گزارش عبدالله نوری به هاشمی از «تندروی سازمان بازرسی»

به کوشش ناصر غضنفری، انصاف نیوز:

دوشنبه 15 دى 1376      |‌       6 رمضان  1418          |         5 ژانويه 1998

تا غروب در منزل بودم. تذكراتى كه دكتر روحانى براى مشورت در مورد خاطرات سال 1360 داده بود، ديدم؛ مهم نيست. كتاب تاريخ وهابيت در عربستان را خواندم. برپايه افكار غلط ابن ‏تيميه، خيلى بدرفتارى و تخريب و كشتار و ظلم كرده‌اند.

افطار میهمان محسن بوديم. اكثر بچه‌ها و جمعى از بستگان هم بودند. برف زيادى امروز باريد. در مراجعت به خانه و به خاطر برف و يخبندان در خيابان شهيد باهنر [نیاوران]، پشت ترافيك مانديم و خيلى معطل شديم. معلوم شد، به اين زودى مسير باز نمى‌شود. پياده شديم. من و عفت و جمعى از محافظان، در زير برف تا منزل پياده آمديم. راهپيمایى خوبى بود. در سربالایى خیابان یاسر، چند نفرى هم در مسير من را شناختند؛ خيلى تعجب‏ كرده بودند. عبا سركشيده بودم. عفت هم مقدارى با من فاصله داشت، توجه عامه را جلب نمى‌كرد.

در گزارش‌ها، اعلان حذف مدارس نمونه از سوى وزير آموزش و پروش و مخالفت كميسيون فرهنگی مجلس و سپس مخالفت دولت، مورد توجه است؛ نشان ناهماهنگى در دولت است.

سه‌شنبه 16 دى  1376

ديشب هم برف خوبى داشتيم. گزارش‌ها را ديدم. حادثه پُردلهره هواپيمایى داشتيم ‏كه به خير گذشت. هواپيماى فوكر، با بيش از 100 مسافر از اروميه به تهران مي‌آمد. به خاطر بدى هوا، نتوانسته بنشيند؛ به اصفهان رفته و آنجا هم امكان فرود نبود. در 12 كيلومترى فرودگاه اصفهان، در مزرعه‌اى به زمين نشسته؛ معلوم نيست چرا؟ الحمدالله، به ‏كسى آسيب نرسيده است.

آقاى عبدالعلى‏‌زاده، وزير مسكن و شهرسازی آمد و نظر من را درباره مسأله تغيير پايتخت خواست. سوابق را گفتم كه در بررسى‌هاي سابق، نظر اين شده كه در لتيان باشد و در دولت تصويب شده است، ولى با وضع فعلى تهران‏ كه ساخته شده، شايد ضرورى نباشد. گفت، سياست ساخت شهرهاى جديد را جدى گرفته‌اند.

اخوى محمد آمد. وضع مباحثات حزب كارگزاران را و وضع دولت را گفت.

چهارشنبه 17 دى 1376

به دفترم رفتم. آقاى غلامعلی كيانى، مديرعامل ساصد [سازمان صنایع دفاع] آمد. گزارش وضع صنايع نظامى و آزمايش زمينى موتور موشك 1350 كيلومترى‏ كپي اسكادE كره‌‏شمالى را داد كه با 85 ثانيه زمان سوخت انجام شده و تست بعدى با زمان 106 ثانيه در زمين انجام مى‌شودكه زمان لازم براى پرواز به سوى خارج از جو است؛ آخرين آزمايش زمينى است.

اخيراً آمريكا خبر اين آزمايش ايران را با استناد و از طريق ماهواره و يا از عكس ماهواره‌ها پخش‌‏كرده وآقاي كياني هم معتقد است‏ كه آمريكا از آن طریق و يا از طريق عوامل ديگر جاسوسى، از اين آزمايش مطلع بوده است. پس از آزمايش پرتاب موشك، به رِنج بعدى ‏كه 2600 كيلومتر است، مى‌پردازيم. از من خواست كه از خط توليد بازديد كنم.

گفت، اكنون اين تكنولوژى از طراحى تا توليد، كاملاً از خودمان است و فقط بعضى از قطعات يا مواد وارد مى‌شود. اين موفقيت‌ها را مرهون حمايت‌هاى بي ‏دريغ من مى‌داند. گفت، عليرغم فشار آمريكا بر روسيه و چين، مشكلى در همكارى با آنها ندارند. براى دريافت اعتبارات خودشان كه سازمان برنامه و بودجه سخت‌گيرى مى‌كند، استمداد كرد.

مجمع نمايندگان استان فارس آمدند. از برنامه سازندگى قدردانى كردند و اظهار نگرانى از ركود سازندگى، به‏ خصوص با توجه به بودجه سال 1377 و بدتر از اين، سقوط قيمت نفت كه همين بودجه هم قابل اجرا نيست؛ به‏ خصوص از تعطيل طرح احداث خط آهن شيراز ـ تخت جمشيد كه با كمك من شروع شده بود، ناراحت بودند.

عصر آقاى نورى، وزیر کشور آمد. از سازمان بازرسى كل كشور و گزارشى از تندروى‌هاى آنها عليه مديران لايق و تشكيل پرونده براى آقايان محسن نوربخش و حسین محلوجى و محمدرضا نعمت‌زاده و… را داد.

منبع: خاطرات هاشمی رفسنجانی در سال 1376

دیباچه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا