خرید تور تابستان

سیکل مشکوک برق، مازوت و ماینر

محمد پارسی، روزنامه‌نگار در یادداشتی ارسالی به انصاف نیوز با عنوان «سیکل مشکوک برق، مازوت و ماینر» نوشت:

کمبود ناگهانی گاز و به تبع آن قطعی‌های مکرر برق و آلودگی شدید هوا، دغدغه‌ها و نگرانی مردم را افزایش داده است، مردمانی که این روزها تورم روز افزون و بحران کرونا برایشان دیگر نایی نگذاشته است.

سیکل مشکوک برق، ماینر و مازوت به بحث غالب جامعه و فضای مجازی مبدل شده است، اینکه مسوولین می گویند؛ نيروگاه‌ها مشکل سوخت دارند، بنابراین مجبور هستند برای تولید برق از مازوت استفاده کنند و بین خفگی با گاز و قطعی برق برای مردم حق انتخاب گذاشته اند بسیار عجیب و غیر منطقی بنظر می رسد.

یکی از مسائل عجیب اینجاست که، امسال به واسطه پاندمی کرونا، فقط در شهر تهران بالغ بر ۴هزار مدرسه تعطیل هستند و سیستم گرمایش آنها کاملاً از مدار خارج شده است و تقریبا ٩۵درصد کلاس های ٣٠ دانشگاه بزرگ ایران که قریب به اتفاق در تهران مستقر هستند تعطیل است و لذا سیستم گرمایشی آنها کار نمی‌کند و بیش از ٨٠درصد هتل‌ها و مسافرخانه‌ها، سالن‌های همایش و رستوران‌ها، مساجد و تالارهای عروسی نیز تعطیل هستند و علاوه بر آنها امسال سرمای آنچنان شدیدی را نسبت به سال‌های پیشین تجربه نکردیم، چگونه ممکن است بازهم بگوییم که با کمبود گاز و افزایش مصرف برق مواجه هستیم و مجبوریم از مازوت استفاده کنیم؟!

بنظر می رسد ربط دادن افزایش مصرف انرژی به مزارع و کارگاه‌های استخراج رمزارزها فرافکنی و فرار رو به جلو باشد، زیرا هرچند مصرف برق ماینرها برای استخراج بیت کوین بالا است اما نه آنقدر زیاد که خاموشی‌های اخیر را بتوان به آن مرتبط دانست.

البته این مساله از ابهامات شرکت چینی که پشت قراردادهای استخراج رمزارزها در ایران است و با نام “گروه سرمایه گذاری ایران و چین” فعالیت می‌کند، نمی‌کاهد.
شعبه مرکزی این شرکت در کیش واقع شده است و حوزه فعالیت خود را علاوه بر رمز ارزها و احداث مزارع استخراج بیت کوین حداقل در دو منطقه رفسنجان و ارس، در گستره بالایی از صنایع نفت و گاز و پتروشیمی، ریلی و مخابراتی، معدنی و برقی و حتی خودروسازی و پروژه‌های عمرانی تعریف می کند و مشخص نیست اعضای هیئت مدیره این شرکت چه کسانی هستند و البته هیچ اطلاعاتی نیز از صورت‌های مالی و يا پروژه ای در دست اجرای این شرکت در وبسایت آن موجود نیست.

مردم ما در سال‌های اخیر خاطره خوشایندی از پنهان کاری مسئولان ندارند. به جای بهانه های عجیب و رفتارهای عجیب‌تر با شفافیت و صداقت واقعیت‌ها را به مردم بگویید، اگر به دلیل تحریم ها، مازوت خریداری ندارد و هزینه انباشت و نگهداری آن زیاد است و منبع‌های ذخیره لبریز و مجبور می شوید به هر قیمتی آن را در نیروگاه‌ها مصرف کنید، اگر به دلیل کسر بودجه بیش از توان تولید گاز و برق صادر می‌کنید و با کمبود داخلی مواجه می گردید و اگرهای بسیار دیگر، واقعیت را به مردم بگویید!

کشور ما ایران، تنها کشوری از بین ٢۶٣ کشور دنیاست که روزهای هوای ناسالمش امسال نسبت به سال پیش بیشتر بوده است، به خاطر محدودیت‌های تردد و تعطیلی‌های صورت گرفته به علت کرونا، امسال همه کشورهای جهان غیر از ایران هوای پاک‌تری را تجربه کرده اند.

رئیس پلیس راهور تهران می گوید به علت خاموش کردن روشنایی معابر، نرخ تصادفات افزایش پیدا کرده است.

مسئول این نابسامانی ها چه کسانی هستند؟

بیایید به مردم آدرس غلط ندهیم.

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

یک پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا