خرید تور تابستان

پورمحمدی: اعدام بابک زنجانی، پول نمی‌شود

وزیر دادگستری با تاکید بر ضرورت توجه به اولویت‌ها در بحث مبارزه با فساد، پرونده بابک زنجانی را مثال زد و این سوال را طرح کرد که در پرونده بابک زنجانی برای عموم مردم مجازات او مهم‌تر است یا بازگشت پول؟

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام و المسلمین مصطفی پورمحمدی شامگاه شنبه با حضور در برنامه «نگاه یک» ضمن تبریک حلول ماه شعبان اظهار کرد: بحث اقتصاد مقاومتی بحث بسیار مهمی است و پرداختن به مقوله اقتصاد و برخورداری از اقتصاد پویا ضرورت یک جامعه محسوب می‌شود. در واقع اگر جامعه‌ای بخواهد دارای رفاه باشد باید از اقتصاد خوب و سالم برخوردار باشد و این اصل، یک اصل همه جایی و مربوط به همه در همه جای دنیاست. بنابراین پرداختن به اقتصاد نیاز جدی یک جامعه محسوب می‌شود.

وی در رابطه با سیستم بانکی کشور گفت: از گذشته‌های دور گفته می‌شد که نظام بانکی باید قوی و شفاف باشد اما متاسفانه نظام بانکی ما از ضعف‌های جدی برخوردار است. یکی از مشکلاتی که پس از برجام برای ما پیش آمد این بود که نظام بانکی ما در نظام بین‌الملل نمی‌تواند خوب عمل کند و این موضوع موجب عقب‌ماندگی نظام بانکی ماست.

وزیر دادگستری خاطرنشان کرد: نظام‌های بانکی دنیا در چند سال اخیر پیشرفت زیادی داشته‌اند اما ما با مشکلات جدی روبه‌رو هستیم. حتی برخی از محققین می‌گویند اگر برجام برداشته شود، به راحتی نمی‌توانیم در اقتصاد بین‌المللی وارد شویم که این به دلیل ضعف‌های اجرایی و عملیاتی است که دچار آن هستیم.

پورمحمدی در رابطه با نظام مالیاتی کشور نیز خاطرنشان کرد: نظام مالیاتی در هر کشوری بسیار حائز اهمیت است. در حال حاضر متاسفانه ما با بخش بزرگی از فرارهای مالیاتی مواجه هستیم. در واقع اقتصادی که مالیات را پرداخت نکند رو به فساد می‌رود. بارها اعلام شده که سیستم مالیاتی کشور باید الکترونیکی شود. البته در دو سال اخیر گام‌های خوبی در این راستا برداشته شد و درآمد مالیاتی کشور رشد پیدا کرده است. بنابراین یکی از ارکان سلامت سیستم اقتصادی کشور سیستم مالیاتی است.

وی بیان کرد: متاسفانه در کشور نهادها و شرکت‌های دولتی وجود دارند که از مالیات فرار می‌کنند البته عمده شرکت‌ها و بنگاه‌های دولتی تحت کنترل هستند.

وزیر دادگستری در پاسخ به سوال مجری برنامه مبنی بر اینکه گفته می‌شود در پرونده بابک زنجانی و مهدی هاشمی تسویه حساب‌های سیاسی صورت گرفته است، گفت: از جزئیات این موضوع اطلاعی ندارم اما سخنگوی محترم قوه قضاییه پیوسته گزارش‌های مربوط را ارائه می‌دهند تا شائبه‌ها برطرف شود اما اگر هم کسی گفت پرونده‌ها سیاسی است آیا باید از محاکمه دست برداریم؟ مبارزه با فساد امری است که در هیچ شرایطی نباید متوقف بماند. جایی که فساد بروز پیدا کند رشد و تعالی بیرون خواهد رفت. بنابراین نباید گفت که اگر مدیری فساد کرده خدمت‌هایی هم داشته است بلکه باید به فکر پیشرفت کشور، امید به آینده و اعتماد ملت بود چرا که اینها از همه عوامل مهم‌تر هستند.

پورمحمدی در رابطه با پرونده کرسنت گفت: در این پرونده قراردادی صورت گرفته اما به آن عمل نشده است. البته ضعف‌هایی هم داشته است که متاسفانه قرارداد اجرا نشده و طرف مقابل ادعای خسارت زیاد دارد که این موضوع به دعوای بین‌المللی تبدیل شده است. حال اینکه چه کسی فساد کرده و چقدر فساد در این پرونده صورت گرفته موضوع دوم است چرا که موضوع اصلی، حل پرونده و خساراتی است که متوجه کشور شده است.

وی ادامه داد: برای مثال در پرونده بابک زنجانی برای عموم مردم مجازات بابک زنجانی مهم‌تر است یا بازگشت پول؟ حال فرض کنید که متهم را اعدام کردند. آیا این موضوع برای مملکت پول می‌شود؟ البته منظور این نیست که متخلف محاکمه نشود بلکه اولویت مهم‌تر است.

انتهای پیام

 

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا