تهديدهاى كرونا و بلنداى يلداى ايرانيان

صفدر دوام، روزنامه‌نگار ساکن شیراز در یادداشتی ارسالی به انصاف نیوز با عنوان «تهديدهاى كرونا و بلنداى يلداى ايرانيان» نوشت:

در پى گسترش شيوع كوويد ١٩ در موج سوم و بالا رفتن آمارهاى مبتلايان و مرگ و مير هموطنان محدوديت هايى در يك ماه گذشته در حوزه هاى اقتصادى و ترافيكى صورت گرفت.

بر اساس آمار كنونى و به نقل از آخرين گزارش رئيس جمهور در ستاد ملّى مقابله با كرونا كه شنبه، ٢٣ آذرماه بيان شد؛ با وجود رشد آمارى مبتلايان در هفته ‌های اخیر با مجموعه اقدامات پيشگيرانه انجام شده در آبان و آذر ماه روند این بیماری در اکثریت استان ‌ها کاهش داشته است.

بر اساس سخنان رياست جمهورى هم اكنون فقط ۱۲ شهرستان وضعیت قرمز دارند و بقیه یا نارنجی و یا زرد هستند.

اما بايد توجه داشت براى رسيدن به اين مهم و كاهش مبتلايان كرونا در سراسر كشور بسيارى از بنگاههاى مهم اقتصادى و حمل و نقل شهرى، قطار شهرى، بخشى از آموزش كشور و… در طى هفته هاى اخير متوقف شدند و بدون ترديد آسيب هايى هم بر پيكره آنها وارد مى شود.

تا فرا رسيدن شب چله زمستانى و آئين يلداى ايرانى هم مدت زمان زيادى باقى نمانده است و شاه كليد اين رسم ديرين هم دروهمى خانوادگى در اين شب بوده است، بنا به آمار كارشناسان و متخصصان بيمارى هاى عفونى بالاى ٥٠ درصد از شيوع بيمارى كرونا حاصل دورهمى هاى خانوادگى و معاشرت ها مى باشد بنابراين اگر حتى درصد اندكى از مردم ما در اين فصل سرما و هنگامه تاخت و تاز كرونا ويروس شيوه نامه بهداشتى دورى از اين محفل مرسوم ملّى را رعايت نكنند با فاجعه نشر كرونا و در پى آن تلفات جانى در بهمن ماه مواجه خواهيم شد.

شايد با هشدارهاى رسانه اى ٨٥ درصد جامعه را از عواقب اين سهل انگارى بتوان خبردار كرد و آن هم اگر همه مخاطبان اين هشدارها را جدى تلقى نمايند بدون ترديد درصدى از جامعه ما هم چندان به خطرات و عواقب سهل انگارى در مقابل اين ويروس توجه نمى كنند كه حاصلش هم دردسرها و تلفات جانى كادر درمانى و مردم جامعه بوده است.

با اين حال تدبيرهاى ستادى از جمله محدوديت هاى بيشتر ترافيكى تا منع رفت و آمدهاى غير ضرور در پسين گاه روز آخر آذرماه در كلانشهرها و حتى شهرهاى كوچك ضرورتى غير قابل انكار است.

اگر ظرفيت تمام نيروهاى انتظامى و همچنين ديگر دستگاههاى مرتبط با مديريت شهرى براى جلوگيرى و محدود كردن شكل گيرى دورهمى هاى شب يلداى امسال كارى بيهوده نيست و محصولش سلامتى و جلوگيرى از تلفات جانى مردم جامعه در هفته هاى آينده خواهد بود.

بنابراين اطلاع رسانى به هموطنان از محدوديت هاى ترافيكى و حتى در صورت امكان منع رفت و آمد در عصر روز يكشنبه ٣٠ آذر ماه بطور مستمر از حالا بايد رسانه اى و اعلام گردد تا برنامه ريزى برخى هموطنان هم براى دورهمى شب يلدا منتفى گردد.

انتهای پیام

دیباچه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا