بیانیه وزارت خارجه افغانستان درباره مقاله «هشت صبح»

وزارت امور خارجه افعانستان با صدور بیانیه ای تاکید کرد: همکاری با کشورهای منطقه از جمله ایران، بخشی از تلاش‌های جمهوری اسلامی افغانستان به‌منظور ایجاد و تقویت اجماع منطقه‌ای در خصوص روند صلح می‌باشد.

به گزارش ایسنا در بیانیه وزارت امور خارجه افغانستان آمده است: سیاست خارجی دولت جمهوری اسلامی افغانستان بر محور صلح و امنیت، همکاری‌های اقتصادی و همگرایی‌های دوجانبه و چندجانبه استوار بوده و افغانستان پیوسته کوشیده است محل همکاری و تعامل مثبت میان کشورهای منطقه و جهان باشد.
بنابراین همکاری با یک کشور، به هیچ وجه به معنای عدم‌همکاری یا تقابل با سایر کشورها نخواهد بود. با توجه به ابعاد و سرشت تهدیدات مشترک که متوجه افغانستان، منطقه و جامعه جهانی می‌باشد، جمهوری اسلامی افغانستان به سیاست چندجانبه‌گرایی یا Multialignment بر بنیاد منافع مشترک در سطح منطقه و جهان باورمند و متعهد است.

به ‌منظور تأمین ‌و ‌تضمین صلح پایدار در افغانستان، دولت جمهوری اسلامی افغانستان عملاً‌ در راستای ایجاد و تقویت اجماع سه‌گانه ملی، منطقه‌ای، و بین‌المللی که مکمل  همدیگرند، کار می‌کند. ما بر این باوریم که اجماع ملی سبب تقویت اجماع منطقه‌ای شده و اجماع منطقه‌ای برای گسترش اجماع بین‌المللی جهت موفقیت روند صلح مهم و ضروری می‌باشد.

همکاری با کشورهای منطقه، از جمله کشور دوست و برادر ایران، بخشی از تلاش‌های جمهوری اسلامی افغانستان به‌منظور ایجاد و تقویت اجماع منطقه‌ای در خصوص روند صلح می‌باشد. ما باور داریم که برای تأمین و تضمین صلح در افغانستان و رفع تهدید تروریسم در منطقه و جهان، تعامل و همکاری صادقانه میان همه طرف‌های ذی‌نفع امری مهم و حیاتی می‌باشد.

در عین حال دوستی و همکاری همه‌جانبه ما با ایالات متحده آمریکا که بر بنیاد منافع مشترک، قربانی‌ها و مبارزات مشترک در ۱۹ سال گذشته قوام یافته، برای ما از اهمیت و ارزش استراتژیک برخوردار است. روابط و همکاری ما با ایالات متحده امریکا در راستای مبارزه با تروریسم، تأمین صلح باعزت و پایدار، و رشد و رفاه اقتصادی، بخشی از سرمایهٔ بزرگ ملی ما در عرصهٔ روابط بین‌المللی به‌شمار می‌رود. علی‌ رغم برخی اختلافات میان شماری از همکاران بین‌المللی در موارد و جاهای دیگر، دولت جمهوری اسلامی افغانستان تعهد، درایت و توانایی آن‌ را دارد تا منافع مشترک را اساس همکاری میان افغانستان و همکاران منطقه‌یی و بین‌المللی خویش قرار دهد.

وزارت امور خارجه از رسانه‌های همگانی کشور، از جمله روزنامه هشت صبح، برای راه‌اندازی مباحث مهم در خصوص مسایل ملی ابراز سپاس و امتنان می‌کند. سیاست خارجی کشور هنگامی به پویایی لازم می‌رسد که همگام با منافع، خواست‌ها و دیدگاه‌های مردم به پیش برده شود. بنابراین، ما نقش رسانه‌ها را در بیداری اذهان عامه و سهیم‌ساختن مردم در مباحث عمدهٔ سیاست خارجی کشور، فوق‌العاده بااهمیت می‌دانیم.

به گزارش ایسنا، این بیانیه وزارت خارجه افغانستان در پاسخ به مقاله منتشر شده روزنامه هشت صبح تحت عنوان «طرح منطقه‌ای اتمر و ظریف» که در آن ادعا شده است «طرح منطقه‌ای اتمر و ظریف در مقابل طرح ایالات متحدهٔ آمریکا، پاکستان و طالبان قرار دارد» منتشر شده است .

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا