پیام تسلیت خانواده شریعتی برای درگذشت محمد ملکی

پیام تسلیت خانواده دکنر شریعتی برای درگذشت محمد ملکی را به نقل از کانال تلگرامی احسان شریعتی می‌خوانید:

«هو الحی

«… از گروندگان رادمردانى ‌هستند که بر سر پیمانی که با خداوند بسته بودند به‌راستی ایستادند؛ برخى‌ تا به ‌پایان آن پیمان رفتند و برخى چشم به‌راه‌ اند و هرگز دگرگونش نساخته‌اند …»

دکتر محمد ملکی درگذشت. نواندیش موحد، مبارز آزادی‌خواه، استقلال و عدالت‌‌طلب دوران پیش از انقلاب، تلاش‌گر مدافع حقوق بشر-و-شهروند پس از انقلاب، از میان ما رفت. نخستین ریاست دانشگاه تهران در صدر انقلاب که ادارهٔ آن‌را شورایی کرد و با رأی اکثریت اساتید در سمت خود ابقاء شد و تا پایان از استقلال نهاد دانش و حریم دانشجو دفاع کرد و از همین‌رو و نیز به‌جرم دفاع از حقوق و آزادی‌های مدنی و شهروندی سال‌ها زندان را تحمل کرد، همسر و فرزندانش آزارها دیدند و برغم همهٔ فشارها، مصائب، آسیب‌ها و بیماری‌های جسمی، هیچ‌گاه انگیزه و نشاط جوانی را از دست نداد و همواره تا کهنسالی و آخرین نفس بی‌‌هیچ‌ مصلحت‌اندیشی به بیان روشن و رسای آنچه حقیقت می‌دانست در برابر قدرت و خطاب به مردم پرداخت و به حضور فعال خود در همهٔ صحنه‌ها ادامه داد و بارها همراه با یاران طالقانی و شریعتی گرفتار پیگرد و بازداشت شد و سرفراز بیرون آمد…، سرانجام با جدا افتادن از فرزندان در سال‌های پایانی عمر خویش و بویژه در ماه‌های گذشته با از دست‌دادن همسر همراه، زنده‌یاد قدسی میرمعز، جسم رنجدیده‌اش دیگر تاب تداوم حیات را نیآورد. مبارز موحد و روشنفکر متعهد و پرشور ما، قریحه‌ و لطافتی شاعرانه داشت و در دوران زندان روایت خویش از تاریخ صدر اسلام و پیامبر آگاهی را به نظم درآورده بود.

روح او قرین رحمت الهی، آمرزش و آرامش ابدی باد؛ نام و یاد او همچون نمادی تاریخی از تلاش‌های ملی و مردمی سدهٔ گذشتهٔ سرزمین ما و ارزش‌های متعالی توحیدی و انسانی، هماره بزرگ و زنده خواهد ماند. فقدان جسمانی او را به فرزندان، خویشان و یاران همراهش تسلیت می‌گوییم.

خانواده شریعتی، ۱۲ آذر ماه ۱۳۹۹»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا