روایت احمد خاتمی از «جهاد» آیت‌الله مصباح علیه رژیم شاه

سیداحمد خاتمی، عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: جهاد آیت‌الله مصباح یزدی جلوه‌های مختلف دارد، اسناد جامعه مدرسین برای قبل از انقلاب، در هشت جلد به چاپ رسیده و هیچ بیانیه‌ای از جامعه مدرسین نیست که اسم آیت‌الله مصباح یزدی در آن نباشد. در شرایطی که طاغوت مخالفان خود را زندانی و اعدام می‌کرد و انتشار نشریه علیه شخص شاه در حقیقت حکم اعدام فرد منتشر کننده را به دنبال داشت، آیت‌الله مصباح یزدی به این اقدام شجاعانه دست زد. بیانیه جامعه مدرسین حوزه علمیه قم که در آن براندازی رژیم طاغوت به‌عنوان هدف اصلی جامعه مدرسین مطرح شده بود به دست آیت‌الله مصباح یزدی نوشته شد و این موجب شد که نیروهای رژیم به دنبال دستگیری این شخصیت باشند. بعد از انقلاب تحریف‌گران با دروغ و تهمت شخصیت آیت‌الله مصباح یزدی را به صورت دیگری به نمایش گذاشتند گویا ایشان نقشی در مبارزات انقلابی نداشته است.

به گزارش فارس آیت‌الله سید احمد خاتمی امشب در مراسم بزرگداشت آیت‌الله محمدتقی مصباح یزدی که از سوی رهبر انقلاب در شبستان امام خمینی(ره) حرم مطهر حضرت معصومه(س) برگزار شد، توجه ویژه رهبر معظم انقلاب اسلامی به آیت‌الله مصباح یزدی را نشان از الگوبودن آن مرحوم دانست و اظهار کرد: آیت‌الله مصباح یزدی عالمی در تراز انقلاب اسلامی بود و کسی که به دنبال عالم بودن است باید از این شخصیت الگوبرداری کند.

وی ضمن تقدیر از حضور علما و مردم در تشییع آیت‌الله مصباح یزدی عنوان کرد: این حضور قابل توجه در این شرایط خاص نشان از تکریم ویژه از آیت‌الله مصباح یزدی است.

عضو هیأت رئیسه مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب در پیام خود 14 ویژگی را برای آیت‌الله مصباح یزدی مطرح کرده‌اند، عنوان کرد: موفق به سلوک در معرفت توحیدی، دارای زبان گویا در اظهار حق و کم نظیری از جمله این ویژگی‌هاست؛ اگر کسی بخواهد کتابی در مورد این شخصیت ارائه دهد می‌تواند در هر کدام از فصل‌های این کتاب به یکی از ویژگی‌های این عالم بپردازد.

وی با تاکید بر اینکه جهاد در فرهنگ قرآن به معنای تلاش در راه دین و مسیر اعتلای کلمه‌الله است، گفت: این تلاش گاهی در میدان جنگ نظامی است که می‌شود قتال و گاه در میدان جنگ فرهنگی و سیاسی است که می‌شود جهاد؛ آیت‌الله مصباح یزدی رزمنده مبارز و قهرمان ضدطاغوت و هم مجاهد پس از انقلاب در حوزه‌های فرهنگی و سیاسی بوده است.

خاتمی با اشاره به اینکه جهاد آیت‌الله مصباح یزدی هشت جلوه مختلف دارد، مطرح کرد: اسناد جامعه مدرسین برای قبل از انقلاب، در هشت جلد به چاپ رسیده و هیچ بیانیه‌ای از جامعه مدرسین نیست که اسم آیت‌الله مصباح یزدی در آن نباشد.

وی ادامه داد: در شرایطی که طاغوت مخالفان خود را زندانی و اعدام می‌کرد و انتشار نشریه علیه شخص شاه در حقیقت حکم اعدام فرد منتشر کننده را به دنبال داشت، آیت‌الله مصباح یزدی به این اقدام شجاعانه دست زد.

خاتمی گفت: بیانیه جامعه مدرسین حوزه علمیه قم که در آن براندازی رژیم طاغوت به‌عنوان هدف اصلی جامعه مدرسین مطرح شده بود به دست آیت‌الله مصباح یزدی نوشته شد و این موجب شد که نیروهای رژیم به دنبال دستگیری این شخصیت باشند.

امام جمعه موقت تهران تصریح کرد: بعد از انقلاب تحریف‌گران با دروغ و تهمت شخصیت آیت‌الله مصباح یزدی را به صورت دیگری به نمایش گذاشتند گویا ایشان نقشی در مبارزات انقلابی نداشته است.

وی خاطرنشان کرد: آیت‌الله مصباح یزدی با احسان طبری لیدر حزب توده و همچنین لیدر فداییان خلق نیز مناظره کرد که بعد از گذشت زمانی این جریانات به برتری این عالم دینی اعتراف کردند.

خاتمی با اشاره به اینکه آیت‌الله مصباح یزدی در برابر استحاله‌های فکری ایستاد و هزینه آن که هتک حرمت و اهانت بود را پذیرفت، اظهار کرد: افرادی که هیچ تقوایی نداشتند هر چه ناجوانمردی داشتند را نثار آیت‌الله مصباح یزدی کردند لازم نیست ترکش گلوله به انسان برخورد کند تا انسان جانباز و رزمنده شود، این ترکش‌ها و ناجوانمردی‌ها سخت‌تر است.

استاد سطوح عالی حوزه علمیه با بیان اینکه بنده نسبت به آیت‌الله مصباح یزدی به عنوان فقیه، فیلسوف، متفکر و صاحب نظر در مسائل اسلام ارادت ویژه دارم، عنوان کرد: این شخصیت خلاء امثال شهید مطهری را پر کرد.

وی بصیرت و بصیرت‌افزایی را دیگر ویژگی آیت‌الله مصباح یزدی دانست و گفت: هر چند حوزه ما انقلابی است و بصیرت و انقلابی‌گری در حوزه قابل مشاهده است اما همچنان اهمیت دارد که ما در مسیر انقلابی حرکت کنیم و بصیرت داشته باشیم.

خاتمی از آیت‌الله محمد یزدی رئیس فقید جامعه مدرسین حوزه علمیه قم یاد کرد و گفت: این شخصیت نیز فردی انقلابی و تاثیرگذار در نظام اسلامی بوده است.

وی حضور فرهنگی پررنگ در تولید اندیشه دینی، نگارش کتب راهگشا و تربیت شاگردان ممتاز و اثرگذار را از دیگر ویژگی‌های آیت‌الله مصباح یزدی دانست و عنوان کرد: این شخصیت متوجه شد که دشمن فرهنگ دینی را هدف قرار داده به همین علت تلاش خود را در این حوزه متمرکز کرد و جایگاه امروز مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره)، مؤسسه در راه حق، مجموعه باقرالعلوم، طرح ولایت، برگزاری جلسات عمومی برای نقد اندیشه‌های مختلف و حضور فعال در ستاد انقلاب فرهنگی از جمله دستاوردهای این شخصیت است.

امام‌جمعه موقت تهران با تاکید بر اینکه آیت‌الله مصباح یزدی حضوری انقلابی در همه میدان‌ها داشت، اظهار کرد: تعبیر عمار انقلاب برای این استاد حوزه بسیار درست است، عمار امام(ع) نیز در سن 95 سالگی از دنیا رفت و همیشه از حق و امیرالمؤمنین(ع) می‌گفت.

وی با تاکید بر اینکه همه ریزش‌ها با جداشدن از ولایت رخ می‌دهد، عنوان کرد: واقفیه از جمله گروه‌هایی بودند که از ولایت جدا شدند و به انحراف رفتند.

خاتمی ولایت‌مداری را از مهم‌ترین ویژگی‌های آیت‌الله مصباح یزدی دانست و گفت: این عالم در سال 1313 به دنیا آمدند و از رهبر معظم انقلاب اسلامی پنج سال بزرگ‌تر هستند اما احترام خاص و ویژه‌ای نسبت به رهبری داشتند و تابع بودند.

انتهای پیام

دیباچه

نوشته های مشابه

پیام

  1. قبلا دهه ها بلکه سده ها میگذشت تا افرادی دست به تحریف بزنند!! الان تحریف وقایع، به تاریخ نمی رسد! روزانه شده لامصب.

  2. آقای احمد خاتمی من هم کلی ترکش گلوله ی حرف و اهانت دارم ! کجا برم درصد جانبازیمو بگیرم ؟!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا