بیت رهبری و ضرورت سخنگو

حجت‌الاسلام شهاب الدین حائری شیرازی فرزند مرحوم آیت الله حائری شیرازی امام جمعه‌ی اسبق شیراز، در یادداشتی تلگرامی با عنوان «بیت رهبری و ضرورت سخنگو» نوشت:

این یک واقعیت شیرین و قابل ستایش است که رهبری وقتی دستور مهمی که با جان مردم مرتبط است، می‌دهند با سوال وپرسش طیف وسیعی از جامعه مواجه می‌شوند. این امر نشانگر پویا بودن و رشد و بلوغ جامعه است.

اگر چه ممکن است برای حُکام تلخ باشد اما داروی تلخی است که دوای جامعه ایران در آن نهفته است.

بدیهی است که نه خود رهبری مدعی عصمت وارتباط با عالم غیب اند و نه اکثریت قریب به اتفاق جامعه چنین جایگاهی برای رهبری قائل اند.

نتیجه منطقی چنین مقدمه ای آن است که که در امری مثل جان مردم، وقتی تصمیمی از سوی رهبری، گرفته می‌شود نیاز به اقناع مردم باشد.

همانگونه که وقتی رئیس جمهور تصمیمی میگیرد مورد سوال واقع شده و سخنگوی دولت و وزیر.و… به رفع شبهه میپردازند .

اگر در سالیان اول انقلاب کسی به خود اجازه پرسش از رهبر را نمی‌داد این امر ناشی از هزاران سال فرهنگ خدا شاهی بود و الّا سیره پیامبر (ص) و علی (ع) تواضع و خاکساری و پاسخگویی بوده است.

امیرمومنان(ع) علی رغم واجد بودن مقام عصمت، مردم را به خیرخواهی و نصیحت و نقد و نظر در کار خویش و دیگر حُکام دعوت مینمایند. (۱)

پرسشگری از حکام و دوری از عصمت و قداست تراشی برای ایشان، نتیجه روشنگری خردورزان جامعه است، که در هیاهوی متملقین خود را نباختند و مردم را آگاه ساختند.

اگر همین فضای پرسشگری در آبان ۵۸ بود نه سفارتی تسخیر میشد و نه انقلاب دوم نام میگرفت ونه عوارض آن، چهل سال دامنگیر مملکت میشد.

این فضای پرسشگری بایست با پاسخ های اقناع کننده از جانب حاکمان آرام شود والا به زوال اقتدار حاکمیت خواهد انجامید.

لذا ضروری‌ست از طرفی در سخنرانی ها، این پیش فرض که ناچار از اقناع مردم هستیم در نظر گرفته شود، همچنین سخنگوی عاقلی که ادراک مناسبی از فضای جامعه دارد در بیت رهبری منصوب گردد تا علل تصمیمهای رهبری را برای مردم روشن و به پرسشهای جامعه در این خصوص پاسخ گوید.

بدیهی است این امر به بهبود عملکرد تصمیم سازان نهاد رهبری و افزایش مقبولیت رهبری خواهد انجامید .


۱) یکى از واجبات الهى، یکدیگر را به اندازه توان نصیحت کردن، و بر پا داشتن حق، و یارى دادن به یکدیگر است. هیچ کس هر چند قدر او در حق بزرگ، و ارزش او در دین بیشتر باشد، بى نیاز نیست که او را در انجام حق یارى رسانند، و هیچ کس گرچه مردم او را خوار شمارند، و در دیده‏ ها بى ‏ارزش باشد، کوچک‏تر از آن نیست که کسى را در انجام حق یارى کند، یا دیگرى به یارى او برخیزد…

پس، از گفتن حق، یا مشورت در عدالت خوددارى نکنید، زیرا خود را برتر از آن که اشتباه کنم  و از آن ایمن باشم نمى‏ دانم، مگر آن که خداوند مرا حفظ فرماید…
(خطبه۲۱۶ نهج البلاغه در حقوق متقابل مردم وحکام)

وَ اِنْ ظَنَّتِ الرَّعِیَّهُ بِکَ حَیْفاً فَاَصْحِرْ لَهُمْ بِعُذْرِکَ، وَ اعْدِلْ عَنْکَ ظُنُونَهُمْ بِاِصْحارِکَ.
هرگاه رعیت گمان ستمى بر تو ببرد آشکارا عذرت را به آنان ارائه کن، و به اظهار عذر، گمانهاى آنان را از خود بگردان.(نهج البلاغه: نامه ۵۳)

انتهای پیام

نوشته های مشابه

پیام

 1. سلام.
  زیبایی کلام. رهبر فرزانه. و بصیر .در این میباشد که از .بروکراسیهای مرسوم .حاکمان این زمان . بدور است. (چرا که رهبر امت. همچون پدر .معنوی است .جدای از رهبران مادی مرسوم است . )
  حرفی که از دل امام امت برآید .. لاجرم بر دل امتشان. نشیند.
  البته .آنچه صلاح. مردم . و نیاز آن.در این زمان .باشد. رهبر عزیز. خود.کاملا بر آن واقف هستند.( جاذبه امام امت. در خود کلام امام. نهفته است.نیاز به تفسیر آن نمیباشد. ) امت .از کوچک و بزرگ و با سواد و بیسواد. و……..هر کس به اندازه نیازش بهره میگیرد.(.از این چشمه هر کسی. به اندازه نیازش سیراب میگردد).. امت . بصیر و آگاه است. نیاز به سخنگو و مفسر نیست.
  . هر چه این رابطه (امت و امام ). مستقیم و بدون واسطه باشد.عمیق و دلنشین و. زیباتر است . .امام خمینی (ره ) و امام خامنه ای (حفظ الله ) و امت بصیر. کلام این دو بزرگوار را .نیاز به توضیح و سخنگو نمیبیند. .البته این برداشت. یکی از سربازآن ولایت میباشد. الله و اعلم.
  التماس دعا .
  یاعلی.

  7
  17
  1. جناب سید عباس، چی میگی!!؟ خود این مشارالیهما این ادعاهائی را که شما کردی، نداشته اند.

 2. این مطلب کاملا درست است
  اما اگر ملاحظه فرمایید سخنگوی دفتر رهبری ، ائمه محترم جمعه و جماعت ، جراید و فعالان انقلابی فضای مجازی بوده و هستند

  2
  10
 3. احمق ها پارا فراتر از حدتان نگزارید ریشه تمام بدبختی های ما کودنی شما افساد طلبان است ما نمی‌گوییم رهبر معظم معصومند ولی ایشان صد هزار مرتبه از شما وطن فروشان بی دین و کج فهم از اسلام با درایت تر و عاقل ترند و منافع کشور را بیشتر لحاظ میکنند شما تفاله غرب گرایان از عصر قاجار و پهلوی هستید که اگر می‌توانستند کل مملکت را از صدر تا ذیل می‌فروختند

  اگر لانه جاسوسی تسخیر نمیشد در این سالها جای ۴ الی ۵ فتنه ۴۰ الی ۵۰ فتنه داخلی تجزیه و کودتا داشتیم و کشور ما هم ردیف سوریه یمن عراق لیبی افغانستان بود.

  7
  16
 4. انصاف نیوز یه رسانه اجاره ای است که دقیقا خط ولایت فقیه رو هدف گرفته دفعه اولتون نیست بزودی رسوا خواهیم شد به کجاها وصلید

  9
  11
 5. سلام… جنا ب آقای شهاب الدین، نه جنابعالی در موقعیت اظهار نظر در مورد حوادث سال ۵۸ هستی و نه در آن تاریخ متولد شده بودی و ای کاش پایت را از گلیمت در این مورد درازتر نمیکردی، و بنده بعنوان یک شیرازی که سالها همسایه منزل شما و از مریدان ایشان پدرتان آن مرجع ولایتمدار بودم، شما را در حدو اندازه های این مقدار نمی بینم. داشتن یک سخنگو در دفتر رهبری مطالبه خوبیست امانه با این انشا و لفاظی… مواظب حرمت پدرتان باشید

  10
  13
 6. بعضی کامنتها رو‌ک‌میخونی فکرت ب سمت داعش می‌ره.چقد خشن و بد دهن تند.یه درخواست یا یا نظر و ایده از طرف ی نفر بوده چیز بدی هم نگفته.

 7. آقای حائری از طرفی می گوید امام علی علیه السلام به پرسشگری از خود دعوت کرده و از طرف دیگر مبنای پرسشگری از رهبری را عدم عصمت رهبر قرار می دهد. و این نشانه ی ناپختگی وعدم تسلط ایشان بر مبانی دینی است و به همین دلیل خطری که بارها امام راحل هشدار داد در کمین ایشان است که تا پخته نشده آید ورود به کارها خطرناک است. پرسشگری هیچ ربطی به عصمت ندارد چون منشأ پرسش لزوما خطای پرسش شونده نیست و بسیاری اوقات ما آگاهی پرسشگر است. بسیاری از مسائل فقهی منتج از پرسش از معصوم است که بسیاری از این پرسش ها حالت انتقادی دارد. البته دم خروس اعتراض به تسخیر لانه جاسوسی هم از لابلای مطلب ایشان پیداست و معلوم نیست سنشان قد نمی دهد یا خود را به تغافل می زنند که امام راحل در این خصوص چقدر مورد سوال قرار گرفت و چقدر روشنگری کرد و البته پیش بینی هم کرد که روزی کسانی پیدا شوند و ایشان را به این خاطر محکوم کنند.

 8. آقای حایری با این شیب ملایم حرکت کنید آینده روشنی دارید یا آقای امجد یا کدیور یا مجتهد شبستری و یا تاج‌زاده دیگری خواهید شد. رسانه های افساد طلب هم با پاچه خواریتون دارن شارژتون میکنن برای ادامه مسیر. به نظرم رهبری نیازی به سخنگو ندارن چون هرگز مبهم گویی ندارن. آدمهای مجمل و مبهم گو نیاز به سخنگو دارن. تجربه چهل ساله انقلاب نشون میده اونایی که نیاز به توجیه دارن امثال شماها هستید که فکر میکنید خیلی میفهمید و کسی در حد فهم شما نیست. کسی که فکر می‌کنه مشکلات انقلاب ما ناشی از تسخیر لانه جاسوسیه معلومه اصلا توی باغ نیست و کلی باید براش جلسه توجیهی گذاشت. در قضیه واکسن حضرت آقا فرمود اگه واکسن آمریکایی و انگلیسی کارساز بود چرا وضعیت آمریکا و انگلیس در کرونا اینقدر افتضاحه؟ ببینید چقدر استدلال ساده و محکم و قابل فهم برای همه؟ کسانی که خودشونو به نفهمی زدن هیچ سخنگویی نمیتونه توجیهشون بکنه.

  1
  1
 9. کمی تند روی را کنار بگذار و یک لیوان آب بخور و کمتر توهین کن … وطن فروش با اصولگرا و اصلاح‌طلب و دیگر احزاب فرق میکند شاید فردی کمونیست باشد ولی جان خود را برای وطنش بدهد …. پس مطالعه کن و کمتر توهین کن و اما هر گاه دیدی پرنده ای با یک بال و هواپیما با یک بال پرواز کرد آنوقت میشود مملکت را نیز با یک فکر اداره کرد …مغز انسان هم از دوقسمت تشکیل شده….. آنانکه مدام میگویند به اصلاحات و یا احزاب دیگر توهین میکنند و فقط میگویند ما و مملکت ارثیه پدری ماست هیچ فرقی با خوارج ندارند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا