دکتر سروش و اقتدارگرایی پیامبر

احمد زیدآبادی در یادداشتی تلگرامی با عنوان «دکتر سروش و اقتدارگرایی پیامبر» نوشت:

جناب دکتر عبدالکریم سروش طی درس‌گفتارهایی پیامبر اسلام را شخصیتی “اقتدارگرا” معرفی کرده است. تا آنجا که من این درس‌گفتارها را دنبال کرده‌ام، به نظرم می‌رسد که دکتر سروش این اصطلاح را خارج از معنای مصطلح روانشناختی و سیاسی آن به کار گرفته و از همین رو، سوء تفاهم گسترده و عمیقی در بین مخاطبانش ایجاد شده است.

واقعیت این است که درس‌گفتارهای جناب سروش تحت عنوان “دین و قدرت” تاکنون جمع‌بندی لازم را پیدا نکرده و خروجی آن هنوز بر من نامشخص است. به عبارت دیگر، دکتر سروش روشن نساخته است که اقتدارگرایی به هر معنایی که مورد نظر ایشان است، نهایتاً خوب است یا بد! اگر خوب است با چه معیار و ملاک و توجیه منطقی و فلسفی و سیاسی و روانشناختی و اگر بد است، چگونه می‌توان آن را به پیامبر اسلام نسبت داد و در همان حال به پیروی از تعالیم و دیانت او دعوت کرد.

شاید دکتر سروش بفرمایند که از طریق بازخوانی سیرۀ پیامبر و صرفاً در مقام توصیف، این ویژگی را در کنش سیاسی محمد کشف کرده‌اند و خوب و بدش با ایشان نیست. این پاسخ از یک آکادمیسینِ صرف پذیرفتنی است، اما از یک روشنفکر دینی که به هر حال میراث پیامبر اسلام را برای بشریت مفید و عملکرد او را الگوی مناسبی برای مسلمانان می‌داند، چندان پذیرفتنی نیست.

در هر صورت، به جای داوری نهایی در بارۀ این نظر خاص دکتر سروش، باید منتظر توضیح دقیق‌تر موضوع از جانب ایشان ماند.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا