خرید تور نوروزی

«متهم کردن گردشگری به گسترش فساد عادلانه نیست»

ایسنا نوشت: مدیر حوزه علمیه کاشان ۲۱ دی ماه در همایش روحانیون طرح «هجرت و امین» از وجود ناهنجاری‌ها و بی‌توجهی به چارچوب‌های شرعی و قانونی در برخی خانه‌های تاریخی کاشان و عدم نظارت بر این اماکن انتقاد کرده بود.

حجت‌الاسلام و المسلمین فرجی در آن همایش گفته بود: «دلیل اینکه ۱۰۰ خانه سنتی کاشان با قیمت‌های میلیاردی و بسیار بالا توسط افراد نامعلوم خریداری شده چیست؟ ۱۰ سال دیگر ۲۰۰ خانه سنتی بدون نظارت در کاشان خواهیم داشت که خبر نداریم در آن‌ها چه خبر است. در بعضی از خانه‌های سنتی کاشان شراب سرو می‌کنند. بیشتر کسانی که در این خانه‌ها مهمان می‌شوند از کشورهای اروپایی هستند که شب آن‌ها روز ما است.»

هرچند که به فاصله دو روز بعد، این سخنان در گفت‌وگویی که خبرگزاری حوزه از مدیر حوزه علمیه کاشان منتشر کرد، به این شکل اصلاح شد: «منظور بنده خانه‌های ثبت نشده‌ای است که تعدادشان در کاشان کم نیست. بعضی افراد با تبدیل خانه‌های مسکونی خودشان به خانه تاریخی و اینکه این خانه‌ها در هیچ‌جا ثبت نشده با درست کردن سایت، توریست جذب می‌کنند. به هیچ وجه منظور بنده در آن همایش، هتل‌ها و خانه‌های تاریخی ثبت شده، نبوده است. گرچه بحث بدحجابی و عدم رعایت پوشش اسلامی در برگزاری بعضی از مراسم‌ها در اینگونه مکان‌ها قابل نقد است.

بحث سرو ماکولات (خوردنی‌ها) برمی‌گردد به اینکه اگر دقت و کنترل بر خانه‌های تاریخی ثبت نشده‌ای که خودشان در فضای مجازی جذب توریست می‌کنند و تعدادشان کم نیست، نشود، معضلات و مشکلاتی در آینده برای دارالمومنین، هتلداران، خانه‌های تاریخی و میراث فرهنگی کاشان به وجود خواهند آورد.»

روز جمعه ۲۶ دی ماه نیز آیت‌الله سیدمحمدکاظم مدرسی یزدی امام جمعه بخش مرکزی یزد در خطبه‌های نمازجمعه محمدآباد گفت: «در برخی از بوم‌گردی‌ها اشاعه فساد مشاهده می‌شود و این برای آینده استان خطرناک است و نباید اجازه داد به اسم گردشگری، کار ضد فرهنگی در یزد انجام شود. این بوم‌گردی‌های بی در و پیکر مدتی است در یزد رایج شده و این خانه‌های سنتی آن هم بدون پیوست فرهنگی اسلامی، در برخی موارد برای آینده خطرناک هستند. این بومگردی‌ها، کویرنوردی‌ها و تورهایی که بدون پیوست فرهنگی و بدون رعایت موازین شرعی انجام می‌گیرد، برای آینده یزد بسیار خطرناک است و یزد به عنوان دارالعباده باید مورد توجه مسؤولان حکومتی باشد و اجازه ندهند این گونه تغییر و تحول آن هم با چنین سرعتی به عنوان ضد فرهنگِ شهادت و ضد فرهنگِ اسلامی ترویج شود. ما مخالف اقتصاد و اشتغال نیستیم اما هر اقتصاد و اشتغالی که بدون پیوست فرهنگی باشد، آن اقتصاد به ضرر جامعه و امنیت و فرهنگ خواهد بود و در این زمینه همه افراد باید به این موضوع توجه و دقت لازم را داشته باشند.»

محسن حاجی‌سعید ـ رییس کانون انجمن‌های صنفی راهنمایان گردشگری کشور به دنبال این اظهارات، متنی را در دفاع از گردشگری منتشر کرد: «متهم کردن گردشگری به گسترش فساد و دراز کردن انگشت اتهام به سوی بومگردی‌ها عادلانه نیست… نباید عملکرد نادرست چند متخلف در یک صنعت به پای همه بومگردی‌ها و خانه‌های تاریخی نوشته شود.

بدیهی است که گسترش بومگردی‌ها منجر به نجات بافت‌های تاریخی در ایران و بازگرداندن حیات اجتماعی و پویایی اقتصادی به شهرها و روستاهای تاریخی کشور شد. بومگردی‌ها رسالت شناساندن عمق مهمان‌نوازی ایرانی را به عهده دارند. بومگردی‌ها بهترین دانشگاه برای تدریس فرهنگ اصیل و معماری بی نظیر ایران به گردشگران هستند.

انتظار می‌رود در تاریک‌ترین دوران اقتصادی برای فعالان حوزه گردشگری، علما و ائمه جمعه کشور همچون نمایندگان مجلس، جانانه از وضعیت گردشگری دفاع کنند. از معیشت، حمایت ویژه، بیمه فعالان گردشگری و لزوم توجه دولت و مجلس به این صنعت نیمه جان صحبت کنند.

فراموش نکنیم گردشگری بهترین ابزار مبارزه با ایران‌هراسی و اسلام ستیزی است. همچنین اهمیت معیشت بیش از فرهنگ است. بودن، پیش شرط چگونه زیستن است. هرچند پر واضح اما باید یادآور شد: حکومت دینی، حکومتی است که بر نیازهای معیشتی مردمانش بیش و پیش از دیگر نیازها توجه و عنایت داشته است.

از ائمه جمعه استدعا داریم فعالان گردشگری و سرمایه‌گذاران در این صنعت را بخشی از جامعه فرهنگ دوست ببینند، مسافران مختلف را از گردشگران سازمان‌دهی شده تفکیک کنند تا خطبه‌ها و بیاناتشان به خسارت بیشتر به پیکر کم رمق گردشگری وارد نکند.

برای تبیین منافع فعالان گردشگری در ابعاد مختلف سیاسی، اقتصادی، فرهنگ، اجتماعی و همچنین رفع سوءتفاهم پیشنهاد می‌شود مدیران کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان‌ها یک نشست صمیمانه بین فعالان گردشگری و ائمه جمعه برگزار کنند تا درد دل‌های بخش خصوصی در دوران کرونا مطرح شود. امیدواریم در هفته‌های آینده ائمه جمعه از نجیب‌ترین صنعت کشور که بیشترین آسیب را به واسطه شیوه کرونا دید، حمایت قاطعانه کنند.»

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا