کاندیداهای احتمالی ۱۴۰۰ – سیدحسن قاضی‌زاده هاشمی

[سیزدهمین دوره‌ی انتخابات ریاست جمهوری حدود یک سال دیگر، احتمالا در خردادماه ۱۴۰۰ برگزار خواهد شد. انصاف نیوز به مرور رزومه‌ی نامزدهای احتمالی این انتخابات را منتشر می‌کند]

سیدحسن قاضی‌زاده هاشمی، وزیر پیشین بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در سال ۱۳۳۸ به دنیا آمد. او متولد فریمان در استان خراسان رضوی است.

قاضی‌زاده هاشمی دارای دکتری پزشکی عمومی و دکتری تخصصی چشم پزشکی از دانشگاه علوم پزشکی مشهد بوده و استاد گروه چشم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران است.

بنا بر آنچه در زندگینامه‌ی رسمی منتشرشده‌ی آقای قاضی‌زاده هاشمی آمده است، او «بیشترین مقاله درباره‌ی اپیدمیولوژی عیوب انکساری در سطح جهان را منتشر کرده و در سال‌های ۹۰ و ۹۱ به‌عنوان محقق برتر در جشنواره‌های ابن‌سینا و فارابی انتخاب شده است».

قاضی‌زاده هاشمی در دوران جنگ تحمیلی عراق علیه ایران در جبهه‌های نبرد حضور داشت و سابقه‌ی دو بار مجروحیت را دارد.

پس از پیروزی حسن روحانی در انتخابات۹۲، قاضی‌زاده هاشمی به‌عنوان وزیر پیشنهادی بهداشت به مجلس معرفی شد و با رای اعتماد نمایندگان کار خود را در وزارت بهداشت آغاز کرد. او در دولت دوم روحانی نیز وزیر بهداشت بود اما در دی‌ماه ۱۳۹۷ به دلیل آنچه اختلاف با سازمان برنامه و بودجه اعلام شد استعفا کرد.

از جمله طرح‌های دوران مدیریت قاضی‌زاده هاشمی در وزارت بهداشت طرح تحول سلامت بود. طرحی که مسئولان ارشد دولتی آن را یکی از مهمترین نقاط قوت دولت می‌دانند و منتقدان این طرح نیز درباره‌ی نحوه‌ی تامین بودجه آن و مسائل دیگر انتقاداتی مطرح می‌کنند.

دوران مدیریتی قاضی‌زاده با حاشیه‌هایی هم همراه بود؛ از شایعات و خبرها درباره‌ی ثروت او تا ماجرای «خودت بمال». او درباره‌ی این مسائل می‌گوید: «من ثروتمند هستم اما این ثروت را از طریق رانت‌های دولتی و بازی کردن با دارایی‌های مردم یا احتمالاً سوءاستفاده از اطلاعات دولتی به دست نیاورده‌ام. یعنی من بیمار ویزیت کرده‌ام، عمل جراحی انجام داده‌ام و کار تحقیقی، علمی و پزشکی کرده‌ام».

آقای قاضی‌زاده هاشمی از چهره‌های شناخته‌شده‌ی در حوزه‌ی بهداشت و درمان است که سابقه‌ی چندانی در عرصه‌ی فعالیت‌های سیاسی ندارد.

رجل‌های سیاسی ۱۴۰۰: از امیر سیاری و علی مطهری تا فائزه هاشمی

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا