«اگر بی‌جهت خون کسی ریخته شود، بلا نازل می‌شود»

امام جمعه شهرکرد گفت: قتل نفس و ترور از دلایل نزول بلا است، اگر بی‌جهت خون کسی ریخته شود و یا آبروی کسی لکه‌دار شود، این عوامل سبب شده تا انسان عاقبت بخیر نشود و بلا بر او نازل شود.

به‌گزارش ایسنا حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدعلی نکونام 30آبان‌ماه در پیام جمعه این هفته شهرکرد با ابراز تاسف از افزایش میزان موارد مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا، اظهار کرد: چهار شهر استان در وضعیت قرمز به‌سر می‌برند، این شرایط اقتضا می‌کند که اجتماعات را کاهش داده و نماز جمعه نیز اقامه نشود.

وی به افزایش تلاش همگانی در مبارزه با ویروس کرونا تاکید کرد و افزود: پیام نخست این هفته را به پیروی و لبیک به فرمان رهبر معظم انقلاب اختصاص داده که همه اقشار جامعه به کمک کادر درمان بیایند و در حقیقت یاری‌گر خودشان باشند.

امام جمعه شهرکرد به ادامه فعالیت قرارگاه بسیج در کنترل ویروس کرونا اشاره و تصریح کرد: این قرارگاه همچنان فعال بوده و تفاهم‌نامه‌هایی میان بسیج و بهداشت و درمان امضا شده و کارهای محله‌ای صورت گرفته است، البته در این امر همه باید به کمک بسیج بشتابیم.

حجت‌الاسلام نکونام به قرارگاه دوم اشاره کرد و ادامه داد: این قرارگاه با دبیری دفتر نمایندگی شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه کشور در استان فعال است و اگر گروه‌های خاصی بخواهند در این قرارگاه حضور داشته باشند، می‌توانند فعالیت کنند.

نماینده ولی فقیه در چهارمحال و بختیاری نظارت و کمک به اجرایی شدن مصوبات ستاد کرونا، کمک به پرستاران و خدمتگزاران در بخش‌های کرونایی، همراهی با بیمار در بیمارستان‌ها با هماهنگی کامل متولیان بیمارستان، روحیه دادن به بیماران، ضد عفونی کردن مراکز با کمک دستگاه‌های متولی، کمک در امر غسل و کفن و دفن اموات کرونایی، همراهی با خانواده متوفی، ابتکار و خلاقیت در اجرای برنامه‌ها، تشکیل کارگروه معنوی در امر استغاثه از طریق فضای مجازی و بلندگوی مساجد به شرط نبود مزاحمت را از جمله اقدامات برای کمک‌رسانی در نابودی ویروس کرونا عنوان کرد.

امام جمعه شهرکرد در پیام دوم به فرازی از دعای کمیل اشاره کرد و توضیح داد: از خداوند خواستاریم که گناهانی که سبب نازل شدن بلا شده و باعث تبدیل نعمت به نقمت می‌شود را بر ما ببخشاید.

وی با تاکید بر شناخت عواملی که سبب نازل شدن بلا می‌شوند، گفت: این عوامل باید شناسایی شوند، به عوامل درونی ابتلائات باید توجه کرده و راهکار درونی رهایی از ابتلائات را مورد توجه قرار دهیم، البته در این میان نقش عوامل شیطانی نیز سر جای خود است، اما باور مومنانه این است که اگر امت‌ها بر محور توحید حرکت کنند، قطعا شیطنت‌ها و مکرها آسیبی به آن‌ها وارد نمی‌کنند.

حجت‌الاسلام نکونام به حدیثی از امام سجاد (ع) پرداخت و اظهار کرد: طبق این حدیث گناهانی هستند که نعمت‌ها را تغییر داده و به نقمت تبدیل می‌کنند که از جمله آن‌ها می‌توان به انواع ستم‌ها به یکدیگر، آبروریزی، تهمت زدن، حیف و میل کردن مال یکدیگر و کم‌فروشی اشاره کرد.

نماینده ولی فقیه در چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه رها کردن عادت‌های خوب نیز سبب نزول بلا می‌شوند، افزود: این همه سبک‌ها و عادت‌های خوب داریم که آن‌ها را تبدیل به سبک‌های غربی کرده‌ و فرهنگ دینی خود را از بین برده‌ایم.

وی توجه نکردن به احیای امر به معروف را از دیگر دلایل نزول بلا عنوان و اضافه کرد: اخلاقیات و رفتارهای خوب باید مورد توجه قرار گرفته، ترک  نماز و بی‌توجهی به آن، شتاب و عجله در نماز خواندن و سبک شمردن آن نیز باعث نزول بلا می‌شود، به‌علاوه شکر نعمت نیز از وظایف مومن بوده، پس قدر نعمت‌های خدا را دانسته و شاکر باشیم که ناشکری نیز سبب نزول بلا می‌شود.

امام جمعه شهرکرد قتل نفس و ترور را از دیگر دلایل نزول بلا دانست و گفت: اگر بی‌جهت خون کسی ریخته شود و یا آبروی کسی لکه‌دار شود، این عوامل سبب شده تا انسان عاقبت بخیر نشود و بلا بر او نازل شود.

حجت‌الاسلام نکونام با تاکید بر توجه به رد مظالم بیان کرد: ظلم در حق دیگران باید جبران شود، حالا یا باید رضایت طرف را بدست آورده و حق او را ادا کنیم یا اگر دسترسی به وی نداریم به حاکم شرع مراجعه کنیم، حق‌الناس به گردن ما می‌ماند و سبب بلای دنیوی و اخروی می‌شود.

نماینده ولی فقیه در چهارمحال و بختیاری به اهمیت پرداخت زکات و خمس پرداخت و توضیح داد: همه مومنان باید حساب سال داشته باشند، چیزی که بدست آمده و خرج شده تمام است، اما خرج نشد حتی اگر یک تومان هم باشد دو ریال آن به وی تعلق ندارد، پرداخت نکردن خمس و زکات یعنی پرداخت نکردن حق‌الناس و در نتیجه بلا به زندگی وارد می‌شود.

امام جمعه شهرکرد در پیام سوم به مسئله توبه اشاره و تصریح کرد: یاس و ناامیدی از جانب شیطان است، دعا کنید و به رحمت خدا ایمان داشته باشید و با دعا کردن دل‌ها خود را جلا دهید، توکل به بیگانه و آمریکا نیز ناامیدی از خدا بوده بنابراین راز و نیاز با خدا و استغاثه را مورد توجه قرار دهید.

وی با بیان مناسبت‌های این هفته اظهار کرد: وفات حضرت معصومه (س)، بزرگداشت حضرت عبدالعظیم حسنی و میلاد امام حسن عسگری (ع) نیز از از مناسبت‌های این روزها است، حضرت فاطمه معصومه(س) تمام عمر خود را به عبادت و بندگی گذراندند، حضرت عبدالعظیم حسنی نیز روزها روزه می‌گرفت و شب‌ها به عبادت پروردگار مشغول بود.

حجت‌الاسلام نکونام با گرامیداشت هفته بسیج و پنج آذر خاطرنشان کرد: افتخار می‌کنیم که نام ما بسیجی بوده و آنچه در بسیج مطرح است بندگی و ارتباط با خدا بوده، شهدای بسیجی در دل سنگر رفته و بندگی کردند و مدال افتخار نیز در سایه بندگی خدا حاصل می‌شود.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

یک پیام

  1. اقای روحانی سخنان شما ضد و نفیض می باشد از کجا معلم افرادی که کشته می شوند گناهکار بوده اند به چه استلالی می تواند به این نتیجه رسید که از طرف خدا بلا نازل شده است اگر قرار باشد بلا نازل شود باید انهایی که ظلم می کنند کشته شوند نه اینکه افراد بی بضاعت و فقیر . این کرونا که بلا نیست خدا شما هم می دانید این کرونا از کجا امده و چگونه پخش شده است لطفا ادرسی عوضی ندهیذ همه چیز را به خدا نسبت ندهید خدا هیچوقت راضی به نابودی مردم نیست این حکومتها هستند که با ندانم کاری و توسل به خرافات مردم به به کام مرگ می فرستند متاسفانه در کشور ما به خاطر حفظ مقام و ثروت از دین هزینه می کنند و به همین خاطر است که مردم دین گریز شده اند اقای محترم مبارزه با کرونا علم و تخصص می خواهد نه اینکه گرذوهایی بسیج کنید که می خواهیم با کرونا مبارزه کنیم مگر کرونا به چشم دیده می شود که جمله کنند و از بین ببرند وقتی دین الوده به خافات مس شود مردم دیگر نمی توانند حقیقت را از باطل تشخیص دهند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا