«پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس حاصل برجام است»

جعفر ربیعی، مدیرعامل صنایع پتروشیمی خلیج فارس با بیان این که پالایشگاه گاز بید بلند خلیج فارس حاصل برجام است، گفت: وقتی در سال ۹۵ و ۹۶ گشایشی حاصل شد ما نیز این پروژه را با قوت شروع کردیم و ساخت و راه‌اندازی آن حاصل زمان تحریم است.

به گزارش ایسنا ربیعی در آیین بهره‌برداری از پالایشگاه گاز بیدبلند خلیج فارس بهبهان که امروز (۲ بهمن‌ماه) برگزار شد، اظهارکرد: خدا را شاکرم که در آستانه چهل و دومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و در سال جهش تولید موفق شدیم یکی از بزرگترین پروژه‌های صنعت نفت و گاز پتروشیمی کشور را به بهره‌برداری برسانیم. در دو ماه گذشته افتخار داشتیم در پنجشنبه‌های افتتاح پروژه‌ها، سه پروژه هلدینگ خلیج فارس را با حضور رئیس جمهور افتتاح کنیم؛ در این مدت پتروشیمی‌های لردگان و ایلام و طرح سولفات و آمونیوم پتروشیمی ارومیه و امروز نیز ابرپروژه پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس به افتتاح رسیده‌اند.

به گزارش ایسنا، وی با بیان اینکه توان اجرای پروژه های بزرگ توسط بخش غیردولتی در کشور فراهم شده و وجود دارد، تصریح کرد: با افتتاح پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس، حجم سرمایه‌گذاری‌های به بهره‌برداری رسیده هلدینگ خلیج فارس در سال ۹۹، از ۵ میلیارد دلار فراتر رفت.

ربیعی افزود: این پروژه مشخصات بسیار زیادی دارد. وقتی این پروژه در اواخر سال ۹۴ از بخش دولتی به هلدینگ خلیج فارس داده شد، تنها ۱۸ درصد پیشرفت داشت اما اکنون چند ماه است که وارد فاز بهره‌برداری پروژه شده‌ایم و حدود پنج محموله از محصولات این پروژه تاکنون صادر شده و ارز آن در حال برگشت به کشور است. بخش زیادی از محصولات این پالایشگاه نیز برای استفاده به پتروشیمی‌های ماهشهر و ایلام فرستاده شده‌اند.

مدیرعامل صنایع پتروشیمی خلیج فارس گفت: صنعت پتروشیمی ثابت کرده است که می‌تواند برای تامین زنجیره ارزش خود وارد بالادست شود؛ لازم است از اعتماد وزارت نفت و شخص آقای زنگنه تشکر کنم که این امکان را فراهم کرد که صنعت پتروشیمی وارد بالادست شود و پالایشگاهی با این عظمت بسازد.

وی درباره استفاده بهینه از منابع صندوق توسعه ملی نیز گفت: هلدینگ خلیج فارس در این پروژه ۳.۴ میلیارد دلار هزینه کرده است که ۲.۲ میلیارد دلار آن از صندوق توسعه ملی و سندیکای بانک‌ها تامین شده است. خوشبختانه صندوق مطمئن است که این پول برمی‌گردد و اقساط بازپرداخت می‌شود زیرا صنعت پتروشیمی، یک صنعت بسیار موفق و درآمدزا است.

ربیعی ادامه داد: اکنون نیز همکاران من در پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس مشغول اجرای پروژه جمع‌آوری گازهای فلز هستند که حجم سرمایه‌گذاری آن، ۱.۲ میلیارد دلار است.

مدیرعامل صنایع پتروشیمی خلیج فارس گفت: امیدواریم همچنان پشتیبانی صندوق توسعه ملی و سندیکای بانک‌ها را در کنار خود داشته باشیم. البته رئیس صندوق این نوید را به ما داد که این مهم هفته گذشته تصویب شده است و امیدواریم هر چه سریع‌تر به دست ما برسد.

وی با بیان اینکه پالایشگاه گاز بیدبلند خلیج فارس حاصل برجام است، افزود: وقتی در سال ۹۵ و ۹۶ گشایشی حاصل شد ما این پروژه را با قوت شروع کردیم و ساخت و راه‌اندازی آن حاصل زمان تحریم است. آن‌هایی که این کشور، صنعت پتروشیمی و هلدینگ خلیج فارس را تهدید کردند، با ذلت دفتر کارشان را ترک کردند ولی ملت ما، جوانان ما و مدیران ما محکم و استورا و سربلند ایستاده‌اند و برای ایران عزیز افتخارآفرینی می‌کنند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا