ظفرقندی: هر کسی بخواهد واکسن را سیاسی کند، جایگاهی ندارد

محمدرضا ظفرقندی در نسشت خبری با اصحاب رسانه گفت: «موضوع واکسن علمی و درمانی است و مردم به آن نیاز دارند. هر کسی که بخواهد واکسن را سیاسی کند، طبیعتا جایگاهی ندارد.»

ظفرقندی-رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران-در پاسخ به سوال انصاف نیوز مبنی بر اینکه «پیش از این نگرانی‌هایی ازسوی برخی مردم وجود داشت مبنی بر اینکه واکسن کرونا بر روی ایرانی‌ها آزمایش شود، این‌ نگرانی باتوجه به اخبار حول واکسن کوبایی شدت گرفته است.» توضیح داد: «فاز سوم واکسن کوبایی در ایران انجام می‌شود؛ البته باید گفت فاز سوم واکسن فایزر هم در بسیاری از کشورهای دنیا مثل برزیل و کانادا آزمایش شد. وقتی واکسن از فاز حیوانی بگذرد و به حد اطمینان‌آوری رسیده باشد، چون به جمعیت بیشتری نیاز دارد پس در فاز سه مطالعات مشترک میان کشورهای مختلف انجام می‌شود. اینکه می‌گویند واکسنی بر روی مردم دیگر آزمایش می‌شود متفاوت است. مثلا آن واکسن در کشور سازنده آزمایش نمی‌شود و در کشور دوم انجام می‌شود و قبل از فاز سوم است. یعنی فاز یکم و دوم هم در کشور دیگری انجام شود.»

وی در ادامه در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه «حتی در فتوای برخی مراجع‌ هم استفاده از واکسن اسرائیلی موردی ندارد، برای جلوگیری از سیاسی شدن واکسن چه اقداماتی انجام می‌شود؟» گفت: «موضوع واکسن علمی و درمانی است و مردم به آن نیاز دارند. هر کسی که بخواهد واکسن را سیاسی کند، طبیعتا جایگاهی ندارد. اگر از کشورهایی که نزدیک و مطمئن‌تر هستند، خریداری می‌شود، چون مبادلات ما با آنها راحت‌ انجام می‌شود و طبیعتا واکسن از این کشورها با قیمت بهتری خریداری می‌شود و در اولویت هستند. چون می‌خواهیم از هر طریق‌ ممکن در زمان مناسب واکسن بخریم‌. اطمینانی به مبادلات ارزی با برخی از کشورها وجود ندارد. اگر کشورهایی که به ما نزدیک هستند واکسن مورد تایید WHO و سازمان غذا و دارو داشتند، اولویت آنها هستند. وقتی امکان خرید این واکسن‌ها از برخی منابع نیست پس از جاهای دیگری خریداری می‌شود.»

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا