۱۰ پرسش نماینده رشت از سعید جلیلی

یک نماینده مجلس خطاب به سعید جلیلی گفت: “بدیهی است که ما نه بنا داریم و نه دوست داریم که رفتاری مانند رفتار دوستان شما مذاکره کنندگان موفق کشورمان داشته باشیم و تضمین می‌دهیم که در روز سوال از شما در مجلس دهم، نه روی کسی بتن بریزیم و نه کسی را جوجه خروس و خائن معرفی کنیم.”

 

به گزارش عصر ایران، غلامعلی جعفرزاده، نماینده فعلی مجلس و نماینده منتخب مردم رشت در مجلس دهم در نامه‌ای سرگشاده به سعید جلیلی، مسوول سابق پرونده هسته‌ای به اظهارات اخیر او در جمع دانشجویان دانشگاه گیلان واکنش نشان داده است.

جعفرزاده خطاب به جلیلی می‌گوید: «جا دارد تا با توجه به سوالات و ایراداتی که شما و دوستان و حامیان‌تان در مقابل تیم مذاکره کننده دولت فعلی مطرح کرده و می‌کنید، ما نیز به عنوان نمایندگان مردمی که در دو انتخابات‌ ۹۲ و ۹۴، به مشی و رویکرد شما «نه» گفتند، از شما بخواهیم که یک بار هم در جایگاه پاسخ‌گویی قرار بگیرید و پیش از این که از موضع بستانکار درباره این سه سال مطالبه‌گری کنید، از موضع مسؤول و پاسخ‌گو، درباره آن ۶ سال توضیح دهید.

بدیهی است که ما نه بنا داریم و نه دوست داریم که رفتاری مانند رفتار دوستان شما مذاکره‌کنندگان موفق کشورمان داشته باشیم و تضمین می‌دهیم که در روز سؤال از شما در مجلس دهم، نه روی کسی بتن بریزیم و نه کسی را جوجه خروس و خائن معرفی کنیم.”

 

متن کامل این نامه که در اختیار عصر ایران قرار گرفته، بدین شرح است:

 

رئیس سابق تیم مذاکره جمهوری اسلامی ایران

 

جناب آقای دکتر جلیلی

 

از آنجا که در روزهای اخیر با حضور در حوزه انتخابیه اینجانب و در جمع دانشگاهیان گیلان سخنانی از جنس سخن دیگر دوستان و همراهانتان بیان کرده‌اید، برخورد لازم می‌دانم تا به عنوان نماینده مردمی که در انتخابات ۹۲ و همچنین در انتخابات ۹۴ با رای خود نشان داده‌‍‌اند که کدام روش را ترجیح می‌دهند نکاتی را خدمت‌تان متذکر می‌‍شوم.

 

جناب آقای دکتر جلیلی

 

آنچه پیش از هر چیز لازم است به یادتان بیاورم این است که سخن شما مبنی بر این که اگر رئیس جمهور می‌بودید زیر برجام را امضا نمی‌کردید نه سخنی تازه است نه مایه تعجب؛ چرا که اصولا آنچه باعث شد تا در انتخابات سال ۹۲ مردم به راه و روشی که دقیقا عکس خواسته شما بود رای دهند و راه دیگر انتخاب کنند همین آگاهی مردم به روشی بود که حالا بار دیگر بر آن تاکید کرده‌اید اما این که امروز در شرایطی که مردم پس از سه سال مذاکره نفس‌گیر، امیدوارانه چشم به آینده‌ای دوخته‌اند که در سایه توافق حاصل شده ، شاهد زدوده شدن تدریجی آثار تحریم‌ها و قعطنامه‌ها از زندگی خود باشند، چرا برخود لازم دیده‌اید بار دیگر به مردم یادآوری کنید اگر بزنگاه انتخاب، نام شما را روی برگه‌های رای می‌نوشتند، چه سرنوشتی در انتظار ملت و مملکت بود؟ سوالی که پاسخ آن را هیچ‌کس نمی‌داند!

 

۱۰ پرسش صریح نماینده رشت از سعید جلیلی

 

 

جناب آقای دکتر جلیلی

 

در سخنان خود پرسیده‌اید که چرا بعد از برداشته شدن تحریم‌ها و آغاز اجرای برجام تاکنون، سرمایه‌گذاری در ایران شروع نشده است؟ سوال خوبی است و البته در دل خود یک نکته مهم را دارد.

 

در واقع شما نیز معتقد هستید که راه عبور از مشکلات فعلی، سرمایه‌گذاری است و حالا من از شما می‌پرسم که چه شرایطی و مسیر چه کسانی، سرمایه‌گذاران را از کشور ما دور کرد و سرمایه‌های آنها را به کشورهای همسایه سوق داد؟

واقعا گمان می‌‍‌کنید راه افزایش سرمایه‌گذاری در کشور ادامه دادن مسیری بود که در آن برای فروش نفت خود نیز مجبور بودیم پای بابک زنجانی‌ها را به معاملات نفتی کشور باز کنیم؟

آیا به سهم خود و دوستانتان در از دست رفتن امنیت سرمایه‌گذاری در ایران فکر کرده‌اید؟

آیا می‌توانید به کارهایی که در دوره مسئولیت خود برای کاهش ریسک سرمایه‌گذاری و افزایش امنیت اقتصادی در ایران انجام داده‌اید، اشاره کنید؟

آیا فکر نمی‌کنید شما هم در وضعیتی که کشور به آن دچار شد، مسئول هستید و حالیه باید به جای انتقاد از کسانی که گام اول را برای حل مشکلات برداشته‌اند لااقل گامی در جهت جبران گذشته بردارید؟

 

اگر شما واقعا نگران سرمایه‌گذاری در کشور هستید لطفا بفرمایید تاثیر کارهایی نظیر حمله به سفارت عربستان در القای توهم ناامن بودن ایران را چطور ارزیابی می‌کنید؟

 

جناب آقای دکتر جلیلی

 

بسیار بعید می‌دانم که شما بدون اطلاع از آنچه در اثر مذاکرات ۶ ساله شما و البته سیاست‌های داخلی دوستان و حامیان شما در دولت سابق بر کشور گذشته بود، خود را به عنوان نامزد انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲ معرفی کرده باشید اما از آنچه که سخنان اخیرتان به سخنان کسانی شباهت دارد که نمی‌دانند و یا نمی‌خواهند بدانند که در پایان دولت قبل کشور در آستانه رسیدن به چه نقطه خطرناکی قرار داشت. پیشنهاد می‌کنم اگر واقعا از وضعیت کشور در آن روزها خبر ندارید، سوال کنید تا مورد به مورد از شاخص‌های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی که به موازات سیاست خارجی شما و سیاست داخلی دوستان و حامیانتان افول پیدا می‌کرد برایتان بگویم؛ چرا که من و همکارانم در مجلسی به عنوان نمایندگان مردم مشغول به کار بودیم در فصل چیدن میوه‌های عملکرد ۶ ساله شما و عملکرد ۸ ساله دولت قبل با گوشت، پوست و استخوان خود معنای تحریم‌ها و قطعنامه‌ها را لمس می‌کردیم.

 

به همین دلیل است که امروز نه تنها از برجام و دستاوردهای آن چه در سیاست خارجی و چه در حوزه سیاسی و اقتصادی داخل کشور دفاع می‌کنیم و به اجرای آن و اثراتی که می‌تواند بر زندگی مردم این مرز و بوم داشته باشد، خوشبین و امیدواریم بلکه خود را محق می‌دانیم که در قبال هزینه‌های مادی و معنوی ایجاد شده برای کشور لااقل از شما که همچنان آن راه را ترجیح می‌دهید، سوال کنیم که چرا به جای تاختن به مذاکره کنندگان فعلی دستاوردهای مذاکرات قبلی را برای مردم نمی‌گویید؟

 

جناب آقای دکتر جلیلی

 

در سخنان خود گفته‌اید:« کسی با گفت‌وگو مخالف نیست اما مهم این است که چگونه گفت‌وگو شود.» این طنز تلخ روزگار ماست. این که امروز شما همچنان در جایگاه مطالبه گری نشسته‌اید و گمان می‌برید که باید مذاکره کنندگان فعلی و حامیان آنها به شما و دوستان‌تان در قبال هر آنچه در مذاکرات اتفاق افتاده و همه نتایج این مذاکرات پاسخ‌گو باشند، من را به یاد ۶ سال مذاکراتی انداخت که شما مسئولیت آن را به عهده داشتید. همان ۶ سالی که مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل، در مناظره‌های انتخاباتی سال ۹۲ درباره‌اش به شما گفت:« مذاکره بیانیه خواندن نیست. دیپلماسی کلاس فلسفه نیست. چیزی که مردم می‌بینند این است که این همه سال شما می‌روید و هر روز هم تحریم‌ها بیشتر می‌شوند. هنر دیپلمات این است که نگذارد کار رزمندگان هدر برود.»

همان ۶ سالی که نایب رئیس مجلس در جلسه کمیسیون برجام و در حضور جنابعالی در موردش گفت: «مقطعی که شما مدیریت تیم را بر عهده داشتید که کمترین نقد و مباحثه صورت نمی‌گرفت.»

 

اعتقاد بنده این است که اگر در آن زمان که ۳ قطعنامه به تصویب رسید نقد و بررسی‌های صورت می‌گرفت می‌توانستیم به نقش دولت که بازدارنده داشت، کمک کنیم. ما بارها از شما برای حضور در کمیسیون امنیت دعوت کردیم اما شما یک بار در جلسات حضور پیدا کردید. اگر اجازه می‌دادید بحث و مباحثه‌ای صورت می‌گرفت احتمال داشت تصویب قطعنامه ۱۹۲۹ به تاخیر بیفتد یا حتی تصویب نمی‌شد.»

 

آقای دکتر جلیلی

 

شما در آن ۶ سالی که دستاوردش برای ملت و مملکت چنان بود که همه دیدیم حتی یک بار در جایگاه پاسخگویی ننشستید تا نمایندگان مردم در مجلس و یا کارشناسان فن و یا اصحاب رسانه سوالات خود را درباره آنچه در مذاکرات می‌گذرد و آنچه هزینه می‌شود و آنچه به دست می‎‌آید از شما بپرسند.

 

حالا چگونه است که وقتی افرادی از سوی ملت و تا تشخیص مقام معظم رهبری جایگزین شما می‌‍شوند و سکان مذاکرات را در دست می‌گیرند، نه تنها امروز و بعد از پایان مذاکرات، بلکه حتی در کوران مذاکرات باید در مقابل واژه به واژه این مذاکرات به شما و دوستانتان توضیح دهند؟ البته که طرح این پرسش به معنای تخطئه وضعیت این دو سال نیست و ما این پرسشگری را حق مخالفان و منتقدان می‌دانیم اما سوال اصلی این است که چرا این حق، در آن ۶ سال از صاحبانش دریغ شد؟

 

جناب آقای دکتر جلیلی

 

حالا که بار دیگر با ادبیاتی شبیه روزهای مناظره‌های انتخاباتی، از موضع بستانکار وارد صحنه شده‌اید و روایتی قهرمان گونه از «امضا نکردن» سند توافق به عنوان نقطه قوت خود ارائه کرده‌اید، جا دارد تا با توجه به سوالات و ایراداتی که شما و دوستان و حامیانتان در مقابل تیم مذاکره کننده دولت فعلی مطرح کرده و می‌کنید، ما نیز به عنوان نمایندگان مردمی که در انتخابات‌های ۹۲ و ۹۴، به مشی و رویکرد شما «نه» گفتند، از شما بخواهیم که یک بار هم در جایگاه پاسخگویی قرار بگیرد و پیش از این که از موضع بستانکار درباره این سه سال مطالبه گیری کنید، از موضع مسئول و پاسخگو، درباره آن ۶ سال توضیح دهید.

 

بدیهی است که ما نه بنا داریم و نه دوست داریم که رفتاری مانند رفتار دوستان شما مذاکره کنندگان موفق کشورمان داشته باشیم و تضمین می‌دهیم که در روز سوال از شما در مجلس دهم، نه روی کسی بتن بریزیم و نه کسی را جوجه خروس و خائن معرفی کنیم.

 

ما به عنوان کسانی که در اسفند ۹۴ برای ادامه راه برگزیده مردم در خرداد ۹۲ از سوی همان مردم انتخاب شده‌ایم منتظر اعلام آمادگی شما برای پاسخ دادن به سوالات ما هستیم و هم مشخص شود که اگر بنا بود راه شما ادامه پیدا کند و برجام امضا نشود امروز در چه شرایطی بودیم و هم معلوم شود و که چرا این روزها هم ترامپ و برخی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوی آمریکا وعده پاره کردن برجام را می‌دهند و معتقد هستند که ظریف توانسته است توافقی را به طرف غربی تحمیل کند که به نفع ایران و زیان آنهاست.

 

هم شما و دوستان‌تان معتقد هستید که نباید این سند تاریخی امضا می‌شد.

 

والسلام

 

غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی

 

نماینده مردم شریف شهرستان رشت در مجلس شورای اسلامی

 

عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات

 

۱۳۹۵/۱/۲۹»

 

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا