«فراجناحی بودن سردار سلیمانی را در چارچوب اندیشه انقلابی او تحلیل می‌کنیم»

همزمان با سالروز تشییع پیکر سردار قاسم سلیمانی در شهر کرمان و تدفین این شهید جمعیت توسعه و آزادی استان کرمان با صدور بیانیه ای تاکید کرد: سردار سلیمانی نمونه یک انقلابی واقعی و یک پاسدار طراز انقلاب اسلامی است. او انقلابی بودن و تداوم مسیر انقلاب را نه در رویکردهای حذفی بلکه در جذب حداکثری می‌دانست.

به گزارش واحد ارتباطات جمعیت؛ متن کامل این بیانیه به شرح ذیل است:

یک سال از ترور ناجوانمرادنه و خلاف ضوابط بین‌المللی سردار پرافتخار ایران و پناه مسلمانان منطقه، در فرودگاه بغداد می‌گذرد. سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی که بیش از چهل سال از عمر شریف خویش را صرف دفاع از اسلام، تمامیت ارضی کشور، امنیت مرزها و مبارزه با فقر و تحجر کرد، اکنون به یکی از سرمایه‌های نمادین کشور و منطقه بدل شده و وظیفه نخبگان کشور است تا میراث گران‌بهای این شهید والامقام را پاس بدارند.

جمعیت توسعه و آزادی استان کرمان در این رابطه معتقد است:

یک: حاج قاسم سلیمانی هم در طول دوران حیات طیبه خود و هم پس از شهادت خود، سرمایه‌ی بی بدیلی است که تا سالیان سال می‌توان و باید از آن بهره برد. مراسم تشییع پیکر این شهید بزرگوار به رنگین کمان وحدت و صحنه بی بدیلی تبدیل شد که می‌شد بیشترین بهره را از آن در راستای اعتلای کشور کسب کرد.

حفظ اتحاد و پرهیز از قطب بندی‌های کاذب در کشور، مهمترین توصیه شهید سلیمانی است. حاج قاسم با در نظر گرفتن بی‌ثباتی‌های عراق و افغانستان، مهمترین خطر برای کشور را در تعمیق تفرقه و پراکندگی نیروهای موثر جامعه می‌دانست و تاکید داشت برای حفظ ثبات نیازمند تقویت همگرایی و پرهیز از واگرایی هستیم.

دو: سردار سلیمانی نمونه یک انقلابی واقعی و یک پاسدار تراز انقلاب اسلامی است. او انقلابی بودن و تداوم مسیر انقلاب را نه در رویکردهای حذفی بلکه در جذب حداکثری می‌دانست. ما انقلابی واقعی را چونان سردار سلیمانی می‌دانیم که با شعارزدگی فاصله دارد؛ مسائل را به خوبی تحلیل می‌کند، درک لازم از ظرفیت‌های کشور را دارد و سعی می‌کند با رفتار و منش خود، جبهه حامیان انقلاب را تقویت کند؛ نه آنکه با ادعای انقلابی‌گری به جنگ ارزش‌های والای انقلاب برود. او انقلابی‌ها را به یک جمع محدود خلاصه نمی‌کرد و «همه با هم بودن» را به جای «همه با من بودن»، صورتی عینی بخشید.

سه: حاج قاسم در قامت یک پاسدار سعی کرد به وصیت امام خمینی (ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی وفادار بماند و وارد دسته‌بندی‌های سیاسی نشود. تجربه بشری نشان داده که فراجناحی بودن نهادهای اجماعی کشور ضرورتی انکار ناپذیر است. ورود چهره‌های خدوم نظامی و سایر مسئولانی که بر کرسی نهادهای اجماعی تکیه زده‌اند، به آوردگاه نزاع‌های جناحی جز خسران و کاهش اعتماد عمومی هیچ دستاورد دیگری ندارد. در طول حیات پربرکت سردار سلیمانی یک کلمه نمی‌توان یافت که او از موضع یک کنشگر با جریانات سیاسی سخن گفته باشد. حتی آنجا که منتقد برخی رفتار‌ها بوده با رویکردی مداراجویانه و از موضعی فراجناحی و با هدف اصلاح با مسأله برخورد کرده است.

ما فراجناحی بودن و ارتباط موثر سردار سلیمانی با چهره‌های سیاسی در جناح‌های مختلف را در چارچوب اندیشه انقلابی او تحلیل می‌کنیم.

اما تعجب آور اینکه سخنگویان و تریبون‌های برخی گروه‌های انحصارطلب که قصد دارند این چهره فراجناحی را وجه‌المصالحه نزاع‌های بی‌پایان باندی و گروهی خود کنند، تاکید برفراجناحی بودن حاج قاسم را بر نمی‌تابند و سعی می‌کنند با توسل به شیوه‌های گوناگون سردار سلیمانی را در چارچوب ذهن انحصارزده خویش تحلیل و تفسیر کنند.

چهار: اگر ملت بزرگ ایران طی سال‌های اخیر با سلحشوری‌ها و وسعت مشرب فکری حاج قاسم آشنا شده‌اند؛ مردم کرمان این افتخار را یافته‌اند تا از سال‌های آغازین انقلاب اسلامی با او آشنایی و موانست داشته‌ باشند و از سیره و سلوک آن شهید عزیز آگاهی و تجربه‌های گران‌بهایی داشته باشند.

برای ما حاج قاسم سلیمانی انسانی شجاع، برادری مومن، پاسداری آگاه، سربازی شریف و سرداری مطیع فرمانده کل قوا بود که میان مکتب و میهن تعارضی نمی‌دید که راز محبوبیت او را باید در چنین موضوعاتی باید یافت.

پنج: اندیشه حاج قاسم حاصل چهل سال فعالیت آن چهره‌ی جاودانه است و این مساله ضرورت دقت نظر در تبیین و ترویج این اندیشه را دو چندان می‌کند. ما ترویج اندیشه‌ی این شهید بزرگوار را خارج از کنش‌های سطحی و شکلی دانسته و معتقدیم فرم‌گرایی امکان ترویج مکتب شهید را خصوصا در نسل جدید با کندی روبرو خواهد کرد. از این رو معتقدیم بایستی با بهره‌گیری از همه‌ی ظرفیت‌های فکری و برنامه‌ریزی دقیق، امانت‌دار شایسته‌ای برای این مکتب و اندیشه باشیم.
جمعیت توسعه و آزادی استان کرمان با گرامیداشت یاد و خاطره سردار حاج قاسم سلیمانی و همراهان باوفایش خصوصا سردار شهید حسین پورجعفری که در اقدام تروریستی دولت آمریکا، به جوار رحمت حق عروج کردند؛ به روان تابناک این شهدای والامقام سلام و درود می‌فرستد.

همچنین لازم می‌دانیم با خانواده‌های از دست‌رفتگان حادثه تشییع پیکر شهید سلیمانی ابراز همدردی مجدد نموده و برای این عزیزان غفران الهی مسالت نمائیم. جمعیت توسعه و آزادی امیدوار است با گذشت یک‌سال از حادثه غم‌بار تشییع در کرمان، زوایای پنهان و مبهم این حادثه تلخ روشن شده تا از تکرار چنین تجربه‌های سهمگینی در آینده جلوگیری شود.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا