«یک موی گندیده‌ی موسوی بیش از هزار ترامپ می‌ارزد»

/ گفت‌وگویی با سید محمد غروی /

امینه شکرآمیز، انصاف نیوز: سید محمد غروی -از اعضای ارشد جامعه‌ی مدرسین حوزه علمیه قم- به انصاف نیوز می‌گوید: «ارزش یک موی گندیده‌ی موسوی بیشتر از ترامپ و هزاران امثال ترامپ است. نوع اتفاقی که پیش آمده از جهاتی به هم شبیه است؛ اما اینکه ما ترامپ را به آقای موسوی تشبیه کنیم، به هیچ‌وجه صحیح نیست».

آیت الله غروی که از لحاظ سیاسی جزو جریان اصولگرا به حساب می‌آید، تاکید می‌کند: «هرچند که ما اعتقاد داریم آقای موسوی اشتباهاتی انجام داده که متاسفانه یک سری از خدمات گذشته‌ی او را تحت‌الشعاع قرار داده است».

روز شنبه یکم آذر، تهران تایمز (روزنامه‌ی انگلیسی‌زبانِ وابسته به سازمان تبلیغات اسلامی) در صفحه‌ی اول خود ترامپ را با میرحسین موسوی مقایسه کرد. این اتفاق باعث ایجاد واکنش‌های زیادی در شبکه‌های اجتماعی به‌ویژه اصلاح‌طلبان شد.

تا به حال بیشتر مقایسه‌ی احمدی‌نژاد و ترامپ مطرح بود، اما با پیش آمدن ادعاها درباره‌ی تقلب در انتخابات آمریکا از سوی ترامپ و حامیان او، این‌بار او را با میرحسین موسوی مقایسه کرده‌اند. عمادالدین باقی -اصلاح‌طلب- در صفحه‌ی اینستاگرامی خود این کار را «تشبیه به مهندس موسوی با هزینه‌ی بیت‌المال» خوانده است. وی همچنین گفته است که فرق «رئیس‌جمهور مستقر» و «نامزد رقیب» در این مقایسه فهمیده نشده و به این ترتیب اشاره کرده است که آنچه در مدل ایرانی رخ داده، رئیس جمهور مستقر محمود احمدی نژاد بود و نه میرحسین موسوی.

انتقاد افشین علا از روزنامه‌ی سازمان تبلیغات اسلامی

آقای موسوی خدماتی انجام داده است

سید محمد غروی در پاسخ به این پرسش که آیا مقایسه‌ی ترامپ با موسوی از منظر دینی رفتاری درست است، گفت: «آنچه که در آمریکا پدید آمده است از جهاتی بی‌شباهت به آنچه که در سال ۸۸ اتفاق افتاده نیست. لذا گاهی همان مسئله را تداعی می‌کند. اما من این را نمی‌پسندم که این دو (یعنی آقای موسوی و آقای ترامپ) را کنار هم بگذاریم. این کار درستی نیست. برای اینکه آقای موسوی خدماتی انجام داده است؛ البته دچار اشتباه شده و اشتباه فاحشی هم بوده است. اشتباهِ بزرگ‌تر او این بود که بر این اشتباه خود اصرار داشت و کوتاه نیامد و به دنبال آن آثار بد اجتماعی پدید آمد. اینها سر جای خودش؛ ولی علی ای حال او یک فرد مسلمان و مومنی است و قبلا خدماتی داشته است. این اشتباه است که او را با ترامپی مقایسه کنیم که یک آدم غیرمسلمان، غیرمومن و بی‌تقوا است.

ترامپ به ترور شهید سلیمانی افتخار کرد

سید محمد غروی

ترامپ در زمان تصدی خود بزرگ‌ترین جنایات را در منطقه انجام داده و بزرگترین آسیب‌ها را به ما وارد کرده است؛ چه آسیب‌های سیاسی‌، چه آسیب‌ای اقتصادی و چه اجتماعی. شرارت او در منطقه به شکل‌های مختلفی بوده است در سوریه به شکلی و در عراق، بحرین و یمن به شکل دیگری. او همچنین از رژیم‌های مرتجع منطقه حمایت کرده و این جنایات با حمایت او هر چه بیشتر انجام گرفته است. علاوه بر اینها جنایت هولناکی که اخیرا انجام داد، ترور شهید سلیمانی بود؛ ‌او حتی بر این موضوع افتخار هم کرد.

این دو اصلا قابل مقایسه نیستند

این دو نفر اصلا قابل مقایسه نیستند. نوع اتفاقی که پیش آمده یک چیز را تداعی می‌کند و از جهاتی به هم شبیه است؛ اما اینکه ما ترامپ را به آقای موسوی تشبیه کنیم، به هیچ‌وجه صحیح و مقبول نیست. یعنی ارزش یک موی گندیده‌ی موسوی حتی در وضعیت فعلی بیشتر از ترامپ و هزاران امثال ترامپ است؛ هرچند که ما اعتقاد داریم آقای موسوی اشتباهاتی انجام داده که متاسفانه یک سری از خدمات گذشته‌ی او را تحت‌الشعاع قرار داده است. در نتیجه این قیاس درستی نیست که این دو فرد را با هم مقایسه بکنیم.

با چه انگیزه‌ای می‌خواهیم عده‌ای را بچزانیم؟

علاوه بر این یک عده‌ای ولو بیخود و نادرست از جریانات و اتفاقات آن موقع آسیب دیده‌اند. این یک شکاف اجتماعی را پدید آورده است. این چه داعیه و چه انگیزه‌ای است که ما بار دیگر این مسئله را بهم بزنیم و یک عده‌ای را بچزانیم و آزار دهیم؛ این چه انگیزه‌ای برای این مسئله است؟ لذا من این کار را نه اسلامی می‌دانم، نه مطابق با تقوا. پس اینکه اینها را به هم تشبیه کنیم و در نتیجه یک‌جور به حساب بیاوریم، واقعا کار نادرستی است. دلیلی هم ندارد که انسان این‌طور صحبت و برخورد کند. هرچند که همان‌طور که گفتم کارها از جهاتی به هم شباهت دارد و این‌طور نیست که بی‌شباهت باشد. ولی نباید یک فردی مثل آقای موسوی را با تمام اشتباهاتی که داشته با ترامپی مقایسه کنیم که خود او و امثال او آن کارنامه‌ی کثیف را داشته و دارند.»

در این میان روزنامه‌ی کیهان از این مقایسه‌ی تهران تایمز استقبال کرده و اضافه کرده است: «البته مدعیان اصلاح‌طلبی به این موضوع اشاره نکرده‌اند که حتی ترامپ به هوادارانش وعده داد که تیم وکلایش برای شکایت از تخلفات به دادگاه عالی مراجعه خواهند کرد و درخواست بازشماری آراء در برخی ایالت‌ها را خواهند داد و همین کار را هم کرد؛ این در حالی است که میرحسین موسوی و دیگر شکست‌خورده‌ی انتخابات ۸۸ که رقیب آرای باطله بود، حتی پیشنهاد بازشماری کل آرای انتخابات را هم نپذیرفتند و راه آشوب خیابانی و براندازی را در پیش گرفتند».

توهین به کسی که در حصر است چقدر اسلامی است؟

غروی در پاسخ به این پرسش که آیا این کار اسلامی است که درمورد شخصی که در حصر است و امکان دفاع از خود ندارد چنین اظهارنظرهایی شود، گفت: «آن موقعی که بنا بوده دفاع کند، همه‌ی دفاع‌های خود را کرده است. اگر هم بخواهند دوباره یک پرونده‌ی دیگری برای او درست کنند، خیلی کار درستی نیست. اگر مقایسه‌ای که کرده‌اند یک توهین این چنینی بوده است کار نادرستی است و در آن تردیدی نیست؛ به‌خصوص وقتی که آن شخص نتواند از خود دفاع کند، نادرستی و غیرمشروع بودن این کار خیلی آشکارتر می‌شود.»

آیا حصر رفتاری اسلامی است؟

این استاد حوزه در پاسخ به این پرسش که آیا حصر رفتاری اسلامی است، گفت: «اگر شرارت یک عده‌ای نبود که بخواهند از آب آلوده ماهی بگیرند، تشنج در جامعه ایجاد کنند و مشکلات مختلف اجتماعی پدید بیاورند، این را شما مسلم بدانید که حصری در کار نبود. به‌خاطر حصر، کسانی باید لعن شوند که می‌خواستند از ایشان و از آقای کروبی سوءاستفاده کنند. وگرنه شما مطمئن باشید اگر این افراد چنین برخوردی نمی‌کردند و بساط جدیدی به‌وجود نمی‌آوردند، حصری صورت نمی‌گرفت. به عبارت دیگر عده‌ای از اینها به‌عنوان سپر استفاده می‌کنند؛ آن هم نه در مسیر حق بلکه در مسیر باطل. اتفاقا مسئولین نظام مترصد هستند که اگر زمانی واقعا احساس کنند چنین خطری وجود ندارد، حصر را بردارند. کمااینکه گاهی اوقات یک مقدار از محدودیت را برداشته بودند؛ ولی عده‌ای ول نمی‌کنند. یک‌عده‌ای واقعا در این رابطه شیطان‌اند و مسئله را رها نمی‌کنند. آماده‌اند برای اینکه بتوانند از فضاهای این چنینی علیه نظام و مسئولان نظام استفاده کنند.»

از طرف دیگر محمد ایمانی -فعال رسانه‌ای اصول‌گرا- درمورد تفاوت حامیان موسوی و ترامپ در کانال تلگرامی خود نوشت: «سیاستمداران در آمریکا، اینقدر شعور دارند که وقتی نامزدشان ترامپ، زیر میز نظام می‌زند و آشوب به پا می‌کند، پشت او را خالی کنند و بگویند ما تا انتخابات با تو بودیم و در آشوب‌افکنی پس از آن، با تو همراهی نمی‌کنیم».

سازمان تبلیغات اسلامی خدمات زیادی کرده است

سید محمد غروی در پاسخ به این سوال که عملکرد سازمان تبلیغات اسلامی تا به حال چقدر مفید بوده است، گفت: «سازمان تبلیغات اسلامی یکی از نهادهای انقلاب است و کارهای خوبی هم انجام داده است. معنای این سخن این نیست که همیشه وقتی کسی کارهای خوب انجام می‌دهد، کار بد انجام ندهد. این‌طور نیست که آدم‌ها یا تشکیلات‌ها معصوم باشند. تداعی، یک مسئله است اما اینکه این دو تا را یکی به حساب بیاورند و بخواهند تشبیه کنند، این نه کار جالبی است و نه مصلحت است.

سازمان تبلیغات اسلامی نقش بسیار ارزشمندی داشته و دارد. آنها فعالیت‌های بسیار خوب، وسیع و گسترده‌ای داشتند و آن سر جای خودش است. اگر یک کار اشتباهی هم کرده باشند، معنایش این نیست که همه‌چیز را از این زاویه‌ی دید ببینیم. آنها خدمات بسیار زیادی کرده‌اند؛ حتی اگر یک دهم خدمت‌شان را در نظر بگیریم، قابل تحسین است».

عمادالدین باقی در انتقاد به این مقایسه‌ی تهران تایمز در صفحه‌ی اینستاگرامی خود نوشت: «با این قیاس‌ها بیشتر خودشان دچار مشکل می‌شوند و حتی مغلطه را هم با تقلب انجام می‌دهند؛ یعنی اگر تشبیه ترامپ و موسوی را قبول کنند، آن‌وقت در مخمصه‌هایی می‌افتند مانند اینکه آیا نظام سیاسی ایران مشابه نظارت‌ها بر انتخابات آمریکا را می‌پذیرد؟ آیا حاضر است در برابر معترضین مدنی، مثل نظام سیاسی آمریکا عمل کند؟ برای مخالفت با حریف روش‌های اخلاقی هم وجود دارد».

انتهای پیام

برچسب ها

نوشته های مشابه

پیام

  1. ترامپ‌یک‌قاتل‌روانی‌بیمار‌کش‌کودک‌کس‌ودست‌وی‌به‌خاط‌دادن‌سلاح‌بهامارات‌وسعودی‌وکشتار‌کودکان‌وافرادبی‌گناه‌نظامی‌توسط‌این‌دو‌کشور‌باید‌به‌عنوان‌جنایت‌کار‌جنگی‌محاکمه‌ومجازات‌گردد‌‌وکسی‌که‌در‌ایران‌از‌اوحمایت‌می‌کند‌‌از‌انسانیت‌بویی‌نبرده‌است

   8
   7
  2. جناب اقای فاتح پاسخ بسنده و شایسته و سکوت افرین به زردنویس های تبلیغاتچی به ریاست یک سلبریتی معمم داده اند . بنابراین خوانندگان می توانند به ان پاسخ موجود در همین سایت مراجعه و قعر سقوط جریان انحرافی مدعی و حامیان به شدت داخل در قدرت آن را مشاهده کنند.
   تا میز برایتان عزیز است/ بر گردن ما است هر چه تیز است

  1. وقت بخير
   نكته اينجا است كه اگر حصر را معنا كنيم ؟
   كه اين جنابان حفظ جانشان هم هست ؟ يعني اينكه در منزل عالي با كمال رفاه و اسايش هستند و خون انان كه به تفسير اينان كه گفتند تفلب است و هنوز انتخابات پايان نيافته خود را حاكم خواندند چه ميشود كه بلواها شد و اين جناب موسوي هيچ حاضر به دادرسي اثبات نظر نشد !
   پس نظر زعما حكومت اسلامي به حصر حفظ جان اينان شد چه دستشان از بر دروغ بر خون جوانان گمراه اغشته !
   دوكوهه

 1. در اینکه ما هیچوقت هموطن خودمان نمیفروشیم به اجنبی حرفی نیست
  اما همین موسوی وطن و هموطن باهم فروخت ، ایشان میگوید موسوی خدماتی انجام داده به کشور عزیزم رییس دولت شده بود برای چی؟ خدمات انجام بده دیگه
  والله همین ترامپ اگه رییس‌ دولت ایران بود بیشتر از این موسوی و دیگر اصلاح طلبان خدمات انجام میداد چرا زر مفت میزنی
  کلام آخر اگر ترامپ با موسوی و طرفدارانشان را در مورد ادعای تقلب مقایسه کنیم شعور ترامپ و حامیانش خیلی بیشتر از موسوی و حامیانش و دیگر اصلاح طلبان هست یه لحظه به این فکر کنیم ۸۸ اگر طرفدارن موسوی با ادعای واهی تقلب چندین ماه کشور ریختن بهم مسلح نبودن مثل طرفداران ترامپ که اگر بودن الان از ایران چیزی نمونده بود

  10
  17
 2. حرف اضافی زده خائن خائن است چه ترامپ باشد چه میر حیسن موسوی این حضرت آتش زدن قران ومسجد ، حمله به پایگایهای بسیج ، کتک زدن مردم مسلمان در خیایانها ، کشته شدن انسانهای بی گناه ، به اتش کشدن اموال بیت المال ، وخدا جوی خواندن بهائیان وتوهین کنندگان به ساحت مقدس امام حسین ( ع) ودهها عمل زشت دیگر یادش رفته ، تازه ترامپ به مملکت خود خیانت نمی کند ، ولی این فاقد وجاحت های غیر ارزنده کردند واین نامردان حق حرف زدن از طرف ملت را ندارند.

  12
  15
 3. جناب آقای ایمانی اینکه بخاطر تخریب رقیب سیاستیت به تطهیر دشمنی می پردازی که خون جوانان ما می چکد از چنگ او ، به دور از اخلاق و انصاف بوده و جفا به خون جوانان وطن می باشد.

  10
  8
 4. چه تفاوتی باهم دارند؟ هم میرفتنه قبل از انتخابات خبراز فتنه بعدش داد هم ترامپ!! هم راس فتنه شما حین برگزاری انتخابات و قبل از بازشدن صندوقها اعلام پیروزی با درصد آرای زیاد کرد هم ترامپ!!! ولی ترامپ به این فتنه گر شرف داره چون رفت و از مسیر قانونی اعتراض کرد نه با اردوکشی خیابانی و با فدا کردن جان مردم برای قدرت طلبی خودش!!
  ضمنا به برکت کرونا دروغ حصر هم اخیرا فاش شد که سالهاست حصر در قصر وجود نداره هرچند قصر هنوز ادامه داره و مادام العمر هست

  12
  15
 5. شما اول اسم سایت خودرا عوض کن وبگذار چسناف نیوز وبعد به نطر مردم برچسب بزن که شما قبلا هم از این حرفها زده بودی ، مردک شما می توانی دومطلب عین هم بنویسی ؟ کدامین شرف فردخته بتو گفته همه باید به دلخواه تو مطلب بنویسند ؟؟؟؟!!!!.

  4
  13
 6. انصافا سگ ترامپ شرافت دارد به میر حسین موسوی فتنه گر و افسادگران ایران ، زیرا اقلا ترامپ به بازشماری آرا اعتقاد دارد و موسوی خائن بازشماری کل آرا را هم قبول نمیکرد و صرفا طرفدار اغتشاشگران و آشوب طلبان بود

  12
  18
 7. به کشتن دادن اینهمه آدم تو فتنه و خسارات جبران ناپذیر به گردن موسوی ودار ودستشه وقاحتم حدی داره

  11
  16
  1. حسین از شیراز ، اون ۲۵۰ نفر یا به قولی [تعدادی متفاوت] نفر کشته آبان هم کار موسوی بود ؟ سال ۷۱ تو اسلامشهر ، دی ۹۶ هم کار موسوی بود ؟ نه عزیزم ،

   1. به آذر
    درواقع در اصل شماها اونها رو کشتید. از ترس اینکه لولو بیاد دیوار کشی کنه و دلار بشه پنج هزار تومن!!! به یه ادم ناکارآمد که در ۴ سال اولش هم به هیچکدوم از وعده های انتخاباتیش عمل نکرد دوباره رای دادید !!! مطمئن باشید که خون اون کشته شده های آبان بهخ پای شما جماعت لیبرال مدعی اصلاح طلبی !!! هست.

    انصاف, بی انصافی اگر منتشر نکنی

    1. خون هر کسی بر گردن کشنده است در منطق علی مثل خون عمار بر گردن دشمن علی که سعی کرد به گردن علی بیندازد با منطق شما و حرف پیامبر و علی را رد کند

 8. زیباترین بخش این مطاب اونجاست که نوشته:« تا کنون مقایسه ترامپ با احمدی نژاد مطرح بوده است.» انگار احمدی نژاد مسلمان نیست و خدماتی هم نداشته پس لابد مقایسه او با ترامپ هیچ مشکل شرعی و اخلاقی هم ندارد و کسی هم با آیت الله غروی در این باب مصاحبه نمیکند!

  8
  5
 9. اولا اقای غروی اصول گرا نیست !
  همانطور که ایشون گفتند خیلی از مسایل شباهت به هم دارد اینکه ترامپ با موسوی را مثل هم بدانیم غلط است ترامپ یک بی دین قمار باز است که خودش .خودش را حرام زاده میداند !
  ولی اقای موسوی سادات است ومسلمان ولی حیف که رفتارهای ایشون با ان ادم بی دین به هم شباهت دارد!
  این مضوع درد اور است

 10. درود بر میر حسین موسوی که میخواست جلوی غارت مملکت را توسط روسیه وانگلیس بگیره ولی […] . افسوس که[…]

 11. ترامپ حداقل مرد عمل بود هر وعده که داد بهش عمل کرد شما ی رئیس جمهور تو ایران بگید ب وعده هاش عمل کنه ! چرا الکی ترامپ و دیوانه و احمق نشون میدید !!! کلی از صنایع بومی امرکا در زمان ترامپ دوباره جون گرفتن فقط قرار بود بچه های مسئولین و بندازه بیرون و پول و مرکشون پس بگیره که عمل نکرد بهش

 12. ببین داداش،بحث مقایسه ی موسوی و ترامپ از نظر ارزش انسانی نیست،بحث مقایسه ی عملکرد پس باختن هست،همین آقای موسوی کاملاً با امید به حمایت پشت پرده‌ی آمریکا دست به اون کار زد،خاطرات هیلاری و باراک میگه که دوستانمون تو ایران میگفتن علناً حمایت نکنید از جنبش سبز یعنی همون حمایت پشت پرده‌ی شما کفایت میکنه،میشه برنامه رو اجرا و انقلاب مخملی رو به سرانجام رسوند،الان ترامپ به امید هیچ کشور خارجی نیست و گفته ماجرا رو از طریق دادگاه عالی یعنی قانونی پیگیری میکنه،موسوی هم اگه به قولی که به رهبر داد عمل میکرد و ماجرا رو از طریق قانون پیگیری میکرد و آشوب بپا نمی کرد و موجب ریختن خون هم وطن هاش حالا چه مردم عادی چه بسیجی و …نمیشد،میشد با افتخار گفت یه تار موی گندیده موسوی به ۵۰۰۰۰۰۰ تا ترامپ می ارزه،اما چه کنیم الان واقعا نمی ارزه
  دو اینکه حصر در برابر اعدام واقعا اسلامی و لطف بزرگی به موسوی است

 13. اینکه موسوی را با ترامپ مقایسه میکنید خیلی خوب بود
  ولی ترامپ با همه کله شقی اش از قانون اساسی کشورش فراتر نرفت و بازیچه کشور های دیگه نشد

 14. موسوی به ایران و ایرانی خیانت کرد و به امریکا و اسراییل و حزب دموکرات خدمت کرد ، ولی ترامپ برای خدمت به اهداف امریکا با بایدن و دنیا جنگید بنابراین موسوی باید از ترامپ در وفاداری به کشور یاد بگیره، ترامپ برای ریاست جمهوری به ایران باج نداد ولی موسوی ایران و ایرانی ، دین و اعتقادات و عزت ایرانی را فروخت

 15. هر دو جنایتکارند و مقایسه موسوی باترامپ جفایی است در حق ترامپ. درتاریخ ثبت شده آتش زدن پرچم امام حسین در سال ۸۸
  ولی متاسفانه از حافظه آقای غروی پاک کردن ……..
  #.انصاف نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن