هشدار اتحادیه اروپا درباره‌ی آینده‌ی برجام

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هشدار داد که اقدامات هسته‌ای اخیر ایران توافق هسته‌ای را به خطر می‌اندازد.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هشدار داد که توافق هسته ای در شرایط شکننده ای قرار دارد و فعالیت های هسته ای اخیر ایران می تواند تلاش دیپلماتیک برای احیای برجام در دوره بایدن را به شکست بکشاند.

خبرگزاری فرانسه گزارش داد که جوزپ بورل این مسئله را در نامه ای خطاب به وزیران خارجه اتحادیه اروپا پیش از نشست مشترک آنها در دوشنبه آینده مطرح کرده که این خبرگزاری به آن دسترسی پیدا کرده است.

بورل بدون اشاره به قصور طرف های اروپایی برجام در عمل به تعهداتشان و نقض توافق از سوی واشنگتن اظهار داشت: ما شاهد تحولات بسیار نگران کننده ای در بخش هسته ای و همچنین یک سری تحریم های جدید از سوی آمریکا بوده ایم.

وی ادامه داد: این (اقدامات) تلاش های دیپلماتیک، شامل تلاش های ما را برای تسهیل بازگشت آمریکا به برجام و همچنین بازگشت ایران به اجرای کامل تعهداتش تضعیف می کند.

این مقام ارشد اتحادیه اروپا هشدار داد که آینده توافق هسته‌ای میان جمهوری اسلامی ایران و قدرت های جهانی به نقطه حساسی رسیده است.

به گزارش ایسنا، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در اردیبهشت ۱۳۹۷ فرمان اجرایی خروج یک جانبه واشنگتن از برجام را امضاء کرد، اما جو بایدن رئیس جمهور منتخب آمریکا بارها گفته است که مایل به بازگشت به این توافق است.

پس از خروج آمریکا از برجام این کشور تحریم‌های تعلیق یا لغو شده علیه جمهوری اسلامی ایران را بازگرداند و دولت ترامپ در واپسین روزهای حضور خود در کاخ سفید نیز این تحریم ها را تشدید کرده است.

ایران نیز پس از نقض توافق هسته ای از سوی آمریکا و عدم پایبندی طرف های اروپایی به تعهداتشان، مطابق با متن برجام شروع به کاهش اجرای تعهدات هسته ای اش کرده است که جدیدترین مورد آن آغاز غنی سازی اورانیوم تا سطح ۲۰ درصد  و آغاز روند تحقیق برای تولید فلز اورانیوم بوده است.

مقامات ایران بارها تاکید کرده اند که این اقدامات جمهوری اسلامی قابل بازگرداندن است و در صورت بازگشت آمریکا به برجام و برداشته شدن تحریم ها تهران نیز به اجرای کامل تعهداتش ذیل این توافق بازمی‌گردد.

انتهای پیام

کلیک کنید
دیباچه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا