روحانی: اعتبارنامه نماینده باید در مجلس بررسی شود ولاغیر

رییس جمهوری گفت: بر اساس قانون اساسی هر نماینده ای که از هر حوزه انتخابیه انتخاب می شود پس از رای آوردن، اعتبارنامه آن باید در مجلس بررسی شود و هیچ نهاد دیگری نمی تواند در آن مداخله کند.

به گزارش خبرآنلاین حجت اسلام حسن روحانی به مناسبت نهم اردیبهشت روز ملی شوراهای اسلامی شهر و روستا در جمع منتخبین شوراها در سالن اجلاس سران افزود: مرحله دوم انتخابات در روز دهم اردیبهشت ماه در ۶۵ حوزه انتخابیه برای انتخاب ۶۸ نماینده باقی مانده برگزار خواهد شد تا این لیست نماینده دوره دهم تكمیل گردد و آنهایی كه هنوز منتخب مردم نیستند انتخاب شوند.

روحانی تصریح كرد: همه باید به قانون پایبند باشیم و قانون اساسی و قوانین مصوب مجلس شورای اسلامی جز افتخارات ما است كه در كشور قانونگرایی زندگی می كنیم با مشاركت و مشورت مردم و با عقل جمعی كار را پیش می بریم و هر یك از نمایندگان نماینده ملت ایران است.

اهم اظهارات رییس جمهور را به نقل از ایرنا و ايسنا بخوانید؛

* این افتخار را اسلام به ما داده و این ارمغان را امام و انقلاب در سایه تعالیم اسلامی برای ما آورده و امروز افتخار ما آن است كه با رای مردم كشور اداره می شود و با قانون خدا و قرآن مجید و سنت پیامبر راه زندگی مشخص می گردد ولی اداره جامعه طبق فرمان خدا توسط مردم باید اداره شود.

* حال در اداره جامعه مردم از ما چه می خواهند؟ آیا از ما دعوا می خواهند و یا می خواهند جناح و حزب را به رخ هم بكشیم؟، خیر، مردم حل مشكلات كشور را می خواهند. مشكلات كشور باید توسط مردم و مشورت و نظر مردم حل شود.

* این كه در قانون آمده شورای عالی استان ها می تواند به دولت و یا مجلس شورای اسلامی طرح بفرستد معنایش این است كه افكار و نظرات از سراسر كشور جمع شود و به قلب تپنده كشور برسد و در اداره كشور همه مردم باید مشاركت كنند و شوراها یكی از افتخارات نظام جمهوری اسلامی است.

* یكی از افتخارات بزرگ نظام جمهوری اسلامی ایران مردم سالاری است. همه انتخابات ها اعم از مجلس شورای اسلامی، مجلس خبرگان رهبری ، شوراهای اسلامی شهر و روستا و همه نهادها و ارگانهایی كه دردون خود موظف هستند به شور و مشورت بپردازند با رای مردم انتخاب می شوند.

* همه انتخابات ها معنایش یك كلمه است و اینكه اگر كسی به رای شخصی خود اتكا كند و استبداد و جمود پیدا كند و به نظرات دیگران اعتنا نكند در مسیر حركت و نابودی و خسران قرار گرفته است.

* ما در تاریخ بشر كسی را بالاتر از پیامبران نمی شناسیم و ایشان بر همه علوم و دانش مسلط بودند ولی خداوند بزرگ به او امر می كند و می گوید «شاورهم فی الامر» كه این درس بزرگی برای ما می باشد برای آن كه هر یك رای هر مقدار عاقل، عالم، مدیر، مدبر و آینده نگر باشد به تنهایی نمی تواند نظراتش صد درصد صائب باشد مگر آن كه با مردم و با صاحب نظران شور و مشورت كند و نظر آن ها را بخواهد و جمع بندی كند.

* فلسفه شوراها این است كه در یك روستا یا شهر احزاب، گروه ها،جناح ها و قومیت ها و دست بندی ها با هم رقابت كنند و هر كس پیروز شد این جزو لوازم انتخابات است ولی هدف آن است كه وقتی انتخاب شدیم نه به عنوان خودمان بلكه با نگاه تخلیه از خودیت بعد از رای آوردن عمل كنیم.

* دور كردن ذهن از منافع شخصی، خانوادگی و مادی ضروری است و باید با فكر وعقلانیت و شور مشورت با دیگران برای آبادانی روستا و شهر و كشور تلاش كنیم.

* دولت لوایح مدیریت یكپارچه شهری و درآمد پایدار شهرداری ها را به منظور حل مشكل شوراهای اسلامی شهر و روستا به مجلس شورای اسلامی ارایه می كند. طبق آمار اعلامی بودجه شهرداری ها در سال ۹۲، ۳۳ هزار میلیارد تومان و در سال ۴۲٫۵ هزار میلیارد تومان و در سال ۹۴، ۵۵ هزار میلیارد تومان بوده كه با توجه به شرایط اقتصادی دولت، روند رو به رشدی را شاهد هستیم.

* وجود خودروهای فرسوده، ‌وسایل گرمایشی منازل كه در چارچوب مقررات زیست محیطی كار نمی كند، نیروگاه هایی كه با مازوت كار می كنند، خودروهایی كه به صورت استاندارد و در خیابان بدون چارچوب محیط زیست و زندگی و سلامت ما را به خطر می اندازند، كلانشهرها را با معضل بزرگی مواجه ساخته اند كه بدون برنامه ریزی، سرمایه گذاری و مشاركت مردم مشكلات حل نخواهد شد.

* چند شعار را یاد گرفته ایم و تكرار می كنیم، همه دنیا مسائل سیاست خارجی نیست،‌ زندگی، آب، محیط زیست، وسایل سالم و حمل و نقل از جمله مواردی است كه باید مورد توجه قرار گیرد و اگر نماینده مردم هستیم باید به فكر همه چیز مردم باشیم.

* نمك فضا را بسیار لطیف می كند ولی اگر شد همه آن نمك،‌ دردسر ایجاد خواهد كرد، ما امروز ده ها مشكل داریم و باید به همه آنها بپردازیم و مردم می خواهند همه مشكلات آن ها حل و فصل شود و دولت اگر كاری كرده در سایه مشاركت و كمك مردم بوده است و اگر كاری كند در سایه مشاركت و كمك مردم خواهد بود و شما بازوان قوی نظام و دولت در سراسر كشور هستید.
*در سال ۹۵ جمع آوری خودروهای فرسوده قدم به قدم اجرا خواهد شد همانند تبدیل نیروگاه های مازوت به گاز كه در سال های گذشته صورت گرفت و امروز شاهد هستیم كه اصفهان سه برابر سال های پیش، روزهای پاك را سپری كرده است.
* باید بنزین و خودرو سالم در اختیار مردم گذاشته شود و ریل قطارها برقی گردد و این جز برنامه های دولت است و با كمك شما و مردم در این مسیر حركت خواهیم كرد.
*در اطلاع رسانی همه ماباید تلاش كنیم تا هر چه می شود به طور شفاف به مردم خبر دهیم و یكی از رسالت های ما كه توسط مردم انتخاب شده ایم، اطلاع رسانی درست و قرار دادن اطلاعات دقیق در اختیار مردم است. اگر جایی ما مقصر هستیم بگوییم و از مردم عذرخواهی كنیم و اگر دیگران خطا كردند آن ها هم اعتراض كنند و اگر ما مشكل آفریدیم بگوییم و از مردم عذرخواهی كنیم و اگر دیگران آفریدند برای مردم روشن شود واین را باید باور كنیم و اگر باور نكنیم مشكل حل نخواهد شد چرا كه صاحبان اصلی این كشور ملت بزرگ ایران هستند.

* افتخار ما باید این باشد كه خادم مردم هستیم و مردم باید از همه چیز مطلع باشند و هر آنچه انجام گرفته باید اطلاع رسانی شود و یك ریال و یك دلار مردم تا میلیاردها دلار فرقی نمی كند اگر اتلاف كردیم باید بگوییم چه شده است. اینكه دیگران كاسب هستند سرجای خودش است.
*كشورهایی هستند كه به خاطر قدرت، ثروت ، اقتصاد و نفوذ به هیچ چارچوبی اعتنا نمی كنند و به حقوق مردم و عدالت و اخلاق اعتنایی ندارند كه در راس آن ها دولت ایالات متحده امریكا است. چرا ما نباید حواسمان جمع آن ظالم ها باشد، اگرچه ما اقدام آن ها را محكوم می كنیم و از نظر ما بی ارزش است و دولت این مسئله را دنبال خواهد كرد اما ما كه در برابر آمریكا این همه مشكلات داشتیم، ‌داریم و خواهیم داشت، چرا باید مثل معروف گوشت را جلو گربه بیاندازیم و انتظار بلعیدن نداشته باشیم.

* چه كسانی پول را بردند جایی كه آمریكا می توانسته آن را بردارد، بعد از آن همه هشدارهایی كه در سال های ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ داده شد چرا اقدامی صورت نگرفت. دولت تیمی را مامور كرده كه همه موارد را بررسی كند و از این كارگروه می خواهم كه نتیجه بررسی خود را شفاف و روشن در اختیار ملت قرار دهد. مردم باید از سرنوشت ثروت خود مطلع باشند
* البته ذخایر بانك مركزی هر كشور مصون از هر نوع تعرض است و محكمه هیچ كشوری نمی تواند نسبت به ذخایر بانك مركزی كشور دیگر حكمی صادر كند و این غیرقانونی است.

* كار خلاف قانون را ملت، ‌دولت و نظام نمی پذیرد و دولت آمریكا در برابر این اقدام غلط و غیرقانونی محاكم آمریكا در برابر ملت و دولت ایران مسئول است و دولت ایران و ملت برای احقاق حقوق از هیچ اقدامی فروگذار نخواهد كرد.

انتهای پیام

لینک کوتاه شده: http://www.ensafnews.com/boBy3
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن