریان این بازدید ضمن حضور در جمع قضات و دادیاران زندان دستور داد تا ظرف پایان همین روز همه زندانیان مورد ملاقات قرار گیرند و ضمن پالایش زندانیان، وضعیت بلاتکلیف‌ها، درخواست های آزادی مشروط ها، تعلیق اجرای مجازات، پا بند الکترونیکی و همچنین اعطای مرخصی های پایان حبس مشخص شود.

وی همچنین هیأت قضائی را که به همراه خود به زندان زنان قرچک آورده بود، مأمور کرد که در محل زندان وضعیت زندانیان و استحقاق آنان را از حیث تخفیف مجازات و پیشنهاد عفو را مورد بررسی قرار دهند.

در خصوص آن دسته از محکومین که دارای احکام محکومیت متعدد بودند با دستور دادستانی مقرر شد با قید فوریت پیگیری های قضایی توسط قضات ناظر و اجرای احکام در جهت ادغام محکومیت آنها انجام و مراتب جهت صدور حکم واحد به دادگاه ذیصلاح ارسال شود.

مقرر شد آن دسته از محکومینی که صرفاً به خاطر رد مال در زندان هستند، هر چه سریع‌تر با استفاده از ظرفیت شورای حل اختلاف، قضات ناظر و مددکاران زندان مساعی لازم در جهت جلب رضایت و مصالحه با شکات آنها به عمل آید.

در خصوص محکومین مالی طبق آیین نامه جدید ریاست محترم قوه قضائیه که اجازه اعطاء تسهیلات و مرخصی برای جلب رضایت شکات را به قضات اجرای احکام کیفری محول کرده است نیز دستور داد تا هر چه سریع‌تر اقدامات لازم را نسبت به اعطاء مرخصی آنها و زمینه جلب رضایت شکات را فراهم کنند.

القاصی در جمع قضات حاضر در زندان دستور داد با عمل به قانون از سختگیری‌های بلا وجه در مورد اعطای مرخصی، آزادی مشروط و همچنین پذیرش وثایق و سایر تاسیسات ارفاقی خودداری شود و ضمن در نظر قرار دادن شرایط زندانی هم شرایط و اوضاع و احوالی که تحت تاثیر آن مرتکب جرم شده و هم شرایط خانوادگی وی تصمیماتی را در چهارچوب قانون و رافت اسلامی اتخاذ نمایند تا آنهایی که مستحق استفاده از تاسیسات ارفاقی هستند زودتر به دامان خانواده خود بازگردند.

علی القاصی در این بازدید باز اجتماعی و اصلاح کردن زندانیان را وظیفه اصلی زندان دانست و بر قرار گرفتن زندان‌ها در این مسیر تاکید کرد.

او در ادامه ضمن حضور در بند مادران زندانی و اهداء جوایز و هدایا به کودکان رسیدگی به پرونده‌های آن‌ها را جزو اولویت های بازدید امروز قرارد داد و از وضعیت شرایط زندان و نحوه تأمین مایحتاج کودکان این مادران زندانی مطلع و نسبت به رسیدگی‌های ویژه بهداشتی و درمانی به مادران و فرزندان آنها تاکید کرد.

لازم به ذکر است مشکلات اغلب زندانیان در رابطه با آزادی مشروط، اعسار از پرداخت محکوم به، عدم حصول رضایت شکات در پرونده‌های مالی و درخواست عفو بود که دادستان تهران مورد به مورد سوالات و درخواست‌های مددجویان را بررسی و در این خصوص دستورات آنی در راستای اجابت خواسته زندانیان صادر کرد.

در نتیجه این بازدید یکروزه دادستان تهران با حضور همه قضات اجرای احکام و ناظر زندان و در راستای برنامه‌های تحولی ریاست محترم قوه قضائیه و سیاست‌های کاهش جمعیت کیفری و در اجرای دستورالعمل ساماندهی امور زندانیان و کاهش جمعیت کیفری با تعداد ۸۰۰ نفر از زندانیان ملاقات چهره به چهره انجام گرفت که تعداد (۳۰) نفر از زندانیانِ زن ندامتگاه تهران با اعطای مرخصی پایان حبس آزاد شدند و با درخواست آزادی مشروط ۷۵ نفر نیز موافقت شد و ۳ نفر از محل اعتبارات خیرین آزاد شدند. همچنین ۲۵ نفر از مددجویان نیز با شیوه تعویق اجرای مجازات از زندان آزاد و دادخواست اعسار ۱۵۵ نفر نیز مورد بررسی و پیگیری قرار گرفت.

همچنین حسب دستور دادستان تهران تعدادی از زنان که واجد شرایط عفو بودند لیست اسامی آنها در کمیسیون عفو و بخشودگی قرار گرفت و همچنین تعداد ۱۷۵ نفر از زنان زندانی نیز به همین مناسبت به مرخصی اعزام شد.

در پایان دادستان تهران در راستای نظارت بر مسایل بهداشتی و رفاهی زندان و نیز اعزام به موقع زندانیان به شعب مراجع قضایی و همینطور انتقال محکومین زندانی به زندان شهرستان محل اقامت خود در جهت رفاه حال خانواده آنها دستوراتی به مسئولین ذیربط صادر کرد.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا