آخرین خبرها از ثبت‌نام مسکن ملی برای کارگران

ایسنا نوشت: به دنبال امضای تفاهم نامه ساخت ۲۰۰ هزار واحد مسکونی برای کارگران و بازنشستگان که دی ماه سال گذشته میان وزارت کار و وزارت راه و شهرسازی به امضا رسید، امکان ثبت نام چهار گروه کارگران، بازنشستگان، مستمری بگیران و زنان شاغل سرپرست خانوار در سامانه جامع اقدام ملی مسکن فراهم شدبر این اساس کارگران تا پنجشنبه هفته گذشته ۲۵ دی ماه، برای تکمیل اطلاعات و ثبت نام در این طرح فرصت داشتند.

دولت در راستای کمک به جامعه هدف این طرح اعم از کارگری، بازنشستگی، مستمری‌بگیر و زنان سرپرست خانوار شاغل کارگری و دهک‌های یک تا سه کشور تسهیلات و کمک‌هایی را در طرح اقدام ملی مسکن در نظر گرفته تا این قشر در ادامه پرداخت‌ آورده دچار مشکل نشوند.

بر اساس آخرین آمارها از مجموع ۸۵۰ هزار نفر از کارگران و بازنشستگان و مستمری بگیران واجد شرایط ثبت‌نام کننده در طرح اقدام ملی مسکن، ۱۷۵ هزار نفر در فرایند ثبت نام، پرداخت آورده اولیه و تکمیل موجودی قرار گرفتند.

برابر اعلام معاونت فرهنگی اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیش از ۶۲ هزار و ۵۸۰ نفر از ثبت نام کنندگان طرح اقدام ملی مسکن را زنان سرپرست خانوار تشکیل می دهند.

به گفته صادقی فر، تعداد زنان سرپرست خانوار شاغل کارگری ۸۹۵۱ نفر است که حدود ۲۱ هزار و ۷۲۴ نفر از آنها جزو دهکهای یک تا سه هستند و بر این اساس تامین مسکن این گروه از اقشار جامعه در اولویت دولت قرار دارد.

آنطور که وی گفته کارگران و کلیه مشمولانی که در فرآیند ثبت‌نام طرح اقدام ملی مسکن واجد شرایط شناخته شده اند تا پایان دی ماه مهلت دارند آورده اولیه خود را پرداخت کنند.

به گزارش ایسنا، کارگران می توانند هم به طور مجزا در طرح مسکن ملی ثبت نام کنند و هم به عضویت تعاونی های مسکن درآیند و از این طریق اقدام کنند اما چنانچه هیچکدام از این دو روش را دنبال نکردند می توانند از طریق تشکل کارگری مربوطه خود در این طرح ثبت نام کنند.

به موجب این طرح زمین در اختیار تعاونی مسکن کارگری قرار می گیرد و از زمینهای جوار شهرکهای صنعتی که امکان ساخت در آنها وجود دارد، استفاده می شود.

وزرت کار اعلام کرده برای خرید مصالح ساختمانی مورد نیاز احداث مسکن کارگران، تسهیلات می دهد و شرکتهای تعاونی مسکن فعال در زمینه ساخت مسکن کارگری محدودیتی برای دریافت تسهیلات مذکور ندارند؛  بانک توسعه تعاون نیز اعتبار ۷۵۰۰ میلیارد تومانی برای این طرح درنظر گرفته که به تعاونی های مسکن و با اولویت ساخت مسکن کارگری اختصاص خواهد داد.

پیش بینی شده با اختصاص کمکهای دولتی و حمایت مالی وزارت کار، قیمت تمام شده مسکن برای کارگران دستکم تا ۲ درصد کاهش یابد.

هر گروه از مشمولان واجد شرایط اعم از کارگران، بازنشستگان، مستمری بگیران و زنان سرپرست خانوار شاغل کارگری که در طرح اقدام ملی مسکن ثبت نام و ‌پس از تأیید و احراز شرایط، آورده اولیه خود را واریز کرده باشند در اولویت واگذاری هستند.

به گزارش ایسنا، با توجه به آنکه پیش بینی می شود مهلت تکمیل موجودی و واریز آورده مجدد تمدید نشود آن دسته از کارگرانی که پیش از این در طرح مسکن ملی ثبت نام کرده اند تا آخر وقت فردا ۳۰ دی ماه مهلت دارند به سامانه  https://tem.mrud.ir مراجعه و برای پرداخت اولیه و واریز آورده ۴۰ میلیون تومانی خود اقدام کنند.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا