دانش‌جعغری: دولت تلاش می کند با خاطره خوش مسند را ترک کند

داوود دانش‌جعفری، وزیر اسبق اقتصاد گفت: امسال سال آخر عمر دولت تدبیر و امید است از اینرو هر دولتی تلاش می کند با خاطره خوش و کارنامه قابل قبولی مسند دولت را ترک کند.

به گزارش ایسنا، دانش جعفری اظهار کرد : قبل از ورود به بحث در خصوص بودجه سال آینده باید به این نکته توجه داشت که سال های قبل اقتصاد ایران سال های سختی را پشت سر گذاشته چون از یک طرف تحت شدیدترین و ظالمانه ترین تحریم های آمریکا قرار داشته و از سمت دیگر به دلیل مشکلاتی که بوده شرایط خاصی را در کشور بوجود آورده است.

وی اظهارداشت: برای مثال نرخ ارز ۲۵۰ درصد افزایش پیدا کرد و تورم نقطه به نقطه در یک مقطعی به ۵۰ درصد رسید.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: بطورکلی در سال های اخیر درآمدهای حاصل از فروش نفت در کشور به دلیل اعمال تحریم هاکاهش چشمگیری داشته است.

وی افزود: امسال سال آخر عمر دولت تدبیر و امید است از اینرو هر دولتی تلاش می کند با خاطره خوش و کارنامه قابل قبولی مسند دولت را ترک کند.

دانش جعفری بیان داشت: همه این موارد و مسائل دست به دست هم داده تا بودجه سال ۱۴۰۰ یک بودجه سختی باشد.

وی تصریح کرد: طبق معمول درآمد نفتی که ۳۰ تا ۴۰ درصد بودجه سالیانه کل کشور را در سال های گذشته در برمی گرفت در شرایط حاضر به شدت کاهش یافته و از سمت دیگر یکسری هزینه های قطعی بالایی مثل حقوق کارمندان دولت و غیره در این بودجه وجود که باید تامین شود.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: چالشی بودن بودجه سال ۱۴۰۰ از این جهت است که یکسری هزینه های قطعی حتی هزینه های فزآینده وجود دارد مثل حقوق کارمندان دولت که بصورت سنواتی درصد مشخصی افزایش پیدا می کند بنابراین جزء بارمالی دولت است و ازطرف دیگر یکسری عدم قطعیت ها در درآمدهای وجود دارد.

وی افزود: دولت در این شرایط لایحه بودجه ای که برای سال ۱۴۰۰ به مجلس تقدیم کرده نزدیک به ۶۰ درصد نسبت به قانون بودجه سال ۹۹ افزایش نشان می دهد.

دانش جعفری بیان داشت: نگرانی من اینکه طبق روال سالیان گذشته بین لایحه تدوینی دولت و آن چیزی که به عنوان قانون بودجه در مجلس تصویب می شد همیشه یک درصدی اضافه می شد امسال هم این اتفاق بیفتدو حتی درصدش نسبت به سال های گذشته بیشتر باشد.

وی یادآورشد: پیش بینی من در حال حاضر با توجه به بحث های که از مجلس به بیرون منعکس شده اینکه با وجود پیشنهاداتی که در مجلس مطرح است شاید درصد افزایش بودجه ۱۴۰۰ نسبت به قانون بودجه سال ۱۳۹۹ حتی ۷۵ درصد بیشتر شود.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا