روایت هاشمی از جلسه‌ی سران سه قوه در بهمن۷۶

به‌کوشش ناصر غضنفری، انصاف نیوز: 

چهارشنبه ۲۲ بهمن ۱۳۷۶     |      ۱۳ شوال  ۱۴۱۸      |      ۱۱ فوریه ۱۹۹۸

در منزل بودم. برف مى‌بارید. بخشى از برنامه‌های راهپیمایى ۲۲ بهمن را از تلویزیون تماشا کردم. جمع زیادى از مردم، زیر بارش برف شرکت کرده‌اند. فاطى گفت خانواده مرتضى فیروزى و وکیلش، با آقاى یزدى، رییس قوه قضاییه ملاقات کرده‌اند و ایشان را در جریان اشکالات وارده گذاشته‌اند؛ منجمله عدم اجازه به وکیل براى دفاع و برداشتن انکارهاى بعد از اقرار از پرونده که باعث تعجب آقاى یزدى شده و قرار است پیگیرى کنند.

عصر با جمعى از بچه‌ها به محل سد لتیان رفتیم. منظره ارتفاعات و اشجار مسیر و سد پوشیده از برف، بسیار زیبا است. بچه‌ها با استفاده از شیب تند چمن‌ باغچه‌ها، سرسره‌هایى درست‏کرده و بازى مى‌کردند. عفت به خاطر پذیرایى از اقدس‏ خانم، خواهرش ‏که تب داشت، در منزل ماند.

پنج‌شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۷۶

در گزارش‌ها، وضع افغانستان دلخراش ‏است؛ مصایب زلزله و جنگ و سرما و بارش برف و مشکل امدادرسانى با نبودن فرودگاه و راه و امنیت و وسایل نقلیه و دارو و پزشک و…

جمعه ۲۴ بهمن ۱۳۷۶

تا عصر در لتیان بودیم. محسن هم آمد و گزارشى از ترکیب همراهان سفر عربستان سعودی داد؛ داوطلب زیاد است و مشکل تنظیم داریم. بحث داغ بچه‌ها هم هست. آفتاب خوبی داشتیم. مقداری در ساحل سد پیاده‏‌روى‏ کردم و انعامی به باغبان و آشپزها دادم. مقدارى سرگرم با لیلى – دختر چند ماهه یاسر- بودم؛ خیلى شیرین است.

شنبه ۲۵ بهمن ۱۳۷۶

آقاى نوربخش، رییس‏‌کل بانک مرکزی گزارش سفر به ونزوئلا را داد که براى قانع‏ کردن این کشور، براى همکارى با اوپک و خوددارى از تولید اضافه نفت رفته بود و گفت، سفر بى‏‌نتیجه است و آنها حاضر به کم‏ک کردن تولید نیستند. حدود ۶۰۰ هزار بشکه در روز بیش از سهمیه تولید مى‌کنند. عربستان سعودی هم رویه مقابله به مثل اتخاذ کرده و تصمیم اوپک براى بالا بردن سهمیه در همین راستا است.

شب، سران سه قوه میهمانم بودند. درباره مسأله حکم اعدام مرتضى فیروزى سردبیر روزنامه ایران‏‌نیوز مذاکره شد. آقای یزدی رییس قوه قضاییه به این نتیجه رسیده که دادگاه سالم عمل نکرده و دستور داده بررسى مجدد شود. نظرخود ایشان این است که مستحق اعدام نیست. در مورد احضار مجدد آقای غلامحسین کرباسچی شهردار تهران به دادگاه و احتمال بازداشت، آقاى خاتمى از آقاى یزدى خواست که مانع بازداشت شوند. قرار شد آقاى خاتمى و آقاى یزدى، براى رفع اشکالات بازجویى‌ها و تحقیقات و رسیدگى‌ها همکارى کنند.

در مراجعت به خانه، آقاى خاتمى، سوار ماشین من شدند و در مسیر درباره مسأله آیت‌‏الله منتظرى صحبت ‏کردیم. ایشان نظر شخصى‌اش، این است که وضع آیت‏‌الله منتظرى عادى شود؛ گرچه در شوراى امنیت تصمیم ‏گرفته‌اند که محدود باشند.

منبع: خاطرات هاشمی در سال ۱۳۷۶

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا