گفت‌وگوی هاشمی و رهبری درباره «تب تاسیس روزنامه‌ها» در دولت اصلاحات

به‌کوشش ناصر غضنفری، انصاف نیوز: 

یکشنبه ۱۹ بهمن ۱۳۷۶    |      ۱۰ شوال  ۱۴۱۸      |         ۸ فوریه ۱۹۹۸

دیشب باران خوبى بارید. شوراى مرکزی جامعه اسلامى فرهنگیان آمدند. آقایان دهقان، بادامچیان و فدایى گزارش دادند و از کمى امکانات براى فعالیت گفتند. من هم نکاتى براى راه‌هاى فعالیت گفتم.

عصر با آقاى یزدى رییس قوه قضاییه ملاقات داشتیم. درباره فشارهای تبلیغاتى که جناح چپ روى قوه قضاییه آورده و انتخابات میان‏دوره‌اى مجلس و فعال‏ شدن جامعه روحانیت مبارز تهران و مسأله حکم اعدام فیروزى سردبیر روزنامه ایران ‏نیوز صحبت شد. آقاى یزدى با خواستن پرونده اجرا را متوقف ‏کرده تا درباره ادعاى انکار بعد از اقرار و نیز ادعاى عدم اجازه به وکیل براى دفاع بررسى ‏کند. قرار شد، فردا وکیل را هم بپذیرد و گفت‏ که در جلسه دیروز شوراى عالى امنیت ملی هم این را از ایشان خواسته‌اند. درباره حکم اعدام بازرگان آلمانى و امکان حل مسأله دارابى از این طریق و ایشان، به‏ کار آقاى علی رازینى در برخورد با مسأله ثروت‏های بادآورده و شهردارى‌ها اعتراض داشت.

آقاى مرتضى ‏نبوى مدیرمسئول روزنامه رسالت تلفن ‏کرد و خواست ‏که به دکتر ولایتى توصیه ‏کنم‏ که نامزد انتخابات میان‌دوره‌اى تهران شود. تلفن‏ کردم؛ کمى از موضع مخالفت تنزل‏ کرد.

شب میهمان رهبرى بودم. درباره اجلاس خبرگان مشهد صحبت شد. از نحوه برگزارى راضى بودند. درباره تب تأسیس احزاب و راه انداختن روزنامه‌ها و نشریه‌ها و لزوم فعال‌تر شدن جامعه روحانیت مبارز تهران و مسأله عراق و آمریکا و ضرورت آمادگى ما براى بهره ‏بردارى مناسب در شرایط ‏گوناگون و سفر ایشان به هرمزگان -که هفته آینده مى‌روند- و سفر من به مکه که نظر هر دوى ما این است ‏که اگر زیارتى باشد بهتر است و ایشان مخالفتى با سفر سیاسى رسمى هم ندارند.

زلزله دیروز افغانستان، تلفات زیادی داشته است. خودشان آمار مجروحان و کشته‌ها را بیش از چهار هزار نفر گفته‌اند. متأسفانه طالبان هم در همین حال منطقه را بمباران کرده‌اند.

سه‌شنبه ۲۱ بهمن ۱۳۷۶

اخوى محمد، معاون اجرایی ریییس‏‌جمهور آمد. گزارش مذاکراتش با رهبرى را داد که در مورد ثبت رسمى حزب کارگزاران سئوالى ‏کرده و ایشان گفته‌اند مخالفتى با آن ندارند، ولى گفته‌اند که بعضى از آنها به ولایت ‏فقیه عقیده‌اى ندارند و در مقابل انتقاد از برنامه‌هاى صداوسیما، گفته‌اند که نظرش را بنویسد. آیت‌الله خامنه‌اى هم در ملاقات پریشب با من گفتند که محمد از گذشته سیاسى‌تر شده و در مذاکراتش، به ظرایف سیاسى توجه داشته است.

متخصص ماهواره آمده بود، براى اصلاح کانال‌ها و گرفتن کانال شبکه جام جم ایران که براى خارج پخش مى‌شود. مقدارى وقت صرف این شد.

محسن گفت آقاى مهدی کروبى، با اظهار ناراحتى از رفتار مأموران با متهمان شهردارى، از من خواسته آنها را به حضور بپذیرم و اظهارات آنها را بشنوم که براى این بى قانونى‌ها و بدرفتارى‌ها فکرى بکنیم. امروز برف فراوان در تهران و بسیارى از نقاط دیگر کشور باریده است.

منبع: خاطرات هاشمی سال ۱۳۷۶

انتهای ‌پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا