روایت پر جزییات هاشمی از سفر به عربستان

به‌کوشش ناصر غضنفری، ‌انصاف نیوز:

دوشنبه ۴ اسفند ۱۳۷۶       |     ۲۵ شوال  ۱۴۱۸        |          ۲۳ فوریه ۱۹۹۸

در اخبار صبح، توافق ابتدایى صدام و سازمان ملل، مورد توجه است؛ ولى آمریکا گفته منتظر روشن‏ شدن جزییات قرار مى‌ماند. عفت در مورد برنامه دیروزش‏ که براى دیدن مرکز معلولان ریاض رفته بودند و میهمانى ‏گرم و صمیمانه خانواده امیرعبدالله و شاهزاده‌هاى دیگر توضیح داد.

به مجلس شورا رفتم. ابتدا با یک یک نمایندگان مصافحه و احوال‏پرسى‏ کردم. سپس رییس مجلس براى خیر مقدم و تأکید بر اتحاد مسلمانان و همکارى ایران و عربستان صحبت‏ کرد. من هم درباره منافع همکارى و ضررهاى عدم‏ تعاون صحبت مفصلى نمودم و به مسأله نفت و فلسطین و عراق و پیشرفت‌هاى ایران پرداختم و در خاتمه پیشنهاد دادم که شعار امحای سلاح‌هاى کشتارجمعى را باید مسلمانان به‏ دست بگیرند که با روح اسلام سازگار است و نه آمریکا با آن سوابق تجهیز اسراییل به سلاح‌هاى کشتارجمعى و استفاده از بمب اتم در ژاپن.

از بخش‌هاى مختلف مجلس بازدید کردیم. تالار بزرگ، مجهز و مدرنى دارند که پنج برابر نیاز اعضای ۹۰ نفره مجلس ظرفیت دارد. نماز را با جماعت به امامت من در همان‏جا خواندیم.

سپس به دانشگاه ملک ‏سعود رفتیم. از دفتر مرکزی، کتابخانه و دانشکده دندان ‏پزشکى بازدید کردیم و گزارش رییس ‏دانشگاه را شنیدیم. ۵۴ هزار دانشجو در هفت واحد در سراسر کشور دارند. تحصیل براى دانشجویان مجانی است. شهریه کم مى‌گیرند. سه برابر استاد و مدرس دارند که همه درجه دکترا دارند. زنان از مردان جدا هستند. ۳۴ درصد دانشجویان دخترند. سالانه دو میلیارد ریال اعتبار جارى دارند. ساختمان‌هاى مجلل، وسیع و فاخرى دارند. تعداد ۲۲۰ هزار دانشجو در مجموعه دانشگاه‌ها دارند. به خاطر ظرفیت بیش از تقاضا، کنکور برگزار نمى‌کنند. پرستاران و کمک‌ کاران دانشکده دندان ‏پزشکى عمدتاً فیلیپینى بودند.

به اتاق تجارت و صنایع رفتیم. معارفه به عمل آمد. رییس اتاق، ضمن خیر مقدم، درباره اهمیت همکارى با ایران سخنرانى‏ کرد. من هم صحبت مفصلى درباره آثار مهم دوران سازندگى و ظرفیت‌هاى بالا همکارى دو کشور نمودم.  بخش خصوصی عربستان، از ایران فعال‏تر است. ناهار را همان‏جا میهمان بودیم و تا ساعت چهار بعد از ظهر طول ‏کشید.

از آنجا به محله دیپلماتیک رفتیم؛ محله‌ای زیبا و تمیز. از سفارت خودمان بازدید کردیم. سپس در رزیدانس خودمان با اعضای سفارت ملاقات ‏کردم. بعد از  قرآن و خیر مقدم آنها، من ضمن دلجویى بر تلاش براى تقویت همکارى با عربستان تأکید نمودم. سپس از مرکز فرهنگى صحبت در همان منطقه بازدید کردم. ساختمان مجلل و وسیعى است.

به اقامتگاه برگشتیم. مقدارى استراحت کردم و گزارش‌ها را دیدم. در گزارش‏ها، حصول توافق بین عراق و دبیرکل سازمان ملل مهم است ‏که سایه جنگ را بر طرف ‏کرده، ولى آمریکا هنوز اظهار نظر نکرده است.

شب، آقاى سعودالفیصل، وزیر امورخارجه عربستان براى ملاقات آمد. از سفر من به ‏گرمى تشکر کرد و گفت، آرزوى دیرینه مردم و مسئولان عربستان بوده. درباره بحران عراق و بحران قیمت نفت مذاکره ‏کردیم و تصمیماتى براى تلاش جهت اصلاح قیمت نفت گرفتیم.

سپس همراه من براى جلسه میهمانى امیرسلمان، امیر ریاض در کاخ قدیمى خودش آمد که گفت، اینجا قلب ریاض است. شاهزاده سلمان، استقبال گرمى ‏کرد. عمده رؤساى کشور در میهمانى بودند. شبیه جاهای دیگر با همه مصافحه‏ کردیم. قبل و بعد و در حین شام‏ خوردن صحبت‌هاى زیادى نمودم. از پیشرفت عمرانى‏ کشورشان تعریف‏ کردم. اظهارعلاقه کرد که به ایران بیاید. دعوت‏ کردم. بیش از چهل سال است ‏که امیر ریاض است.

بعد از شام، با هم از مسجد جامع جنب‏ کاخ و از میدان عدالت ‏که احکام قضایى را آنجا اجرا مى‌کنند، بازدید کردیم. سپس از قلعه تاریخى مصمک بازدید نمودیم. سعودى‌ها کار خود را با تصرف این قلعه شروع کرده‌اند. نمایشگاه جالبى براى تاریخ تسلط توسعه آل‌سعود در آنجا درست ‏کرده‌اند. در دفتر یادبود، از آنها خواستم ‏که آثار تاریخى اسلامى مدینه و مکه را هم به همین صورت احیا کنند. عبدالعزیز را قهرمان معرفى ‏کرده‌اند. به اقامتگاه آمدم. اخبار ساعت دوازده شب تهران را گرفتم و خوابیدم. عفت و همراهان هم امروز از باشگاهى بازدید کرده بودند که براى خانم‌ها، بخش جداگانه‌اى داشته و شب میهمان سفارت خودمان بوده‌اند.

منبع: خاطرات هاشمی رفسنجانی در سال ۱۳۷۶

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا