نامه‌ی مولوی عبدالحمید به رهبری

مولوی عبدالحمید در نامه‌ای به رهبری انقلاب، مهم‌ترین مشکلات و دغدغه‌های اهل‌سنّت ایران را به اطلاع ایشان رساند.

به گزارش انصاف نیوز به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان، مولوی عبدالحمید در نامه‌ای که به تازگی آن را به دفتر آیت‌الله خامنه‌ای ارسال کرده، ابتدا به «حمایت بی‌ادعای فرزندان اهل‌سنت ایران اسلامی از نظام جمهوری اسلامی در سخت‌ترین شرایط» و «نقش تأثیرگذار اهل‌سنت در انسجام ملی و حفظ امنیت کشور» اشاره کرد.

وی در بخش دیگری از این نامه با تأکید بر اینکه «پس از گذشت ۴۲ سال از پیروزی انقلاب اسلامی، اهل‌سنّت ایران همچنان در باب حقوق شهروندی با مشکلات و دغدغه‌های فراوانی مواجه‌اند، به‌نحوی که احساس می‌کنند در ایران اسلامی شهروند درجۀ چندم به‌حساب می‌آیند.» عدم انتصاب شایستگان اهل‌سنت به‌عنوان وزیر، استاندار، مشاور یا معاون رئیس‌جمهور، نمایندۀ ولی فقیه و مشاور رهبری و «بکارگیری اندک» آنها در وزارتخانه‌ها، نیروهای مسلح و نیز ادارات مراکز استان‌های سنی‌نشین را ازجملۀ دغدغه‌های اهل‌سنت دانست.

امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان به فرمان رهبر انقلاب در پاسخ به نامۀ مرداد ۹۶ خود اشاره کرده و نوشت: «اینجانب مرداد ماه ۱۳۹۶ نامه‌ای مرقوم داشتم که فرمان حکیمانه حضرتعالی را در پی داشت، اما متأسفانه آن فرمان روشن تاکنون از سوی مدیران اجرایی کشور موردعمل قرار نگرفته است؛ شاید به‌خاطر آنکه رسماً ابلاغ نشده و یا اینکه صوری تلقی شده است.»

مولوی عبدالحمید در فراز دیگری از نامۀ خود به یکی از دغدغه‌های مهم این روزهای اهل‌سنت ایران اشاره کرده و نوشت: «اخیراً نهادی نوبنیاد با عنوان “شورای برنامه‌ریزی مدارس علوم دینی اهل‌سنّت” که تلاش دارد کلیۀ امور مذهبی اهل‌سنّت را با کمک و فشار نهادهای امنیتی و قضایی در نقاط مختلف کشور، در شهرها و روستاها به دست بگیرد و خود را متولی تمام امور مذهبی اهل‌سنّت بداند، بر دغدغه‌های شهروندان اهل‌سنّت کشور افزوده است. این نهاد در حالی امور مذهبی اهل‌سنّت را به‌دست گرفته ‌و محدودیت‌هایی در آن إعمال کرده که براساس اصل ۱۲ قانون اساسی، به پیروان مذاهب اسلامی در امور مذهبی‌‌شان آزادی کامل داده شده است. ضمن آنکه در تمام کشورها سازمان اوقاف و امور خیریه برای رسیدگی به امور دینی و مذهبی تعریف شده و برادران شیعۀ ما هم برای پیگیری امور مذهبی خود به سازمان اوقاف مراجعه می‌کنند.»

وی همچنین با بیان اینکه «پیگیری‌ها در چهار دهۀ گذشته نشان داده که برای اهل‌سنّت در جاهای خاصی تصمیم‌گیری می‌شود و بیشتر تصمیم‌ها فراقانونی و سلیقه‌ای است» این موضوع را «معضل اصلی» برشمرده‌ و در ادامه تأکید کرد: «مجموعۀ این مشکلات و دغدغه‌ها به مرور سبب شده بخشی از اصیل‌ترین ایرانیان که در تاریخ گذشته و معاصر برای تمامیت ارضی کشور و حفظ امنیت پایدار و انسجام ملی از دادن جان خود دریغ نکرده‌اند و وطن‌شان را بسیار دوست دارند، روحیۀ خود را از دست داده و از بهترشدن اوضاع کاملاً ناامید شوند.»

مولوی عبدالحمید در ادامه، «ایجاد تغییرات حکیمانه و مدبرانه» را خواستۀ عموم اهل‌سنّت ایران از رهبری دانست و در پایان یادآور شد: «مراتب جهت تدبیر عاجل، صرفاً با هدف دلسوزی و خیرخواهی بدون هیچ غرض دیگری برحسب آیۀ ۸۳ سورۀ مبارکۀ «نساء» به عرض رسید؛ «وَإِذَا جَاءَهُمْ أَمْرٌ مِنَ الْأَمْنِ أَوِ الْخَوْفِ أَذَاعُوا بِهِ وَلَوْ رَدُّوهُ إِلَى الرَّسُولِ وَإِلَى أُولِی الْأَمْرِ مِنْهُمْ لَعَلِمَهُ الَّذِینَ یَسْتَنْبِطُونَهُ مِنْهُمْ وَلَوْلَا فَضْلُ اللَّهِ عَلَیْکُمْ وَرَحْمَتُهُ لَاتَّبَعْتُمُ الشَّیْطَانَ إِلَّا قَلِیلًا» ـ والأمر الیکم»

انتهای پیام

نوشته های مشابه

پیام

  1. ان شاءالبه تمام اقوام و مذاهب به یک اندازه از فضای کشور استفاده کند تا دیگر خونی ربخته نشود و پایه های کشور ایران از داخل متزلزل نشوند.البته مستلزم آن است که در جوامع مذهبی مقابله با افکار تفکیری ساخته شده کنیم.و راه را برای گروه های معاند وحدت ببندیم و از بنیه ریشه کن کنبم.

  2. جناب مولوی عبدالحمید.
    سلامُ علیکم
    بنده نه بعنوان یک کرد.بلکه. بعنوان یکی ازآحاد ملت شریف ایران به بعضی مواضع سیاسیون. اعتراض داشته ودارم….. از کم کاریها ووعدههای دروغ وپوشالی… ولی بیشترین اعتراض من به نوحه عملکرد بزرگان اهل سنت دررابطه با انتخابات این چند ساله اخیر میباشد…. نه در جایگاه دفاع از رهبری هستم وصدالبته منویات ایشان احتیان به دفاع خقیری مثل من دارد… من به جنابتان توصیه دارم این نامه را به شخص رئیس جمهور مینوشتید… همان کسی که یک ردیف وعده وعید. به همه وبخصوص جامعه اهل سنت ایران داد وصدالبته همگی پوچ واهی… آقای عبدالحمید شما وخیلی از عزیزان اطلاع کافی از مواضع حکیمانه واصولی مقام معظم رهبری دارید واحتیاج به شرح وتفسیر نیست… ازآن جناب عاجزانه تقاضا دارم. در گرفتن مواضع وتصمیمات از جاده عدل وانصاف خارج نشوید.. گفتی بسیاراست به این کمترین اکتفا نمودم… وسلام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا