فائزه هاشمی؛ پشت پا به غلامی قدرت، مستقل از سایه پدر

حامد آئینه‌وند، روزنامه‌نگار و دانش‌آموخته دکترای روابط بین الملل در یادداشتی ارسالی به انصاف نیوز با عنوان «فائزه هاشمی؛ پشت پا به غلامی قدرت، مستقل از سایه پدر» نوشت:

۱- گفتگوی دوست خوبم آقای علی اصغر شفیعیان مدیر مسئول انصاف نیوز با فائزه هاشمی پیرامون مسائل روز که به بهانه چهارمین سالگرد در گذشت آیت ا… هاشمی رفسنجانی صورت گرفت بازتاب وسیعی در رسانه‌ها و به ویژه شبکه‌های اجتماعی داشت. به نظر می رسد صف‌بندی‌های شکل گرفته پیرامون مخالفت با فائزه هاشمی یا حمایت از ایشان پس از انتشار گفت‌وگوی مورد اشاره به بخشی از صحبت‌های ایشان باز می گردد که تلویحا از سیاست‌های دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا حمایت و پنهان نیز نکرد که آرزومند آن بود تا بیستم ژانویه جاری ترامپ به جای جو بایدن سوگند ریاست جمهوری یاد کند.

۲- فائزه هاشمی مثل هر فرزندی طبعا کمتر دوست دارد ضعف‌های پدرش را ببیند اما واقعیت این است که هاشمی علی‌رغم هوش بالای سیاسی اشتباه‌هایی در زندگی سیاسی‌اش داشت داشت که برجسته‌ترین آن دست کم گرفتن قدرت حقوقی در برابر قدرت حقیقی در انتخاب رهبری پس از فوت آیت ا… خمینی بود و دیگری خیز برداشتن برای ریاست مجل ششم و چرخش به راست پس از حمله برخی اصلاح طلبان به ایشان در دوران ریاست جمهوری خاتمی و عدم ایستادگی جدی بر رد صلاحیت‌اش در انتخابات ۹۲ و…

۳- شاقول اتخاذ سیاست‌های امریکا در سطح جهان نه خوشامد سیاستمداران که منافع امریکاست و حمایت و مخالفت چندان تاثیری در تغییر این سیاست‌ها ندارد .اگرچه عقل حکم می کند قدرتی در تراز ایالات متحده امریکا از اتخاذ سیاست‌هایی که همراهی متحدین سنتی‌اش را در پی ندارد خود داری کند یا به تلاش برای همراهی آنان با سیاست جدید همت گمارد با این وجود اما فکر می‌کنم ضرورت اتخاذ برخی تصمیمات برای امریکا از جمله خروج از برجام بیش از همراهی با اروپا در این زمینه اهمیت داشت که ایالات متحده تک روی در این زمینه را به تسلیم شدن به اروپا برای حفظ برجام که آنها نیز به معیوب و جامع نبودن این توافق اذعان داشتند ترجیح داد.

۴- دو نالد ترامپ و کمپین‌اش در هر دو انتخابات ۲۰۱۶ و ۲۰۲۰ پیوسته بر «اول امریکا» تاکید داشت و نقش سیاست‌های امریکا در جهان را به گونه ای تبین و تفسیر می‌کرد که بیشترین سود را نصیب این کشور کند و چه بسا از این منظر برخی از سیاست‌های ترامپ در تضاد آشکار با منافع دیگر کشورها از جمله متحدین سنتی‌اش قرار می‌گرفت. جنگ تجاری با چین، سرشاخ شدن با اروپا در بودجه ناتو، وضع تعرفه بر واردات برخی کالاها از اروپا از مهمترین سرفصل‌هایی بود که اختلافاتی را میان اروپا و امریکا به دنبال داشت اما «توافق ابراهیم» و صلح اعراب و اسرائیل که در ادبیات دیپلماتیک به «معامله قرن» شهرت یافت و خروجی آن عادی سازی روابط تنی چند از کشورهای مهم عربی با اسرائیل بود مهمترین دستاورد سیاست خارجی دولت ترامپ است که به گمانم در دولت بایدن نیز تداوم خواهد یافت.

۵- واقعیت این است که ادامه سیاست تعلیق»ق و حواله کردن اتخاذ تصمیمات مهم در حوزه سیاست خارجی به ویژه حل مشکلات بنیادین با امریکا به آینده نامعلوم تبعات منفی جدی خواهد داشت. چنانچه ما در پیوستن به برخی از معاهدات بین المللی از جمله «اف ای تی اف» و تعدیل یا تجدیدنظر در برخی سیاست‌های منطقه‌ای جمهوری اسلامی که اصطکاک نظام سیاسی با نظام بین‌المللی را به شکل بی‌سابقه‌ای بالا برد و با ترور سردار سلیمانی به مرحله خطرناکی رساند، تصمیاتی اساسی نگیریم مخاطراتی در پیش خواهیم داشت که جدا از تهدید جدی نظم سیاسی مستقر در ایران ممکن است یکپارچگی کشور را نیز با ابهامات جدی رو به رو کند.

۶- فائزه هاشمی که در دوره پنجم مجلس شورای اسلامی نماینده دوم تهران بود و با تاسیس روزنامه زن نیز با مخاطرات عرصه اطلاع رسانی و مطبوعات مواجهه مستیقم داشت و پس از انتخابات ۸۸ نیز پایش به زندان باز شد بیش از دیگر فرزندان هاشمی با ساختار قدرت و تنگناهای آن آشناست. حمایت ایشان از سیاست‌های ترامپ ابدا نه به معنای تائید شخصیت سیاسی او و نه همه تصمیماتش است. بلکه حرف ایشان این بود که مجموع سیاست‌های دولت ترامپ در برابر ایران، جمهوری اسلامی را وا می‌داشت تا با پایان دادن به سیاست «تعلیق» مجبور به اتخاذ تصمیماتی شود که دوست ندارد بگیرد اما به سود منافع ملی و آینده کشور است. فائزه هاشمی در کارنامه سیاسی‌اش دو و جه برجسته دارد که دیگر فرزندان هاشمی یا ندارند یا بهره بسیار کمی از این وجوه دارند: فائزه از رانت پدرش برای ورود به عرصه سیاست استفاده کرد اما از سایه پدر گریخت و شخصیت سیاسی مستقلی برای خودش دست و پا کرد و دوم اینکه به غلامی قدرت پشت پا زد و مواضعش را به جای تنطیم با شاقول خوشامد یا دست کم عدم مخالفت هسته مرکزی قدرت با منافع ملی و خواست اکثریت مردم تنطیم کرد. کاری که دیگر فرزندان نکردند و از فائزه نیز می‌خواهند تنظیمات مواضع سیاسی‌اش را عوض کند و باقدرت باشد نه بر قدرت.

انتهای پیام

برچسب ها

نوشته های مشابه

پیام

  1. همراه شدن با قاتل بهترین فرزندان این خاک پشت پا زدن به قدرت نیست بلکه خیانت و وطن فروشی هست که این هم نه به خاطر مردم و کشور بلکه به علت اتو هایی هست که وطن فروشان دست بیگانگان دارن مجبور میشن به کشورشان خیانت کنند

    1
    1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن