«۱۵۷ محکوم اغتشاشات مورد عفو قرار گرفتند»

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه گفت: ۱۵۷ محکوم امنیتی از محکومانی که اتهاماتی تبلیغ علیه نظام، اجتماع و تبانی شرکت در اغتشاشات سالهای ۱۳۹۸، ۹۷، ۹۶ و سالهای قبل از آن داشتند مورد عفو قرار گرفتند.

به‌گزارش میزان سی و پنجمین نشست خبری «غلامحسین اسماعیلی» سخنگوی قوه قضاییه برگزار شد.

اقدامات دستگاه قضا در مورد اتفاقات اخیر در گمرکات

سخنگوی قوه قضاییه درباره اقدامات دستگاه قضا در مورد اتفاقات اخیر در گمرکات کشور گفت: اشکالاتی در ترخیص کالا در گمرکات بود که دادستان ها ورود کردند/ با حذف برخی عناصر ناباب و اصلاح فرایندها کمک شایسته ای به موضوعات صادرات کالا و انضباط در این حوزه شد/ حضور همکاران ما در گمرکات بویژه در شهید رجایی بندرعباس محموله سنگین نباتی معطل مانده ترخیص و ازاد شد/ با این اقدام مشکل کمبود روغن نباتی در کشور مرتفع شد.

پرونده ادعای نفوذ برای تایید صلاحیت نمایندگان به کجا رسید؟

سخنگوی دستگاه قضا گفت: در رابطه با پرونده ادعای نفوذ برای تایید صلاحیت نمایندگان پرونده هایی تشکیل و در برخی موارد رای صادر شده است/ تاکنون ۴ نفر محکوم شده اند/ یک سال و نیم، ۲۰ سال، ۱۵ ماه از جمله احکام صادر شده در این موارد است/ در برخی موارد هم ادعاهای بدون دلیل مطرح شده بود که رسیدگی شد/ باید بگویم همه اینها ادعای نفوذ بود و هیچکس از این طریق تایید صلاحیت نشد/ این افراد از کاندیداهایی که تایید صلاحیت نشده بودند کلاهبرداری می‌کردند/ افراد مورد اشاره در روند انتخابات هیچ نقشی نداشتند و خود شورای نگهبان پیگیر جدی این کلاهبرداری بود.

زمان برگزاری دادگاه «پوری حسینی»

سخنگوی دستگاه قضا گفت: پرونده پوری حسینی نواقصی داشت که برای رفع نواقص به دادسرا ارجاع شد/ نواقص پرونده رفع و به دادگاه آمده است/ اوایل آذرماه جلسه دادگاه برگزار می‌شود.

سیاست قوه قضاییه درباره عودت سپرده‌های مردم در پرونده تعاونی اعتباری «فرشتگان» و «کاسپین»

اسماعیلی درباره آخرین روند رسیدگی به پرونده تعاونی اعتباری «فرشتگان» و «کاسپین»: سیاست ما این است که بدون تصمیم قضایی سپرده‌های مردم را عودت بدهیم و معطل دادگاه نشویم/ سپرده تمام سپرده گذاران تا سقف یک میلیارد تومان بازگردانده شده است/ ارقام باقی مانده ارقام بالای یک میلیارد تومان است که عدد سپرده گذاران محدود اما ارقام سپرده شده زیاد است.

از آغاز سال تاکنون ۸۱۹ واحد صنعتی احیا و به چرخه تولید بازگشت

سخنگوی دستگاه قضا گفت: یکی از برنامه‌های تحولی ما کمک به تولید و جلوگیری از تعطیل شدن کارخانه‌ها بوده است/ ما برای فعال شدن کارخانه‌هایی که غیر فعال شده بودند هم کار کردیم/ از آغاز سال ۹۹ تا امروز ۸۱۹ واحد صنعتی که تعطیل شده بودند احیا شد و به چرخه تولید بازگشتند/ بیش از ۲۷۰۰۰ شغل برای کارگران این واحدهای صنعتی ایجاد شده است/ سال گذشته هم که ۱۰۰۰ واحد تولیدی را احیا کردیم.

توضیحاتی درباره برگزاری دادگاه‌های جرایم سیاسی

اسماعیلی در ارتباط با دادگاه‌های سیاسی و پرونده های زاکانی و … گفت: تا کنون پرونده‌هایی به دادگاه‌های جرایم سیاسی ارجاع شده است/ در ارتباط با دو پرونده حکم صادر شده که غیرقطعی است/ یک دادگاه دیگر هم در آذرماه برگزار می‌شود.
تمهیدات قوه قضاییه برای شرایط حاد کرونایی از زبان سخنگوی دستگاه قضا

اسماعیلی در ارتباط با آخرین تمهیدات قوه قضاییه برای شرایط حاد کرونایی گفت: هیچ یک از واحدهای قضایی را تعطیل نکردیم و تعطیل نخواهیم کرد/ در سال ۹۹ سامانه هایی را راه اندازی کردیم/در هشت ماهه اول امسال بیش از ۵۰۰ هزار نفر از مراجعین به دادگستری اقدامات خود را غیرحضوری انجام دادند/ نیم میلیون نفر دیگر با بهره گیری از سامانه های نوبت دهی به موقع مراجعه کرده و به موقع کارشان انجام شد/۲۲۰ هزار لایحه از ناحیه وکلا از سامانه های خودکاربری وکلا به دادگاه ها ارسال شد/۲۵ هزار دادرسی الکترونیک در این ایام انجام دادیم/ارتباط تصویری با زندان ها برقرار کردیم، بیش از ۲۰ هزار جلسه برگزار شد.

جزییات رسیدگی به برخی واگذاری‌ها در حوزه لواسان

اسماعیلی در بخشی از نشست خود با رسانه ها گفت: در حوزه لواسان برخی واگذاری‌ها مورد رسیدگی قرار گرفت/ به برخی تغییر کاربری‌ها که قدیمی هم بودند رسیدگی کردیم و به وضعیت سابق برگشتند/ عده‌ای از اعضای شورای اسلامی و شهرداران سابق لواسانات در حال حاضر در بازداشت هستند و پرونده آنها در دست رسیدگی است/ اوایل آذر ماه جلسه بعدی شورای عالی حفظ حقوق بیت المال برگزار می‌شود.

پرونده اراذل و اوباش در دادسرا و دادگاه به شعب ویژه ارجاع می‌شود

سخنگوی دستگاه قضا گفت: باور داریم امنیت شهروندان خط قرمز است/ به هیچ وجه اجازه نمی‌دهیم افراد شرور و اراذل و اوباش امنیت شهروندان را به مخاطره بیندازند/ برای برخورد با این افراد باید قاطع، سریع، در چارچوب ضوابط و قانون و با شدت برخورد شود/ تشکیل قرارگاه هماهنگی‌ها را زیاد و رسیدگی را سریع می‌کند/ مقرر شد پرونده اراذل و اوباش در دادسرا و دادگاه به شعب ویژه ارجاع شود.

انتقاد سخنگوی قوه قضاییه از نهایی نشدن لایحه صیانت از حقوق بانوان

سخنگوی قوه قضاییه گفت: بهترین دفاع از حقوق بانوان تحکیم حقوق خانواده است/می‌شود با ابزارهای مشاوره مانع گسست خانواده و تضییع حقوق بانوان شد/ اقدامی که قوه قضاییه در تدوین لایحه صیانت از حقوق بانوان انجام داد، ۱۵ ماه است که این لایحه در دولت نهایی نشده است / زمانی که این لایحه در قوه قضاییه بود برخی روزانه سینه چاک بودند که باید زودتر اقدام شود/ امیدواریم تعجیل کنند و هر چه سریعتر آن را برسانند.

بیان سیاست‌ها و تدابیر قوه قضاییه در بازدید از مجتمع خانواده

سخنگوی قوه قضاییه گفت: در بازدید از مجتمع خانواده سیاست‌ها و تدابیر قوه قضاییه تا حدودی بیان شد/ مهریه حقوق مسلم زوجه و دین مسلم زوج است و باید پرداخت شود/ مواردی که برخی از آقایان تمکن مالی دارند و پرداخت نمی‌کنند، باید پرداخت دین صورت بگیرد و (در صورت پرداخت نشدن دین) این افراد باید بازداشت شوند/ آنچه در مورد عدم بازداشت مطرح شده صرفا در مواردی است که زوج تمکن پرداخت ندارد/ اگر برای دادگاه محرز شود که فردی تمکن پرداخت یکجا یا اقساطی مهریه را ندارد فرد بازداشت نمی‌شود.

آخرین وضعیت پرونده ۲۵۰ صادر کننده ارز

اسماعیلی در ارتباط با پرونده ۲۵۰ صادر کننده ارز گفت: با همکاری خوب بانک مرکزی و دادسرای تهران و قوه قضاییه بیش از ۱۱ میلیارد یورو از ارزهای ناشی از صادرات پتروشیمی رفع تعهد ارزی شده است/ در مورد سایر شکایات پیگیری‌های جدی انجام شده است و بیش از سه و نیم میلیارد یورو از این قبیل افراد رفع تعهد ارزی شده است/جمعا ۱۴ و نیم میلیارد یورو ارز ناشی از صادرات رفع تعهد شد.

شکایت‌های دولت فعلی از شخصیت‌های حقیقی و حقوقی

سخنگوی دستگاه قضا گفت: در دولت فعلی از ناحیه دولت بیش از ۱۵۰ مورد شکایت از شخصیت‌های حقیقی و حقوقی داشتیم، البته عدد افراد بیش از این تعداد است چون در برخی پرونده از تعدادی از افراد شکایت شده است/ بخش عمده‌ای از این شکایات رسیدگی و بخشی دیگر هم در جریان رسیدگیست.
در مورد توهین به رییس جمهور تاکنون اعلام شکایتی به دادسرای تهران انجام نشده است

سخنگوی قوه قضاییه با بیان اینکه هرگونه توهین را خلاف قانون و اخلاق می‌دانیم گفت: توهین هم جرم است و هم دور از شئون انسانیت/ به موارد مجرمانه برابر ضوابط قانونی رسیدگی می‌کنیم/ در مورد توهین به رییس جمهور تاکنون اعلام شکایتی به دادسرای تهران انجام نشده است/ اینکه در دادسرای ویژه روحانیت شکایتی صورت گرفته یا نه اطلاع ندارم.

رسیدگی به پرونده «گوهرناز» قم به کجا رسید؟

سخنگوی قوه قضاییه درباره آخرین وضعیت رسیدگی به پرونده گوهرناز قم گفت: مدیران این مجموعه مبادرت به کلاهبرداری از سه هزار نفر در استان قم و استان‌های همجوار کرده بودند/ پرونده با صدور کیفرخواست به دادگاه ارسال شده است / اموال توقیف شده به میزان بدهی ها نیست.

آخرین اقدامات قوه قضاییه در ارتباط با شرکت هفت تپه

سخنگوی دستگاه قضا درباره آخرین اقدامات قوه قضاییه در ارتباط با شرکت هفت تپه گفت: رسیدگی‌های قضایی در حال انجام است/ به جهت حمایت از تولید، ا شتغال و استیفای حقوق کارگان هفت تپه از ناحیه قوه قضاییه اقدامات متعدد انجام شده است/ برگزاری جلسات متعدد با مقامات اجرایی، امنیتی و قضایی انجام شده است/  دادستان کل کشور در مجموعه هفت تپه حضور و پیگیر یافتن  راهکاری برای پرداخت معوقات این مجموعه شد.

با این اقدامات حقوق معوقه کارگران پرداخت شده است و الان پرداخت حقوق کارگران به روز است/ نه تنها از تعطیلی این مجموع جلوگیری شد بلکه باعث شد فصل کشت تداوم پیدا کند/ کارخانجات اوورهال شده است / کارگرانی به سر کار خود بازگشتند.

پایان رسیدگی به پرونده اتهامی شرکت‌های «آرمان پرشین پارس» و «کارما»/ احکام

سخنگوی قوه قضاییه گفت: به پرونده اتهامی شرکت‌های «آرمان پرشین پارس» و «کارما» که از ۱۳۷۹ نفر از هموطنان کلاهبرداری کردند رسیدگی و به پایان رسید/ «سیاوش نیک جعفریان» به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری، پرداخت جزای نقدی و رد مال محکوم شده است/ «محسن نیک جعفریان» به تحمل ۱۰ سال حبس، جزای نقدی و رد مال/ «داریوش نیک جعفریان» به تحمل ۵ سال حبس/دادگاه حکم به انحلال این شرکت ها و انتشار محکومیت صادر کرده است.

در ۱۸ ماهه اخیر در حوزه زندانیان حدود ۴۰ هزار نفر مشمول عفو قرار گرفتند

سخنگوی قوه قضاییه گفت: در دوره ۱۸ ماهه اخیر مسولیت رییس قوه قضاییه تا امروز فقط در حوزه زندانیان حدود ۴۰ هزار نفر مشمول عفو قرار گرفتند که نیمی از آنها از زندان آزاد شدند و نیمی دیگر کاهش مجازات حبس داشته اند.
تمام کسانی که مورد عفو قرار گرفتند

اسماعیلی گفت: با پیشنهاد ریاست قوه قضاییه، رهبر انقلاب با عفو و تخفیف مجازات سه هزار و ۷۸۰ نفر از محکومان موافقت کردند/ ۲۳۰۱ نفر ا زندانیان آزاد شدند/ ۱۵۷ محکوم امنیتی از محکومانی که اتهاماتی تبلیغ علیه نظام، اجتماع و تبانی شرکت در اغتشاشات سالهای ۱۳۹۸، ۹۷، ۹۶ و سالهای قبل از آن داشتند مورد عفو قرار گرفتند/عفو ۱۶ نفر از اتباع کشورهای اسلامی

اجرای برنامه‌های تحولی قوه قضاییه

اسماعیلی گفت: این روزها مردم و جامعه نخبگانی شاهد آن هستند که برنامه های تحولی قوه قضاییه و وعده های ریاست قوه یکی بعد از دیگری در حال عملیاتی و اجرایی شدن است/ تنظیم و تصویب سند امنیت قضایی، تصویب و ابلاغ و اجرا دستورالعمل رسیدگی نحوه مقابله با ترک فعل ها و …. انشالله تشکیل مجتمع و شعب ویژه دادگاه های تجاری در تهران در هفته آینده تحول کیفی و کمی عفو محکومان و کارآمدی وضعیت زندانبانی و کاهش زندانیان گام هایی است که این روزها مردم عملیاتی شدن آنرا شاهدند.

قوه قضاییه خود را حامی و ناظر بر حسن انجام وظایف مصوبات ستادهای مقابله با کرونا می داند

«غلامحسین اسماعیلی» سخنگوی قوه قضاییه در ابتدای سی و پنجمین نشست خبری خود با اصحاب رسانه گفت: در کشور ما آمار مبتلایان و جانباختگان کرونا در هفته های اخیر سیر صعودی داشته است/ عبور از این بحران نیازمند اتخاذ تصمیم های قاطع و منسجم حاکمیتی، همکاری و هماهنگی همه دستگاه های اجرایی، اقناع افکار عمومی و همکاری‌های مردم محور است/ قوه قضاییه به خصوص دادستان ها در سراسر کشور هم خود را همکار و هم حامی و پشتیبان اجرای مصوبات ستادهای ملی و استانی مقابله با کرونا می دانند و هم ناظر بر حسن انجام وظایف و ماموریت ها.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا