کاهش ۳۰درصدی مهاجرت ایرانیان به خارج از کشور

دویچه وله آلمان در گزارشی نوشت:

اگر چه که فرار مغزها در ایران همچنان ادامه دارد اما خبرها حاکی از آن است که مهاجرت به خارج از کشور نسبت به سال ۱۳۹۳ و آغاز دوران ریاست جمهوری حسن روحانی کاهش یافته باشد.

به گفته حسن قشقاوی معاون كنسولی، امور مجلس و ایرانیان وزیر امور خارجه ایران در سال ۱۳۹۳ حدود ۷۰۰ هزار سند مربوط به مسافرت به خارج از كشور صادر شده است این تعداد در سال ۱۳۹۴ حدود ۵۰۰ هزار سند بود و حدس زده می​شود این آمار در سال جاری هم كاهش یابد.

قشقاوی در نشست خبری روز جمعه (۲۹ آوریل/ ۱۰ اردیبهشت) از كاهش ۳۰ درصدی روند مهاجرت اعم از نخبگان و غیرنخبگان ایرانی به خارج از كشور در سال ۹۴ نسبت به سال ۹۳ خبر داد.

اما خود آقای قشقاوی به “متناقض‌آمیز” بودن این آمار اشاره می​ کند و مثال می​ آورد که مهاجرت به خارج از كشور ممكن است از كشورهایی مثل تركیه انجام گرفته باشد كه نیاز به اخذ ویزا وجود ندارد.

خوشبینی بازگشت ایرانیان به کشور

با روی کارآمدن دولت روحانی انتظار می ​رفت که روند مهاجرت ایرانیان به خارج از کشور کاهش یابد. مقامات حتی ایرانیان مقیم خارج را تشویق به بازگشت به کشور خود کردند. معاون وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی در سال ۱۳۹۲ در همین رابطه از تشکیل “کمیته” برای دعوت از هموطنان خارج از کشور به دستور روحانی خبر داده بود. وی اعلام کرد که مهاجرانی که مایل به بازگشت هستند می‌توانند از ایمیل معاونت کنسولی وزارت خارجه وضعیت حقوقی خود را استعلام کنند.

قشقاوی در آن زمان صریحا گفت: «ما به افراد دروغ نمی‌گوییم چون اگر در یک مورد هم دروغ بگوییم اعتبار وزارت‌خارجه زیر سوال می‌رود.»

برخلاف قول و وعده​ های مقامات ایرانی شماری از ایرانیان در بازگشت به کشور بازداشت شدند. حسین نورانی نژاد، سراج‌الدین میردامادی، سعید رضوی فقیه، ساجده عرب‌سرخی، مصطفی عزیزی و سعید پورحیدر از جمله افراد دستگیر شده در دوره ریاست جمهوری روحانی هستند که پس از بازگشت به ایران دستگیر شدند. معاون كنسولی و امور مجلس وزیر امور خارجه در نشست خبری خود درباره سرنوشت این افراد توضیحی نداد.

“۹۵ درصد از ایرانیان مشکلی برای رفت و آمد ندارند”

قشقاوی اکنون آنچه که در سال ۱۳۹۲ اعلام کرده بود را تکرار ‌می‌کند و تاکید دارد که بیش از ۹۵ درصد از اتباع ایرانی مقیم خارج هیچ مشكلی برای رفت وآمد به كشور ندارند. وی خاطرنشان کرد: «بسیاری از افرادی كه به ایران سفر می​ كنند بر این اعتقادند كه ایرانی كه در واقعیت وجود دارد، ارتباطی به ایرانی كه در تبلیغات مطرح می​شود ندارد.»

معاون كنسولی و امور مجلس وزیر امور خارجه برای آن عده از ایرانیانی كه اخیرا “با موج سوریه‌ای” به كشورهای غربی مهاجرت كرده ​اند و تمایل دارند به ایران برگردند، گفت که نمایندگی​ های ایران در خارج از کشور شرایط بازگشت را برای این افراد تسهیل می ​کنند.

انتهای پیام

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن