بیانیه انجمن علمی پریناتولوژی درباره‌ی برنامه غربالگری جنین

بیانیه انجمن علمی پریناتولوژی ایران در مورد برنامه غربالگری جنین را در ادامه می‌خوانید:

بسمه تعالی

در این زمان که مسئله افزایش جمعیت مورد توجه قرار گرفته است و کمیسیون جمعیت مجلس محترم شورای اسلامی درصدد تصویب طرح جوانی جمعیت می‌باشد. به منظور اطلاع تصمیم‌گیرندگان کمیسیون جمعیت و نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی نقطه نظرات انجمن علمی پریناتولوژی ایران را ضمن پایبندی به اصل افزایش جمعیت و کمک موثر به فرآیند آن به استحضار میرساند:

غربالگری بارداری به منظور ارتقای سلامت مادر و جنین و نوزاد و ایجاد اطمینان خاطر و آرامش والدین از تولد فرزند سالم و کاهش بار مالی دولت به جهت هزینه‌های سرسام‌آور مراقبت از کودکان ناتوان جسمی و ذهنی شدید به‌وجود آمده است.
همانطور که مادران در دوران بارداری از نظر کم‌خونی، دیابت، فشارخون، بیماری‌های عفونی، زایمان زودرس غربالگری می‌شوند، از نظر اختلالات ژنتیکی و ساختاری جنین هم غربالگری می‌شوند.
غربالگری ناهنجاری‌های کروموزومی که از حدود ۳۳ سال پیش معرفی شد و تحول علمی عظیمی در نظام مراقبت از مادران باردار ایجاد کرد، هیچ‌گاه اجباری نبوده و پس از انجام مشاوره دقیق با مادر و آگاه سازی والدین انجام می‌شود که انجام آن کاملا اختیاری و آگاهانه می‌باشد.
غربالگری جنین شامل سونوگرافی جنین و آزمایش خون در هفته ۱۳-۱۱ حاملگی است که میزان خطر احتمالی ناهنجاری جنین را تعیین می‌کند.
هیچ‌گاه براساس نتیجه مشکوک غربالگری اولیه تصمیم‌گیری نهایی نمی‌شود.
درصورت نتیجه مشکوک اولیه مادر مورد مشاوره قرار گرفته و درصورت تمایل والدین، با تست‌ غربالگری NIPT یا تست تشخیصی قطعی، ناهنجاری تایید یا رد می‌شود.
درصورت ابتلای جنین به ناهنجاری ساختاری و یا ژنتیکی، والدین از بیماری آگاه شده و خود را آماده پذیرش نوزاد مبتلا کرده و در هنگام زایمان از مراقبت‌های ویژه شامل تیم حمایتی، تجهیزات و امکانات و کمک‌های احتمالی برحسب نوع بیماری برخوردار می‌شوند.
درصورت ابتلای جنین به ناهنجاری‌های شدید فیزیکی و ذهنی درصورت تمایل، خانواده می‌توانند به سازمان پزشکی قانونی کشور مراجعه و با نظر سه کارشناس معتمد پزشکی قانونی و طی مراحل سختگیرانه اداری و قانونی، مجوز ختم بارداری توسط سازمان محترم پزشکی قانونی صادر می‌شود. (ماده قانونی سقط درمانی مصوب سال ۱۳۸۴ مجلس شورای اسلامی و مورد تایید شورای نگهبان می‌باشد.)
انجمن پریناتولوژی ایران به عنوان متولی سلامت مادر، جنین و نوزاد با علم و آگاهی کامل نسبت به حساسیت خانواده‌های ایرانی و با توجه به مسائل فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی در راستای اطمینان بخشی به مادر و والدین از جهت سلامتی جنین و رعایت عدالت اجتماعی حمایت خود را از برنامه غربالگری که اهرم موثر افزایش جمعیت می‌باشد اعلام می‌دارد.

حذف برنامه غربالگری در این زمان که سواد سلامت جامعه افزایش یافته منجر به عدم تمایل به فرزندآوری خصوصا فرزندآوری جوانان شده و چه بسا می‌تواند منجر به سقط‌های غیرقانونی، غیر ایمن و افزایش مرگ و میر مادر و از دست رفتن قدرت باروری شود.

از قانون‌گزاران محترم درخواست می‌شود توصیه‌های علمی انجمن علمی پریناتولوژی ایران را مدنظر قرار دهند.

انجمن علمی پریناتولوژی ایران

۱/ بهمن/۱۳۹۹

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا