نگرانی هاشمی، روحانی و وزارت خارجه از سخنرانی رهبری

به کوشش ناصر غضنفری، انصاف نیوز:

شنبه ۲۷ دى ۱۳۷۶      |     ۱۸ رمضان  ۱۴۱۸         |       ۱۷ ژانویه ۱۹۹۸

آقایان مصطفی پورمحمدى، مهندس سجادى و مهندس مسعود آمدند و گزارشى فنى و اطلاعاتى سلاح‌های ویژه و پیگیرى آمریکا و روسیه را دادند.

دکتر حسن روحانى نسبت به‏ سخنرانى دیروز رهبرى در نمازجمعه، بحثی ‏داشت از جهت نوع استدلال‌ها و طولانى ‏بودن و نشان‏ دادن اختلاف و سردى هوا و مشکلات نمازگزاران و توافق داشتیم که عملاً باعث تضعیف دولت خواهد شد؛ گرچه ایشان تا حدى جبران کردند.

در گزارش‌هاى خارجى، خبرگزارى‌ها و رسانه‌ها، سخنرانى رهبرى را مخالفت با مصاحبه آقاى خاتمى و مانع اجراى اهداف ایشان در نزدیکى با آمریکا معرفى ‏کرده‌اند و موج تأیید اظهارات رهبرى و مخالفت با سازش با آمریکا هم شروع شده که معنادار و کنایه‌آمیز است.

یکشنبه ۲۸ دى ۱۳۷۶

آقاى صباح زنگنه آمد. گفت در وزارت امورخارجه، از سخنرانى رهبرى در نمازجمعه دمغ‌اند و فکر مى‌کنند، برنامه تشنج‌‏زدایى ‏آنها به‏ هم خورده است. حدس مى‌زند از این پس مراجعاتى ‏که براى سرمایه‌گذارى در نفت و گاز ما بود، متوقف شود و قاعدتاً آمریکا هم فشار تحریم را زیاد مى‌کند. از من خواست، در سفر به عربستان سعودی، به‏‌خاطر با نقش مذاکراتى ‏که در تهران با امیرعبدالله ولیعهد عربستان و سعود الفیصل وزیر امورخارجه عربستان داشتم، براى همکارى در بالا بردن قیمت نفت پیگیرى کنم؛ گفتم آنها دلیل درستى براى بالابردن تولید اوپک ارایه ندادند و باید پیگیرى ‏کنیم.

البته من هنوز تصمیم قطعى به سفر نگرفته‌ام؛ اولاً به‏ خاطر توقعات زیادى که از این سفرم اظهار مى‌شود، از قبیل گرفتن امتیاز در بقیع و آثار ائمه و امتیاز براى شیعه و مسأله برائت و مسأله نفت؛ بدون اینکه در مقابل امتیازى بدهیم. ثانیاً به‏ خاطر اینکه تردید جدى داریم‏ که سفر را زیارتى انجام دهیم و یا سیاسى ـ زیارتى ‏که عربستان مى‌خواهد، با شروع سفر از ریاض، سفر سیاسى باشد.

خانم رمضانى، همسر آقاى رضا امراللهى و نماینده مجلس آمد. درباره موضع‏‌گیرى‌ها در مواردى که دو جناح تعارض دارند، مشورت‏ کرد. گفتم هر چه حق تشخیص مى‌دهد عمل کند و کارى به اینکه چه جناحى، راضى یا ناراضى مى‌شوند، نداشته باشد. از کنار گذاشتن شوهرش ‏گله دارد؛ با توجه به اینکه یزدى‌اند و از کارگزاران سازندگى، چنین انتظارى نداشته‌اند. گفت، بعد از آمدن آقای آقازاده، سازمان انرژى هسته‌اى دچار رکود شده و از من خواست به ایشان تذکر بدهم.

عفت، براى پیگیرى ویراستارى کتاب داستان «چشم به‏ راه» که نوشته است، به دفتر آمده بود.

عصر آقای علی آقامحمدى آمد. درباره تحلیلی که اخیرا دبیرخانه شوراى امنیت به دستور رهبرى درباره مسأله ثروت‌هاى بادآورده نوشته، نظرخواهى‏ کرد. نظراتى دادم. خطر و برنامه جناح چپ براى رهبرى را متذکر شد وگفت، برنامه دارند که رهبرى را در مقابل مردم قرار دهند. نسبت به مصاحبه آقاى خاتمى هم از لحاظ محتوى و هم از لحاظ شکل کار انتقاد داشت و گفت که شبکه سی‏‌ان‌‏ان، شرط‏ کرده بوده که نمازجمعه، ایران و عکس رهبرى و امام در دید دوربین نباشد. اگر این خبر درست باشد، خیلى‏ کار بدى است. گفت، در محل ملاقات‌های کنار اجلاس سران سازمان کنفرانس اسلامى، آقاى خاتمى هم به جاى عکس رهبرى، قاب‌هایى با عکس امام و آقاى خاتمى گذاشته بودند که مورد اعتراض دفتر رهبرى شده است. احتمال وجود مذاکرات پشت‏ پرده در مورد مصاحبه را مطرح ‏کرد.

سه‌شنبه ۳۰ دى ۱۳۷۶

در رسانه‌هاى خارجى، سخنرانى تند آقاى خاتمى، علیه آمریکا در مراسم دیشب، باعث تعجب غربى‌ها شده و افراد در تضاد با مواضع گذشته ایشان مى‌دانند و فکر مى‌کنند یا از ترس مخالفان یا با اجبار رهبرى و یا در اثر عدم عکس‌العمل آمریکا نسبت به مصاحبه ایشان با شبکه خبری سی‌‏ان‏‌ان است. افطار اکثر بچه‌ها جمع بودند.

منبع: خاطرات هاشمی رفسنجانی در سال ۱۳۷۶

انتهای پیام

نوشته های مشابه

پیام

  1. اخر سر هم با چپ ها رو هم ریختید زمینه تحریم ایران فراهم کردید و تو مجلس جار زدید کلاهک هستی داریم و از همال دوران تحریم های ایران شروع شد زمان دوران گل وبلبل خاتمی

  2. اینروزها دیگه برای بیشتر مردم ملاک سنجش سردار سلیمانی و عملکرد و اعتقادشده. ادب و خضوعشون و اینکه رهبری فرد حکیم و مورد وثوقی هستن و هر نظری که دارن حتما از روی حکمته ونه حتی مصلحت چه رسد به حسابرسیهای شخصی و چه و چه…حالا هدف از انتشار این مطالب چی هست باید گفت که متاسفانه انتشار این خاطرات چهره عده ای رو مخدوش تر از پیش کرد. ستون نگهدارنده ایرانی که اسم «کشور امام زمان» رو حمل میکنه رهبری شه. و ما مردم ایران که انتخاب شما مسئولین «توسط ما» انجام میشه، اعتقادمونه که پرچمداری این افتخار یقینا به فردی سپرده شده که خداوند موید صلاحیتشه. و تمام گفته ها و عملکردش ثابت میکنه این صلاحیت رو. یاعلی

  3. هاشمی رفسنجانی، فتنه ی ۸۸ رو بپا کرد، موسوی و کروبی رو تحریک کرد که بریزید تو خیابون و بگوئید تقلب شده. نامه ی بدون سلام به رهبر معظم انقلاب نوشتن.خدا از سر تقصیراتش نگذره که عاشق پُست و مقام و دنیا بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا