محسن هاشمی: ایران ۱۰ سال آینده را امروز بسازیم

محسن هاشمی یکی از کاندیداهای احتمالی اصلاح طلبان در انتخابات ۱۴۰۰ گفت: انتخابات ۱۴۰۰ برای ایران پیش رو بسیار مهم است. چون اهمیت این انتخابات بالاست حتی اصلاح طلبانی که نظرشان در فعالیت نداشتن در انتخابات بود الان رویکرد مشارکتی دارند.

به گزارش ایسنا، محسن هاشمی در سخنرانی با عنوان «ایران پیش رو» در ششمین کنگره حزب ندای ایرانیان اظهار کرد: به جای اینکه تحلیل کنیم که ایران در ده سال آینده چه وضعی دارد، سعی کنیم ایرانی که باید داشته باشیم را بسازیم.

وی ادامه داد: اتفاقاتی را طی سال‌های گذشته پشت سر گذاشتیم که می توانیم از آن‌ها به عنوان سیل و زلزله یاد کنیم؛ اما مهم این است ایران را در ۱۴۰۰ بسازیم.

هاشمی گفت: حزب باید ایده‌های سازندگی را پیش بگیرند و عملیاتی اش کنند. قبل از ورود به آینده به گذشته اشاره می‌کنم. حوادث سال ۸۸ و ۸۹ را داشتیم که منجر به حصر آقایان کروبی و موسوی و محدودیت آقای خاتمی شد.

وی ادامه داد: قطعنامه‌هایی داشتیم که منجر به تحریم‌های گسترده شد، درگذشت آیت الله هاشمی را داشتیم و به خاطر ترامپ نتوانستیم از برجام استفاده کنیم و در ادامه اعتراضاعت مردمی را در سال های ۹۶ و ۹۸ را داشتیم. عدم تصویب FATF را داشتیم و در ادامه اش هم با کرونا رو به رو شدیم. حالا پیش روی مان انتخابات ۱۴۰۰ است.

هاشمی گفت: انتخابات ۱۴۰۰ برای ایران پیش رو بسیار مهم است. چون اهمیت این انتخابات بالاست حتی اصلاح طلبانی که نظرشان در فعالیت نداشتن در انتخابات بود الان رویکرد مشارکتی دارند.

این فعال سیاسی سپس گفت: از نظر اقتصادی وضعیت مناسبی نداریم. حساسیت وضعیت فعلی حتی بیش تر از آن چیزی است که می بینیم. درست است که آمریکا تحریم ها را عملیاتی کرد و نظام بین‌الملل از او تبعیت کرد. از طرفی قیمت ارز در کشورمان بیش از ۷ برابر شد. فقط در زمان پیروزی انقلاب این جهش را به صورت ۵ برابری داشتیم. ما شاهد کاهش ۸۵ درصدی ارزش پول ملی بودیم. این یک انفجار است. تورم ۳۰۰ درصدی را تجربه کردیم. تمام فشار روی نرخ بیکاری آمده است. آثارش را در تولید زباله هم می بینیم. از طرفی کاهش تولید زباله خوب است اما از طرفی نشان دهده وضعیت معیشت مردم است.

وی در ادامه توضیحاتی درباره توانایی ایران برای پیشرفت در حوزه اقتصادی با اقتصاد بدون نفت ارائه داد.

رئیس شورای شهر تهران تاکید کرد: ما راهی جز سالم سازی اقتصاد نداریم وگر نه اقتصادمان به سمت ونزوئلایی شدن می رود.

هاشمی گفت: اکثریت جامعه ترجیح می دهند ما به سمت آینده مطلوب برویم. باید نظر اکثر مردم را ببینیم . اگر بتوانیم مشکلاتمان را حل کنیم امکان توسعه متوازن و پایدار را بررسی کنیم.

وی افرود: یکی از پارامترها نگاه کردن به جمعیت ۳۰۰ الی ۴۰۰ میلیون نفری بازار اطرافمان است. اگر این موضوع جزو اهداف اصلی نظام فرار بگیرد حرکت ویژه ای صورت گرفته است.

رئیس شورای شهر تهران در ادامه این سخنرانی گفت: باید به سمت این موضوع برویم که مراودات جهانی داشته باشیم.

وی با آرزوی بهبودی برای شکوری راد دبیر کل حزب اتحاد ملت که به علت بیماری بستری بوده است گفت: دبیر کل حزب ما دراستان‌داری فعال بوده است ، دکتر شکوری برای کرونا می توانند کاری بکنند ؛ اما شما در حزب ندا از تجربه آقای خرازی که در حوزه بین الملل تجربه داشتند برای این امور استفاده کنید.

وی با اشاره به بحث هوشمندسازی یارانه ها گفت: باید یارانه دادن را ساماندهی کنیم که یارانه دقیقا به کسی که احتیاج دارد برسد.


عباس آخوندی: امروز با پدیده بی‌دولتی یا چند دولتی مواجهیم

عباس آخوندی، دیگر کاندیدای احتمالی اصلاح طلبان در انتخابات ۱۴۰۰ گفت: در آستانه قرن ۱۵ هجری شمسی همچنان در وضعیت بحران فهم درست از تحولات فراملی و جهانی هستیم.

عباس آخوندی در ششمین کنگره سالانه حزب ندای ایرانیان، در ادامه اظهار کرد: دولت مدرن دچار بحران است و با پدیده بی‌دولتی یا چند دولتی مواجهیم. سایه جنگ و منازعه خارجی بر کشور سنگینی می‌کند.

وی در ادامه با بیان این عقیده که حس شهروندی یعنی شهروند صاحب‌حق و مسئول از مردم سلب شده است، افزود: در نتیجه همه این اتفاقات کشور در یک وضعیت عدم قطعیت بسیار سنگینی به سر می‌برد و این بر زندگی مردم سایه افکنده است.

وی افزود: افزایش شکاف اجتماعی باعث خطر فراگیر شده، گسترش فساد در لایه‌های مختلف و فقر عمومی نتیجه این شرایط است. من راهکار را در این می‌بینم که به رویکرد تمدنی و به ایده ایران برای ایجاد یکپارچگی ملی و وحدت سرزمینی و همچنین به حاکمیت اداره ملی و استقرار دولت مدرن ملی در کشور بازگردیم.

وی با اشاره به ضرورت جهانی شدن تحولات و لزوم درک آن، گفت: اقتصاد، تولید، فرهنگ، صنعت و موضوعات دیگر فراملی هستند اما توجه نداریم که تولید و بازار جهانی فراملی است. در این میان آنچه که بیش از همه فراملی شده نظام بانکی است. شما نمی‌توانید یک ساختار متفاوت و جدا از این پدیده فراملی داشته باشید. لذا در روزگاری که با پدیده های فراملی مواجه هستیم نیاز داریم که منطق فراملی و فهم فراملی نیز داشته باشیم.

آخوندی  در ادامه گفت: ما باید استانداردها را بفهمیم، مگر می‌توانیم در بازار بین‌المللی و اقتصاد جهانی فعالیت کنیم اما این کار را با واحد اندازه‌گیری شخصی انجام دهیم؟ همه این ها مقیاس جهانی است و لازمه آن داشتن یک فهم از تحولات جهانی است. من روز چهارشنبه مناظره‌ای با آقای مصباحی مقدم داشتم. متاسفانه دوستان تصورشان این است که می‌توانیم یک قانون مبارزه با پولشویی در داخل داشته باشیم و با مشابه خارجی تطبیق نداشته باشد. در نتیجه می‌توان گفت که مشکل اصلی ما این است که چه حد فهم از تحولات جهانی داریم و چگونه می‌توانیم خود را در جهان موقعیت‌یابی کنیم و نقش مثبت در زندگی عموم جهان داشته باشیم. این نقص فهم و مشکل در درک مسائل جهانی، برای افراد سودجو و فاسد فرصت زیست ایجاد می‌کند.

وی افزود:  عدم توجه به این مسأله چه بازار مکاره‌ای در منطقه ما ایجاد کرده است. وقتی یک تاجر ایرانی می‌خواهد کالایی را صادر کند، به دلیل ممنوعیت های بانکی و مشکلات دیگر حاصل از تحریم‌ها، مجبور است که یک فرآیند طولانی‌تر را با افزودن چند مرحله غیرضروری طی کند. با یک محاسبه ساده می‌توان متوجه شد که این فرآیند در مجموع بین ۱۵ الی ۳۰ درصد هزینه اضافه برای تاجر دارد، یعنی اگر جمع صادرات ایران ۱۰۰ میلیارد دلار باشد و میانگین این هزینه ها را هم ۲۵ درصد درنظر بگیریم، بین ۲۰ تا ۲۵ میلیارد دلار رانت و فساد ایجاد شده است.

آخوندی ادامه داد: این چرخه از سال ۸۵-۸۶ در ایران شروع شد و یک شبکه بزرگی از فساد را ایجاد کرد، آیا فکر می‌کنید به راحتی می‌شود آن را از بین برد؟ همه این‌ها وقتی می‌خواهند در مورد AFTF صحبت کنند از خدا و پیامبر و مبارزه عقیدتی و ایستادگی در مقابل استکبار حرف می‌زنند.

وی در بخش دیگری از این سخنرانی با بیان این اعتقاد که  ما با یک شبکه عجیبی مواجه هستیم که مستقل از جامعه است و هیچ نیازی به جامعه و پاسخگویی به آن ندارد و همه ارتباطات آن زیر زمینی و مخفیانه‌ است، گفت: ‌درنتیجه من فکر می‌کنم اکنون که در آستانه انتخابات هستیم باید ماهایی که جوانی و زندگی خود را برای انقلاب گذاشتیم این روند را برای مردم توضیح دهیم و بگوییم که نتیجه این فرآیند این شده که دولت رسمی منفعل شده و قادر به تصمیم گیری نیست.

آخوندی با اشاره به شکل‌گیری نهادهای متعدد در کنار دولت، ابراز عقیده کرد: دولت اکنون در ضعیف ترین حالت است. امروز قوه قضائیه، مجلس و یا نهادی مانند مجمع تخشیص مصلحت نظام به یک قوه در برابر دولت تبدیل شده‌اند و اساساً ما امروز چند دولت داریم و در عمل با پدیده بی‌دولتی مواجه هستیم.


صادق خرازی: رئیس‌جمهور اجاره‌ای دوای درد ما نیست

صادق خرازی، دبیر کل حزب ندای ایرانیان گفت: مجلس یازدهم را خودمان با دست خودمان ایجاد کردیم.

وی در کنگره‌ی این حزب اظهار کرد: امروز همه مشکلات درون کشور را به خارج از کشور می شود نسبت داد. همه این مشکلات به خاطر تحمیل خارجیان  است. بیش از ۸۰ درصد از مشکلات کشور به نقطه عطف بحرانِ شناختیِ سره از ناسره مربوط می شود.

وی ادامه داد: بزرگ ترین مشکل ما این است که گوشی برای شنیدن نداریم.  بزرگ ترین خصلت آیت الله هاشمی رفسنجانی شنیدن حرف ها بود. عده ای نمی خواهند درد های کشور را بشنوند.

خرازی تصریح کرد: خارجی ها از روز اول با این انقلاب مشکل داشتند. در تمام ادوار تاریخ چشم طمع‌شان به ایران بوده است.

وی در ادامه با بیان اینکه ” مشکل کشور مدیریتی است” و آیا دبی امروز دبی چهل سال پیش است؟ ، بزرگ ترین مشکل کشور را مشکل مدیریتی از سوی کسانی خواند که به گفته وی پدرخوانده هستند و در تمام محافل سیاسی می خواهند تصمیم گیر باشند و افزود:  ما به عنوان مجمع اصلاح طلبان باید بفهمیم در چهله دوم حیاتمان بزرگ ترین مشکلمان جریان ها و احزاب سیاسی هستند که دچار روحیه قیم مابی هستند.

دبیر کل حزب ندای ایرانیان گفت: اگر بخواهیم به صورت کامل نقش خود را تبیین کنیم و به بزرگان بگوییم ناصحانمان باشند و به جوانان بگوییم کاری نکنند که نمی شود. رئیس جمهور اجاره ای دوای درد ما نیست. خودمان با دست خودمان این مجلس را به وجود آوردیم. اگر ما تحریم نمی کردیم امروز چنین مجلسی به وجود نمی آمد. این مشکل را خودمان ایجاد کردیم . همین اشتباه را سال ۸۳ و ۸۴ کردیم.

وی گفت: آقای هاشمی بزرگ ترین نقد ها را به دولت روحانی داشت.

خرازی سپس تصریح کرد: امروز مسائل داخلی و خارجی یک پیام دارد . نباید نسخه های انتزاعی برای دوای دردها تبیین کنیم. نمی‌شود مسائل فلسفی و انتزاعی را برای اقتصاد پیش برد. ما اشتباه کردیم. باید از رئیس جمهور اجاره‌ای خودمان توبه کنیم.


عارف: استفاده از هرگونه کاندیدای عاریه‌ای توهین به جریان اصلاحات است

محمدرضا عارف هم گفت: برای انتخابات پیش رو افراد شایسته درون جریان اصلاحات بسیار داریم. باید با استفاده از نیروهای شایسته و کارآمد، بسیاری از برنامه‌ها را برای پاسخگویی به همه مطالبات مردم انجام دهیم.

او هم در این کنگره طی سخنرانی گفت: من حزب ندای ایرانیان را یکی از دستاوردهای جریان اصلاحات در دهه ۹۰  و این دهه را دهه جوانان این جریان می‌دانم. بعد از حوادث سال ۸۸ و عدم حضور جریان اصلاحات در انتخابات سال ۹۰ که نشان از یاس و ناامیدی در این جریان بود و این شرایط توسط دو لبه قیچی براندازان و تندروهای داخلی ایجاد شد، معتقدم دهه نود عصر به میدان آمدن جوانان با همراهی و هدایت بزرگان جریان اصلاحات بود که زمینه‌ساز پیروزی در انتخابات‌های ۹۲، ۹۴ و ۹۶ شد.

رییس وقت شورای عالی سیایت گذاری اصلاح طلبان که در انتخابات مجلس اخیر نتوانست به تصمیم واحدی برسد، با اشاره به ناکامی جریان اصلاحات در انتخابات دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی گفت: برای بررسی آنچه که در انتخابات اسفند ۹۸ رقم خورد به تحلیل دقیق و جامع درون سازمانی نیاز داریم که متاسفانه به دلیل شیوع ویروس کرونا این بررسی دقیق و جزئی تاکنون امکانپذیر نشده است.

عارف در ادامه گفت: اعضای حزب شاهد هستند که من از زمانی که ایده تشکیل آن مطرح شد، همواره تا امروز از آن حمایت کردم و این براساس وظیفه ملی بود. حتی دوستان را هم تشویق به حمایت کردم. اتخاذ تصمیم تشکیل این حزب یک مسأله درست بود چرا که در دهه نود نیاز به تشکیلات مختص به جوانان وجود داشت. همچنین بر این مسأله تاکید دارم که پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های این حزب ایجاب می‌کند که نقش آفرینی بیشتری را در جریان اصلاحات داشته باشد.

وی با اشاره به دستاوردهای جریان اصلاحات طی سازوکارهای ائتلافی این جریان گفت: از همکاری و مشارکت همه احزاب تشکر می‌کنم، اما باید توجه داشته باشیم که در صورت عدم کادر پروری صحیح و حمایت از نیروهای تشکیلاتی جریان اصلاحات، متاسفانه تعهد حزبی مسئولیت پذیری از روز بعد از انتخابات معنا پیدا نمی‌کند. ما در جبهه اصلاحات راهی جز رسیدن به یک یا چند حزب فراگیر نداریم و پیشنهاد می‌کنم که در دهه آینده این راهبرد و رویکرد را دنبال کنیم.

عارف با پیشنهاد تشکیل  یک یا چند حزب فراگیر اظهارکرد: در چند مرحله که یک مرحله آن اجماعی است، باید برنامه‌ها و مواضع مشترک میان احزاب نزدیک و همفکر ایجاد شود. در مرحله بعد تشکیل یک حزب جدید که همه در آن ادغام شوند، منتها با فراکسیون های درونی که نماینده نظرات همه باشد و سپس مرحله پایانی که یکپارچگی و همدلی است.

وی سپس در ارتباط با انتخابات ریاست جمهوری سال آینده، یادآور شد: حقیقتاً رویداد مهمی را در سال آینده داریم. البته ما همواره در زمانی که به مردم نیاز داریم می‌گوییم شرایط خاص است. اما واقعاً شرایط این بار بسیار سخت است. تحریم‌ها و مشکلات از یکسو و عدم مشارکت مردم در انتخابات مهم مجلس یازدهم در سوی دیگر بسیار نگران کننده است و شرایط سختی را برای کشور فراهم کرده است. مسأله دیگر دو مانع بزرگی است که ما اصلاح‌طلبان با آن مواجه هستیم، نخست تحدید و تخریب همیشگی از سوی جریان تندروی داخلی و در کنار آن مخالفان نظام. یکی از بحران‌های ما در سال های اخیر است این که جریان برانداز و ضدانقلاب اولویت اصلی خود را ناامیدی مردم از اصلاحات قرار داده است. آن‌ها به این نتیجه رسیده‌اند که اگر بخواهند برای براندازی نظام به نتیجه برسند راهی جز نابودی اصلاحات ندارند.

وی ادامه داد: ما باید با تابلوی اصلاح طلبی و با رویکرد و برنامه‌های مشخص و با تکیه بر تجارب موفق دولت اصلاحات، اعتماد مردم را دوباره جلب کنیم. واقعیت این است که مهمترین چالش ما یعنی هم نظام و کشور و هم جریان اصلاحات، برگرداندن اعتماد مردم است. ما باید در انتخابات ۱۴۰۰ پیروز شویم تا از یک دست شدن نظام سیاسی کشور جلوگیری کنیم و جلوی روندهای مخرب را بگیریم.

رئیس بنیاد امید ایرانیان افزود:  ارائه راهکارهای درست قطعاً بر روند مدیریت کشور موثر خواهد بود، ما باور داریم که اگر در مسیر درست حرکت کنیم اعتماد مردم را دوباره به دست خواهیم آورد. استفاده از هرگونه کاندیدای عاریه‌ای توهین به جریان اصلاحات است. افراد شایسته درون جریان اصلاحات بسیار داریم. باید با استفاده از نیروهای شایسته و کارآمد، بسیاری از برنامه‌ها را برای پاسخگویی به همه مطالبات مردم انجام دهیم.

وی افزود: همه ما اصلاح طلبان البته با ایستادگی بر اصول و مبانی اصلاحات نیازمند اصلاحات اقتصادی سیاسی و فرهنگی هستیم و نه ماله کشی. نیازمند صداقت با خود و ملت هستیم. نیازمند حاکمیت فرهنگ خدمتگزاری به مردم هستیم و نه نگاه قیم مآبانه و اربابی بر مردم. باید در رویداد خرداد ماه با حضور جدی و معناداری و در ادامه مسیر دهه گذشته حضور داشته باشیم. باید همان روند مسئولیت گذشته را با کم اعتنایی و بی اعتنایی به نقدهای غیرمنصفانه را ادامه دهیم. امروز در آستانه اخراج آن مردی که دیگر نیست، هستیم. جهان و آمریکا از شرارت‌های او در امان خواهد بود. ما هم باید با درک درست و مبتنی بر منافع و مصالح ملی حرکت کنیم و جناح‌گرایی را به نفع مصالح ایران اسلامی و ملت بزرگوار آن کنار بگذاریم.

عارف گفت:‌ امروز اولویت اصلی ما وفاق بر جنگ و تروریسم اقتصادی، رفع تحریم‌های ظالمانه و غیرانسانی و ارتجاع منطقه و ترامپ است. از همه تصمیم‌سازان و تصمیم‌گیرندگان استدعا دارم از منافع و مصالح شخصی و جناحی خود به نفع منافع و مصالح ملی کوتاه بیایند. در سیاست خارجی هرچند باید از رفتن آن اقتدارگرای خشن و ناقض حقوق بین‌الملل خوشحال باشیم، اما نباید از وسوسه‌های خناسان و طراحی‌های دشمنان منطقه غافل بمانیم.

وی خاطر نشان کرد: انتظار می‌رود که برای غلبه بر این تحرکات و جلوگیری از نزدیکی رژیم صهیونیستی به کشورهای مسلمان، اتحاد ایران اسلامی و کشورهای منطقه بر اساس احترام متقابل و منافع ملی بازسازی شود و نقشه‌های شوم و توسعه طلبانه در نطفه خفه شود.  همچنان نیازمند حرکت بر اساس قانون اساسی هستیم.‌ قانون اساسی با همه اصول آن متضمن تامین منافع و مصالح ملی است.

وی همچنین گفت:‌ علم و دانش بشری در مسیر غلبه بر این ویروس خطرناک دستاوردهای ارزشمندی داشته است و کادر درمان ما نیز در درمان بیماران و تلاش دانشمندان عزیز کشورمان نیز در این مسیر قرار داشته است، که از آنها تشکر می‌کنم.

عارف در پایان گفت: اولویت اصلی نظام تدبیر و تصمیم کشور می‌بایست حفاظت از جان هم وطنان عزیز باشد. در این راستا تصمیم گیرندگان را به تدبیر حداکثری برای دفاع از جان همه ایرانیان فرا می‌خوانم. لازم است نگرانی خود را از وضعیت معیشتی مردم اعلام دارم. متاسفانه بیشترین آسیب و جنگ اقتصادی دشمن متوجه اقشار کم درآمد و آسیب پذیر بوده است.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

یک پیام

  1. قول هایی که هنگام انقلاب دادید را عملی کنید ، ۱۰ سال دیگه پیش کش شما ! دائم حرف های صد تا یه غاز که هیچ مالیاتی هم ندهرد می زنند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا